Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai daca ai doua anvelope diferite ca profil mai mult ca sigur sunt si diferite ca greutate...si o sa ii traga masina intr-o parte si nu stie de unde...parerea mea.
    sigpic

    Comment


    • Probleme de stabilitate apar pe carosabil umed, alunecos, la o franare mai violenta. De aceea nu se recomanda 2 cauciucuri diferite pe aceeasi punte....Masina poate sa traga intr-o parte, desigur.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
        Nu generaliza. Eu am Quatrac2 din primavara si pot sa spun ca merg mai mult decat onorabil pe timp de vara, iar pe timp de iarna rontaie zapada foarte frumos. Nu or fi ele nici de curse, nici de raliu, dar e un compromis onorabil.
        oricum, niciodata anvelopele all season (sau no season cum le consider eu), orice brand ar avea ele nu o sa se comporte la fel de bine ca o anvelopa "specializata", chiar de calitate mai slaba.

        si toata treaba vine in primul rand de la compozitia anvelopei, iar pe urma de la profilul acesteia, anvelopa de iarna fiind mult mai moale (mai cauciucata) decat cea de vara si avand profilul lamelat pentru a mari aderenta pe zapada
        Rulez, pardon tzopai, pe drumurile din Romania, intr-un DCI.

        Comment


        • All Season sunt incomparabil mai bune iarna fata de unele de vara. Vara sunt mai slabe, logic. Sunt un compromis ok pentru cei care au un stil de condus moderat si nici nu toarna km multi pe an.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Condor de iarna cunoaste careva?

            Comment


            • Stiu ca sunt resapate. Mai bine mai pui ceva in plus si-ti iei ceva nou.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • nu puneti anvelope resapate....diferenta de pret este mica .......nou este nou....resapatul are banda lipita

                Comment


                • Stie cineva vreo oferta pentru cauciucuri de vara bune intr-un buget de maxim 8 mil?
                  Dunlop nu am gasit decat la 2.700 buc.

                  Comment


                  • sunt la promotie in metro 238 lei

                    Comment


                    • Buna ziua. Doresc sa cumpar 4 anvelope de vara si suma alocata pentru acestea e de maxim 1ooo de lei. Daca imi puteti recomanda, ca un top al preferintelor, va raman recunoscator. De ex: BF Goodrich, Toyo R350 sau PROXES r888, NEXEN, KUHMO. Multumesc.

                      P.S. - am citit toate topicurile de pe site legate de anvelope si inca nu sunt decis.

                      Comment


                      • ai rabdare, nu pune acealsi post pe 4 topicuri, da-o naibii de treaba...
                        ti-am raspuns pe un alt topic la intrebare, de fapt ai deja 2-3 raspunsuri. acum cauta-le, daca ai postat peste tot
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • care ar fii riscurile pe care mi le asum daca imi pun 2 anvelope de un fel 2 de alt fel? Acum am conti ecocontact pe masina, dar alea de pe spate cer schimbare au saracele peste 111 000 km si pana la semnul de uzura maxima mai e cam 1 mm .
                          sigpic

                          Comment


                          • Avand in vedere ca nu ai tractiune 4x4, singura diferenta va fi la franare, sau in curbe la mers sportiv (aici imi retin un zambet, aband in vedere ca nu e bmw). Dar cum pe spate sistemul de franare e diferit de cel de pe fata, oricum diferenta la franare exista din constructie. Concluzie: vara nu exista cred un risc major sa ai anvelope diferite pe spate de cele doua punti, atat cat uzura lor nu e majora.

                            Originally posted by alindincluj View Post
                            Buna ziua. Doresc sa cumpar 4 anvelope de vara si suma alocata pentru acestea e de maxim 1ooo de lei. Daca imi puteti recomanda, ca un top al preferintelor, va raman recunoscator. De ex: BF Goodrich, Toyo R350 sau PROXES r888, NEXEN, KUHMO. Multumesc.

                            P.S. - am citit toate topicurile de pe site legate de anvelope si inca nu sunt decis.
                            Pai ai oferta de mai sus, gigiman ne-a impartasit-o, eu am aplicat deja: Dunlop SP Sport 01 sunt foarte bune, sunt made in Germany, producator de top.
                            Last edited by mr.K; 24 March 2010, 11:16. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Vezi ca la unele reprezentante dacia, au la vanzare anvelope continental la 209 lei/buc.Eu nu am avut pe masina asa ceva, dar un vanzator de la un depozit de anvelope mi-a zis ca numai pretul f mare si numele este de ele, pentru ca nu se ridica asteptarilor. Mi-a recomandat tot dunlop(pe care le aveam de 1 an in minte). Dar 209 lei/buc e un pret bun.Acum depinde de bugetul fiecaruia.

                              Comment


                              • O firma care are anvelope de calitate, la un pret bun : www.majore.ro
                                si montaj de exceptie!


                                ...iar daca ai prins si o promotie te-ai scos! :P
                                Last edited by drivergpl; 24 March 2010, 13:06.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google