Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ti-am dat pm, sedativ18.

    Comment


    • Este cineva care a facut itp-ul cu 195/65/15 ?
      Stiu ca dimensiunea asta are nevoie de omologare dar e totodata un standard foarte comun.

      Comment


      • Trebuie sa iti scrie in talon,eu de exemplu am trecuta si dimensiunea asta

        dar nu cred ca se leaga de asa ceva in general.La mine nici macar nu a deschis portbagajul sa se uite la trusa,triunghi,extinctor desi le avem

        L-am prins exact la sfarsitul programului asta si sambata
        Last edited by john Q; 14 June 2012, 15:45. Reason: Automerged Doublepost
        "light up the darkness" Bob Marley

        Comment


        • In taloanele de tip nou nu mai sunt trecute dimensiunile anvelopelor.
          Dar, la ITP se prezinta si cartea masinii unde sunt inscrise toate dimensiunile omologate pt. anvelope.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • ITP man-ul e asa de novice incat sigur nu stie dimensiunile omologate la anvelope pentru Logan si fara sa se mai uite si in cartea de identitate a masinii (ca nu cred sa aiba mai mult de 3-4 in tara asta omologate alte anvelope la Logan).

            Imprumuta si tu 4 roti cu anvelope legale si fa ITP-ul, daca ti-ai dorit musai 195/65/15 (chiar de nu vad de ce). Sau paseaza si tu 50 de lei si trece peste acel "9".

            Comment


            • Asdori si eu o informatie daca se poate. Odata cu legea anvelopelor de iarna am lasat tablele cu gume de iarna, iar pentru vara mi-am luat un set de jante de aliaj incaltate cu gume de 195\60\15 pentru sezonul asta. Problema mea este ca jantele au J7.Mai merge sa pun 185\65\15 fara probleme? Sau se lateste talonu si grabesc uzura?

              Comment


              • esti la limita, mai mult inspre "nu merge" decat inspre "merge". sa zicem ca merge, cam fortat. normal pt 185 e 6J, 6.5J e pt 195 si 7J pt 205.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • cumpar rezerva nefolosita echipata cu Continental eco 3.185/65/15

                  Comment


                  • Originally posted by Seba View Post
                    esti la limita, mai mult inspre "nu merge" decat inspre "merge". sa zicem ca merge, cam fortat. normal pt 185 e 6J, 6.5J e pt 195 si 7J pt 205.
                    Ma oftic In cazul asta ce-ar trebui sa fac , sa le bag la vanzare si sa iau ceva pentru 185\65\15 sau sa merg in continuare pe 195\60\15? Jantele arata frumos pe masina, sunt Rial in 5 spite cu un pic de buza si dau f bine.Mi-ar parea rau de ele!

                    Comment


                    • salut baieti lamuriti-ma si pe mine intr-o problema pe care o am la masina....
                      Am schimbat jentile aveam inainte niste jante, cele originale de pe prestige cele cu multe spite si am trecut la niste jante pe 16' cu 195/45 pe fata si 205/45 parca pe spate 205 sunt sigur ca sunt numai stiu sigur restul dar parca 45, cu cele originale de pe masina statea volanu drept fara nici un fel de probleme, cand le-am schimbat cu 16' volanu sta un pic spre stanga si daca pe sosea il indrept trage dreapta bine de tot, iar la viteza de 140 tremura volanu, tin sa precizez ca presiunea in roti este aceeasi, rotile au fost echilibrate inainte sa le pun pe masina, a doua zi m-am intors la vulcanizarea unde le-am montat si mi-au zis ca intradevar cauciucul de pe stanga ar avea mai multa carne decat cel de pe dreapta si ca dasta face asa si ca nu este de la unghiu de fuga sau de la echilibrat, mie nu pre imi vine sa cred, jantele nu au fost strambe sau sudate nimic de genul asta ca le-au verificat inainte sa le achizitionez.....care ar putea sa fie problema ??

                      Comment


                      • Schimba rotile de pe fata intre ele si vezi ce se intampla.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • merci...o sa incer azi si treaba asta sa vedem, nu a mai patit nimeni ttreaba asta pana acum?

                          Comment


                          • Te-ai gandit ca masina nu e facuta pentru o asemenea dimensiuni la roti? Zic si eu nu dau in cap. Poate trebuie ceva modificari la mecania pentru alte dimensiuni de jante si anvelope.

                            Comment


                            • probabil asa o fi dar banuiesc ca nu sunt singurul cu dimensiunile astea la cauciucuri...dasta va intreb sa aflu cam care ar putea fi problema

                              Comment


                              • Frate da tu cu cauciucurile astea practic esti pe burta,in primul rand cele de pe fata sunt mai mici cu 2 numere fata de cele originale.Cel mai corect era 195-55r16 sau 205-50 r16 si mentii inaltimea originala a anvelopelor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google