Logan vs Logan 1/4 mile

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am stat si am citit tot topicul....Chiar am avut chef sa rad ....1.5 dci de 65 si 70 cp stock nu are cum sa faca 1.4 mpi.....Hmm mam dat de cateva ori cu becks de pe forum 1.5 dci 70 cp ...M-a facut pe ploaie pentru ca nu am cauciucuri dar in rest statea langa mine pana la a 3 a ,in momentu in care treceam de 4000rpm era pa....Cel de 85 cp ma face....

    1.5 dci 85 cp cu chip nu va face in vezi 1.6 16v doar daca soferul de pe 16v e varza...Logan 1.6 16v (CS-21-BON) a facut un pasat 1.9 tdi 130 cp ....Si la facut de 3 4 ori....Deci cum poate un 1.5 dci sal faca nu imi pot da seama

    ordinea zic eu ca vine asa

    1 1.6mpi 16v
    2 1.6mpi 8v
    3 1.5dci 85 cp
    4 1.4 mpi
    5 1.5 dci 70 cp
    6 1.5 dci 65 cp

    daca ordinea este alta devina este doar soferul.....Am 1.4 mpi stock o sa schimb luna viitoare cartoanele alea de kormoran si facem incercari....Dau si masina celuilalt sofer....Astept un dci 70 cp stock

    Comment


    • [QUOTE=dannyel87;121470]...Logan 1.6 16v (CS-21-BON) a facut un pasat 1.9 tdi 130 cp ....Si la facut de 3 4 ori....

      acum s-ar putea sa fiu off topic....Dar danyel, eu pe langa golanasul meu am de la munca un ford mondeo 2.0 TDCI cu 130 caluti putere...Cu a 2-a daca ma streseaza cineva pe strada...Sunt la 100 la ora ( ca motorul urla e altceva, dar mananca pamantul sub mine )....Nu stiu cum poti zice ca un logan, 1.6 16V a facut o masina gen passat, si diesel de 1.9, cu turbo si cu 130 caluti?
      nu are cum nu te supara....Sau are cum daca soferul de pe passat...Nu stiu...Avea 16 ani si nu stia sa conduca... ;)
      oricum logan ramane masina de familie si masina de folosit zi de zi, si referitor la 400 m logan vs. Logan....Ma abtin, din punctul meu de vedere nu prea are rost, masina nu este facuta pentru asa ceva, si mai conteaza si soferul foarte mult ( experienta lui ) si calitatea benzinei care nu se compara cu benzina din afara ( exemplu : golanasul meu in germania cu 15 litri de 98 super mergea in jur de 200-220 km, in romania cu 15 litri de 98 super daca fac 170 km...Dau party deja... )
      Life is short...play more!
      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

      Comment


      • Bolo vezi ca loganu are 105cp si 1115kg si pasatu are 130cp si 1500kg fa balanta cp/kg si o sa vezi ca se poate asa ca nu mai vb prosti + ca nu poti compara la sprint benzina cu diselu.
        Si cu loganu ajungi in tr.2 90km/h.)))

        Comment


        • Originally posted by sebi4fc View Post
          Bolo vezi ca loganu are 105cp si 1115kg si pasatu are 130cp si 1500kg fa balanta cp/kg si o sa vezi ca se poate asa ca nu mai vb prosti + ca nu poti compara la sprint benzina cu diselu.
          Si cu loganu ajungi in tr.2 90km/h.)))
          intr-adevar...Passatu are 130 cp calculati pentru greutatea sa...Loganu nu prea...Passatu e calculat sa alerge sa rupa autostrazile germaniei, loganu e calculat sa reziste la gropile romaniei, nu sa alerge.
          si nu se pot compara la sprint dieselurile cu benzinarele...Am condus o groaza de masini, si la passaa sau mondeo dupa 2000 ture, cand intra turbosuflanta, intr-adevar nu fuge de sub tine...Sta ca loganul....( nu am nimik cu loganu, is doar realist, doar am un logan )
          si cu loganu ajungi la 90 km/h cu a 2-a...Dar sincer in acelasi timp cu un mondeo 2.0 TDCI 130 cp? Si mondeo al meu are tot 1,5 tone...Dar cand te baga in scaun, dispar alea 1,5 tone...Senzatia nu o vei gasi la un logan, sorry.
          asta e parerea mea, o acceptati sau nu...asta este...eu stiu ce simt pe golanasu meu si ce simt pe mondeo...nu vreau sa ma cert cu nimeni pe astfel de topic-uri...
          Last edited by bolo; 24 May 2008, 11:45.
          Life is short...play more!
          http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

          Comment


          • Am avut la servici un Passat 1.9 TDI 130 cai si sincer sa fiu mi-e greu sa cred ca Logan 1.6 16v "ii rupe gura" Passat-ului!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Bolo si Darksid3.... Ati condus un 16v?? Sau va dati numai cu parerea de chibiti cum le place unora???

              Comment


              • N-am condus 1.6 16v dar am condus destule masini pe benzina substantial mai puternice!Am acum in curte un Mitsubishi Galant cu motor de 2.4 l benzina si peste 200 de cai putere si stiu perfect ceea ce zic!Conduc frecvent un Hyundai Getz cu motor de 97 cai putere si care are un raport putere greutate mai bun decat Prestige-ul si totusi nu trage nici macar la fel ca Passat-ul deoarece in primul rand nu are turbina!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Eu am condus un 1.6 16V...Si sincer este o diferenta mare intre el si al meu 1.6 8V, are mai mult zvac decat al meu...Dar nu se poate k loganu 16V sa faca un passat...Asta trebuie si tu sa o accepti, scuza-ma ca o spun ;)
                  si de condus am condus de la smart two four pana la autotractor mercedes, deci stiu si eu cum se comporta o varietate larga de motoare ;)
                  parerea de chibiti.....tradu te rog...sebi4fc
                  Last edited by bolo; 24 May 2008, 14:36.
                  Life is short...play more!
                  http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                  Comment


                  • In 400 m Loganul 16v a fost facut de un 407 2.0hdi 136cp cu doar jumatate de masina ( deci e foarte plauzibila treaba ca face un 1.9 tdi ).

                    Aveti senzatia ca trag bine .. Dar pentru o perioada scurta ... Chiar credeam ca un Bertone de 1.8 nu are nici'o sansa in fata 407. I'a dat 2 masini Bertonele ...

                    Comment


                    • Stiu ce vrei sa zici dar nici nu am negat am zis doar ca mi-e greu sa cred ca poate fi o diferenta colosala!Oricum nu sunt fan motorina!
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Si inca ceva, acela cu loganul care l-a facut de cateva ori pe passatul diesel de 130 cp.....Au facut si schimb de masini si sa faca inca o data 400 m?
                        intreb pentru ca intre un diesel si un benzinar e diferenta mare, adica la un diesel trebuie sa stii cand sa-i dai goarna, ca altfel pierzi teren rapid.
                        eu conduc zi de zi si loganul 1.6 8V si mondeo-ul, si de fiecare data cand cobor din mondeo si apas pedela la logan, ma astept sa se infiga si saraca nu are cum.....
                        aici pana la urma cred ca nu tine numai de masina, ci cel mai mult de sofer, parerea mea...
                        Life is short...play more!
                        http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                        Comment


                        • Bolo .. Asa e ... Dar am auzit si eu ca e diferenta mare intre 1.6 8v si 16v
                          Its just a car ...

                          Comment


                          • Topicul se refera mai mult la soferi si se stie ca masinile de origine FR, daca nu au in nume ceva legat de sportivitate, nu au nici o treaba decat cu transportul de la A la B, economie de carburant si protectia mediului vezi FAP-ul care pune atatea probleme posesorilor de Peugeot si Citroen.
                            A si aporpo de 407 2.0HDI de care ati tot zis mai sus ca mama ce realizare pe motorul de 1.6 16 v ca l-a depasit, nu mi se pare cine stie ce avand in vedere ca un 407 2.0HDI 136CP are 0-100 in 11.5 secunde iar Logan 1.6 16v in 10.2 secunde.
                            Hai sa caute fiecare acum pe net masini cu timpi mai mari decat ce are el si sa le faca o liniuta, cine pierde contra unei masini stock mai putin echipata la motor, trebuie sa abordeze problema altfel
                            Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                            Comment


                            • Ati trecut la Logan vs masina straina acuma? SUNTETI OFFTOPIC.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by cattalin81 View Post
                                Tvedere ca un 407 2.0HDI 136CP are 0-100 in 11.5 secunde iar Logan 1.6 16v in 10.2 secunde.
                                Are 9.6 ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google