Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai asta am spus si eu, limitele din punct de vedere al perioadei astea sunt.
    Nu stiu de ce colegul s-a bagat in vorba inutil.
    Asa si la mine, pe Rarau, la Pietrele Doamnei, daca te duci in miezul verii, gasesti linistit zapada de-o bulgareala, dar astea sunt situatii extreme.

    Comment


    • Seba, ordonanta a intrat in vigoare cu data de 01.11.2011, asta neinsemnand ca masinile trebuiesc echipate musai din ziua aia, ci doar daca drumurile pe care circula sunt acoperite cu zapada, gheata sau polei.

      Data de 31 martie, este doar o speculatie, nu este specificata nicaieri.


      Ca un rezumat: in Romania, anvelope de iarna sunt obligatorii tot timpul anului, daca se circula pe drumuri acoperite cu zapada, gheata, polei. Cu alte cuvinte, chiar daca e 15 iulie, dar pe jos e zapada, tre' sa ia gume de iarna. Si vice-versa, poate fi 25 decembrie si drumul uscat, poti merge cu gume de vara.


      mariusnicolae:
      cauta tu legea unde se specifica data de 31 martie si daca e asa, eu imi cer scuze. Altfel, nu imi zice tu ca ma bag inutil in discutie, caci devii penibil.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • UN coleg care nu are montate anvelope de iarna ma intreba azi daca in decoir exista zapada dar pe sosea nu, este pasibil de amenda? Sincer, n-am stiut ce sa-i raspund pentru a fi transant.

        Comment


        • Adica, ceva in genul imaginii de mai jos?


          Nu, daca pe unde merge masina, nu este zapada, nici anvelope de iarna nu e obligat sa poarte.
          Attached Files
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Pun si eu o intrebare : Anvelopele Montana M801 , din ce categorie fac parte : iarna/vara/all season ?

            Comment


            • Sunt anvelope de vara.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • Man, chiar m-am trezit prea bine dispus ca sa-mi strici tu ziua.
                Nu stiu a cui e penibilitatea zau, dar peste tot, la TV, in ziare s-au dat ca termene 1 noiembrie si 1 martie, nu 31 martie
                Ca legea spune ca sezonul de iarna dureaza intre jumatatea lui octombrie si jumatatea lui aprilie e altceva.....cum spuneam astea sunt cazuri extreme.
                Au fost cazuri cand la mine in zona a nins si in mai, si ce-i cu asta?
                Termenele care s-au vehiculat in toate mediile sunt cele de mai sus, pe care le-a spus si seba.

                Comment


                • Bine, cum spui tu, dar in caz ca te opreste politistul si te arde, sa'i spui ca n'are dreptate, ca la tv a spus altfel. )


                  Nu inteleg de ce esti atat de ambitios si nu vrei sa cauti legea ca sa te lamuresti.
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • @mariusnicolae: cauta legea si citeste-o inainte sa te contrazici. NU este specificata nici data de incepere, nici cea de final.
                    Singura data este cea de intrare in vigoare a legii: 1 nov 2011.
                    In schimb, daca in 2012 in octombrie e zapada pe carosabil, trebuie sa ai anvelope de iarna.
                    Oricum, discutia se poate muta AICI, unde mai sunt vreo 15 pagini de discutii numai despre acest lucru.
                    Si tot acolo gasesti si legea, poate te lamuresti.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • Cititi amandoi cu mai multa atentie ultimul meu post....

                      Comment


                      • Daca in iulie, te duci la munte, ninge si e zapada pe carosabil, esti pasibil de amenda daca nu ai anvelope de iarna. Conform Legii in vigoare!
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Daca schimb Montana m801 cu Matador MP61 [all season] , vara ce diferente voi simti ? Se vor consuma mai repede vara ?

                          Comment


                          • depinde ce asteptari ai de la cauciucuri
                            in principiu matadoarele sunt mai bune ca montana sau kormoran
                            n-as merge pe allseason !
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Originally posted by mariusnicolae View Post
                              Cititi amandoi cu mai multa atentie ultimul meu post....
                              Nu conteaza CAND e zapada aia pe carosabil, poate sa fie si in mai, trebuie sa ai anvelope de iarna montate.


                              UN coleg care nu are montate anvelope de iarna ma intreba azi daca in decoir exista zapada dar pe sosea nu, este pasibil de amenda? Sincer, n-am stiut ce sa-i raspund pentru a fi transant.
                              Nu e obligat. Dar ar fi indicat, iarna se mai intampla sa si ninga dupa ce pleci la drum. Plus ca, nu poti fi sigur ca drumul e uscat/fara zapada pana la destinatie.

                              Comment


                              • "n-as merge pe cele all season" ; nu inteleg nimic ; eu iarna , nu ies din oras si in oras daca aluneca , nu circul , nu ma pasoneaza circulatia pe vreme de iarna ; pina acum , din acest punct de vedere nu m-au deranjat de loc echiparea cu montana .
                                m-a deranjat ca dupa 6 ani , desi nu sint uzate , au aparut crapaturi in ele , pe fata de rulaj .

                                Deci , repet intrebarea mea : cum se comporta all season vara ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google