Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu sunt crepate deloc sunt in stare buna
    dar din pacate sunt foarte grele ... ziceau baietii de la vulcanizare ca sunt run flat dar pe ele nu am vazut sa scrie
    sunt cam galagioase ....resapate nu par a fii
    le-am cantarit good year excelence 195/55/16 cu tot cu janta au 16,5 kg
    dunlop astea ce le-am luat au aceleasi dimensiuni si au 19 kg ...diferenta de aproape 3 kg la o roata
    de ce dracu or fii asa?
    Its just a car ...

    Comment


    • Oricum, Run Flat pe Logan e cam aiurea...alea se baga pe masini cu senzor ca sa sti cand nu mai au presiune. Ochiometric nu-ti dai seama cand ai pana decat cand e anvelopa facuta varza.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • anul asta or ramane astea dar la anu iau noi , doar ca si sa dau 350 de lei pe bucata si dupaia sa dau Doamne fereste intr-o groapa ... adio 350 lei
        Its just a car ...

        Comment


        • de anvelopele maragoni ce parere aveti ? mi se par ieftine in comparatie cu multe alte firme
          zicea unu ca sunt resapate chiar daca le iei noi )
          Its just a car ...

          Comment


          • are cineva pe masina 195/60/15?ce presiune folositi la ele?multam fain
            http://img94.imageshack.us/img94/4346/fanecl.gif

            Comment


            • scrie pe ele. 33psi 99%

              Comment


              • si 33 psi cat vine ?)
                Its just a car ...

                Comment


                • 2.25 atmosfere ;)

                  Comment


                  • Eu am Marangoni de iarna,Meteo ESC+...le am de 2ani,in primul an cand le-am pus,cred ca n-au fost echilibrate calumea(faceau un zgomot infernal pe uscat) in iarna trecuta le-am montat in alta parte si minune...zgomotul disparuse...concluzia este: sunt excelente raport calitate/pret!!

                    Comment


                    • @ Silviu_MM: foloseste presiunea recomandata de fabricantul masinii. e scrisa la capacul de benzina / usa sofer / usa dreapta fata.

                      spunea cineva mai devreme ca are anvelope diferite pe axa fata: in legislatie scrie explicit ca pe aceeasi axa pe turism si nu numai, este obligatoriu sa fie aceeasi marca + profil de anvelope, si o diferenta maxima de uzura de 5 mm intre anvelope. Deci pe langa problema de siguranta care exista in primul rand datorita aderentei si comportamentului diferit al celor 2 anvelope, daca te opreste politia am impresia ca inclusiv iti retine talonul de la masina...

                      Comment


                      • am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva,
                        masina este echipata cu cauciucuri yokohama semislicuri 195/60/15, jantele au 7j x 15, et 38, in unele momente cand merg peste 120 km incepe sa vibreze volanul dar nu tot timpul, iat atunci cand am 150 km si iau piciorul dupa aceleratie si o las in frana de motor imi vibreaza tot timpul si ffffff tare.

                        Comment


                        • Verifica in primul rand presiunea din anvelope, apoi echilibrare apoi daca jantele nu-s strambe.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Originally posted by darksid3 View Post
                            Verifica in primul rand presiunea din anvelope, apoi echilibrare apoi daca jantele nu-s strambe.
                            au fost echilibrate ffff bine la dif de nici 1 g presine reglata iar jantele nu sunt strambe nici macar zgariate

                            Comment


                            • Originally posted by ialin_term View Post
                              @ Silviu_MM: foloseste presiunea recomandata de fabricantul masinii. e scrisa la capacul de benzina / usa sofer / usa dreapta fata.

                              spunea cineva mai devreme ca are anvelope diferite pe axa fata: in legislatie scrie explicit ca pe aceeasi axa pe turism si nu numai, este obligatoriu sa fie aceeasi marca + profil de anvelope, si o diferenta maxima de uzura de 5 mm intre anvelope. Deci pe langa problema de siguranta care exista in primul rand datorita aderentei si comportamentului diferit al celor 2 anvelope, daca te opreste politia am impresia ca inclusiv iti retine talonul de la masina...
                              Teoretic ai dreptate , indiferent de marimea cauciucului si a jantei presiunea este aceeasi , dar cand am trecut de la 185/65/15 la 195/60/15 la aceeasi presiune cauciucurile sunt mai lasate ? trebuie sa bag cel putin 2.5 atmosfere ca sa fie in regula , ai idee care e explicatia ?

                              Originally posted by cristi_eu View Post
                              am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva,
                              masina este echipata cu cauciucuri yokohama semislicuri 195/60/15, jantele au 7j x 15, et 38, in unele momente cand merg peste 120 km incepe sa vibreze volanul dar nu tot timpul, iat atunci cand am 150 km si iau piciorul dupa aceleratie si o las in frana de motor imi vibreaza tot timpul si ffffff tare.
                              Vezi ca si la mine facea la fel , cauciucuri stock , era joc in bieleta juma de cm ) ia verifica pe la sistemul de directie
                              Last edited by 827sam; 9 September 2010, 15:40. Reason: Automerged Doublepost
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • presinea este de 2,2 atmosfere si intradevar am joc intr-o bieleta dar este fff mic cam 1 mm asa mi-au zis cei de la service, dar daca pun jantele si cauciucurile stoc nu mai vibreaza volanul,am reglat unghiul de fuga cred ca de 3 ori intr-o saptamana.
                                cu presiunea in roti am patit-o si eu am avut inainte michelin energy la 2,2 atm pareau aproape pe pana, si am fost nevoit sa merg cu 2,4-2,5 atmosfere cred ca era cauciucul in ele mai moale
                                Last edited by cristi_eu; 9 September 2010, 20:16.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google