Probleme planetare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pilaf a facut-o, vezi daca mergi la ciocanari care nu au scule?
    E de schimbat aia.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Problema e ca trb sa plec d acasa, ma gandeam sa o puna pe aia asa si ulterior sa o schimb. Chiat daca fac comanda la un mag de piese vine in 2 zile.. Ma gand sa nu o fac tot la meserias. Am luat si ulei pt cutie...mai bibe il pun pe al vechi si il tin pe aata pt cand fac calumea

      Sent from my Sparkle V using Tapatalk

      Comment


      • Acolo in cap avea o siguranta...

        Comment


        • Da, o dadu jos, cica poate sa o puna la loc.....si nu e asa mare probl ca nu culiseaza nimic pe bucata aia...oricum de moment sa pot pleca cu ea trebe sa o montez asa.. Nmai nu stiu cat e de sigur am de facut vreo 500 km ..


          Sent from my Sparkle V using Tapatalk

          Comment


          • Ti-as sugera sa nu mai mergi cu masina asa.. cumperi o alta planetara si o schimbi la un service care are si sculele necesare si apoi conduci linistit. Eu asa am facut cand am fost in locul tau. spor

            Comment


            • Multam de sfat.
              Din pacate comanda de planetara dureaza 2-3 zile, miercuri trb sa fiu la timisoara. Si aici chiar nu am unde sa o repar cu mesteri si scule bune.

              Sent from my Sparkle V using Tapatalk

              Comment


              • Am o nedumerire. Am lua planetara dreapta SKF, urmeaza s-o schimb. Azi cand am schimbat rotile am avut o surpriza. Cea de pe masina are o chesti ca o roata pe ea (uitasem cum arata planetara dreapta), asta noua n-are. Care e treaba cu chestia aia? Auzisem ca e ceva pentru centrare, contragreutate, ceva in genul asta.
                Attached Files

                Comment


                • Așa e. E ptr. preluarea si atenuare vibrațiilor în mod special la plecarea de pe loc.
                  ÃŽn mod normal dacă fabricantul a prevăzut așa ceva, inseamna are un scop bine determinat.
                  Pe de alta parte, mare bai ca ce ai luat tu nu are așa ceva, nu cred ca e. Nu-ti rămâne decât sa sesizezi singur dacă e vreo diferența ori ba.
                  Nici la NGH n-am văzut.
                  Last edited by Kojak; 1 April 2016, 23:00.

                  Comment


                  • M-am mai uitat pe net si am vazut si unele ngh si unele asam care n-au. Pe saitul oficial skf tot asa e prezentata (ca a mea, fara). Zic si eu ca stie constructorul de ce a facut-o asa. Poate ca are un altfel de articulatii si nu mai e necesara, nu stiu. Vad eu cum "se poarta" si cat tine [emoji3] .

                    Trimis via Tapatalk

                    Comment


                    • E o contragreutate pentru atenuarea vibratiilor, n-are treaba cu plecarea de pe loc ci cu viteza de invartire a ei, planetara dreapta fiind mai lunga decat cea pe stanga.
                      Ar fi fost bine sa o pui de la cea veche la aceeasi distanta de capete.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • [QUOTE=Bogdan20cj;953487]Si eu am avut aceeasi problema si am cumparat o planetara RICAMBI GENERAL facuta in italia, am dat vreo 3 mil pe ea.. si de aproape un 1 an si ceva merge bine.. sper ca si de acum inainte.



                        Salut, ia zi cum stai cu planetara? E buna? cati km ai facut cu ea?
                        Mersi!

                        Comment


                        • Originally posted by 827sam View Post
                          E o contragreutate pentru atenuarea vibratiilor, n-are treaba cu plecarea de pe loc ci cu viteza de invartire a ei, planetara dreapta fiind mai lunga decat cea pe stanga.
                          Ar fi fost bine sa o pui de la cea veche la aceeasi distanta de capete.
                          Nici daca voiam nu se putea pentru ca:
                          1. Planetara noua e mai subtire.
                          2. Rola aia era un pic pleznita si nu mai era in conditie buna.
                          3. Chiar daca ar fi fost aceeasi grosime ar fi fost munca multa inutila, planetara noua fiind calculata sa nu aiba nevoie de contragreutatea respectiva.

                          Comment


                          • O surpriza la planetara stanga. Am intrebat despre preturi si firme. unul din raspunsuri: planetara Brukner 185 lei, stiam ca exista Brekner. A auzit cineva sau a folosit asa ceva?
                            Cine a pus General Ricambi ceva pareri? Multumesc.

                            Comment


                            • Am reusit sa ma programez pentru un schimb de planetara stanga. M-am decis la Spidan 350 lei. Pe epiesa era mai ieftina (327 lei) dar la service-ul unde ma duc nu monteaza piesa clientului si vreau s-o montez la service pentru garantie, mai ales ca e delicata treaba cu burduful de la cutie. Pe autokarma era mai scumpa (457 lei).
                              SKF de care am pe dreapta era cu vreo 5 lei mai ieftina dar din cate am auzit, Spidan sunt mai laudate. Anul trecut am gasit la preturi de peste 500 lei. S-a observat ca nu se vand sau de ce diferenta asta de pret?

                              Comment


                              • Eu am luat planetarele do origine de la colegul "planetara" de pe forum. Pretul a fost mai mult decat decent. Am in jur de 60k si nu bat.
                                My ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google