Bieleta Directie Sau Caseta Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Poate cineva sa posteze o poza cu acel surub de reglaj?Sau daca poate sa-mi explice mai clar pentru ca am fost in service si l-a mai slabit pentru ca nu revenea volanul dar acum troncane!

    Comment


    • #77
      va ajut tot eu cu piesele ce ofera directie,capat de bara(pivot pipa) si bieleta de directie(tija cu rotula ce intra in caseta si de unde se regleaza unghiul pt a nu toci anvelopa)
      Attached Files
      sigpic
      Poate pentru lume ești o singură personă,dar
      pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

      Comment


      • #78
        In general,jocul din caseta de directie manuala,provine de la bucsa minune de teflon.Cand am facut ITP-ul acum de curand,mi-a zis ca am un mic joc in caseta,mai exact joc palier cremaliera.

        Comment


        • #79
          din cate stiu si sper sa nu fiu inteles gresit,la caseta de logan nu stiu daca merge sa schimbi acea bucsa de teflon
          sigpic
          Poate pentru lume ești o singură personă,dar
          pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

          Comment


          • #80
            eu am schimbat caseta pe garantie acum vreo 4000 de km, iar acum mi se pare ca directia este parca putin nesigura si imprecisa, de parca ar avea putin joc, sau poate mi se pare ...ca nu trage, nu bate nimic, dar se simt denivelarile mai tare in volan. Daca las volanul liber pe drum rau se misca putin de unul singur, pe drum bun e totul in regula.

            Comment


            • #81
              Nu isi da nimeni cu parerea?

              Comment


              • #82
                La fel cum cei cu masini pe gaz au sindromul GPL- istului , adica mereu simt miros de gaz la fel si tu ai ramas cu sechele cum ca ceva nu e in regula. La drum denivelat e normal sa se miste volanul lasat liber din moment ce pneurile se orienteaza dupa denivelarile intalnite . Pentru linistea ta mai trage o verificare la strangerile casetei si ale bieletelor. Bafta!
                Pain brings out the truth in us all...
                ...how much truth can you stand?

                Comment


                • #83
                  Imi poate explica cineva unde este acel surub de reglare a bucsei de teflon din caseta?sau o poza daca nu cer prea mult.

                  Comment


                  • #84
                    Se poate aerisi servodirectia?Daca vreau sa schimb uleiul cum procedez?Pe unde ii dau drumul uleiului si cum se procedeaza pentru a aerisi.Eu nu am gasit decat pe la conducte.

                    Comment


                    • #85
                      Salut.
                      Am un logan ambiance , fara servo si la virarea dreapta peste denivelari se aude o troncaneala . Pe partea stanga nu se aude nimica. Sa fie caseta de directie la 26 000 de km stricata?

                      Comment


                      • #86
                        Am fost azi la service. Pivotul de pe braturl inferior era problema. A fost inlocuit tot bratul inferior dreapta, 460 de ron, scurt

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by alin2009 View Post
                          Deci cu acel surub nu faci nimic,daca iti strange de el,nu o sa mai revina volanu dupa ce virezi)incearca asa,ridica pe cric masina,blocheaza volanu virat si trage de roata,vezi daca se misca si volanul instant,sau sa tina cineva strong de el,la mn asa nu a mai aparut niciun joc,plus ca am dat jos toate rotile si le-am dat cu vaselina de 10 ron,pacaitul misterios a disparut
                          pe unde mai exact ai uns cu vaselina rotile ?

                          Comment


                          • #88
                            Problema

                            cand virez stanga peste linia de tramvai imi troncane ceva. parca s-ar simti ceva si in volan. ce ar putea sa fie?
                            masina are 33800 km si inca 2 ani garantie
                            versiunea este ABS plus din iunie 2008
                            Last edited by bogdan_1984; 17 November 2009, 13:49.
                            sigpic

                            Comment


                            • #89
                              salut baieti! eu am probleme la directie de la 2500 km. vad ca unii dintre voi va plingeti la peste 50.000, caci am citit tot acest topic. masina mea are 6 luni si momentan 10.250 km si am directie asistata cu volan reglabil.zgomotele se manifesta exact cum spuneti unii dintre voi la viraje peste denivelari si peste linii de tramvai. mi s-a aprobat schimbarea casetei de directie insa sunt sigur ca nu e de acolo problema si nu pot aparea asa rapid totusi probleme la caseta. si mai e ceva: cunosc oameni carora le-au fost schimbate casetele si zgomotele
                              au ramas. cum va explicati? unii zic ca e de la faptul ca e coloana de directie reglabila. ei bine un coleg a schimbat-o si pe aceea in zadar. el e la a treia caseta rezultat ZERO. bate si trepideaza! mie VC mi-a spus ca imi schimba caseta ori de cite ori e nevoie, ca dacia recunoaste defectul si e din caseta. auziti voi de parca ar fi chiloti! ce raspuns! eu ma incapatinez sa cred ca nu e de acolo mai ales ca am expus mai sus ca schimbarea casetei nu rezolva problema.
                              revenind la idee ce spune mai sus Tutupiciu mi se pare foarte interesant.

                              @ tutupiciu, Rogu-te stimabile imi poti spune si mie unde pot verifica mai exact ca bate pe caseta rotula aia axiala? o poza? eu cred ca de aici e! eventual cum naiba putem monta si improviza ceva protectie acolo. eu nu mai stiu ce sa ma fac cu troncanelile. si cum iti explici ca la unii nu face si la altii face?..sau la unii mai repede si la altii mai tirziu. multumesc mult de tot.
                              Last edited by ciomp; 25 November 2009, 11:49.

                              Comment


                              • #90
                                piesa din filmulet este bieleta de directie, nu? este normal sa faca asa? cea din film este bieleta dreapta. la fel face si cea de pe stanga. o fi oare din cauza ca nu este in sarcina?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google