Logan vs Logan 1/4 mile

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Presupuneam un treaseu (si sunt destule) cu prea putine pante care sa le negociezi cu tr 2 din cauza ca mergi prea incet. Normal ca poti sa mergi cum vrei, 2 la blana si ala cu dieselu trece nestingherit de tine. Cam asta era ideea.

    Eu ieri in panta asa am patit-o: eram in tr 4 la blana (cam 140/h), am avut un moment de ezitare (a vrut sa se bage in fata un destept de pe prima banda in fata) si imediat am vazut ca incepe ala cu dci-ul remap sa ma ''impinga, m-am tras pe prima banda si a trecut (nu usor) de mine.

    Comment


    • Cerd ca poti sa turezi mpi cat vrei ca la pante si curbe tot ai de suferit. Am vazut asta la orice urcare la Paltiniş de ex, acolo se vede foarte clar cand ajung un mpi trec imedait de el.
      Pe alt drum, (valea oltului) ammers de cateva ori cu cumpatul meu (1.4 mpi stock) si eu aveam tot stock atunci. E şofer de meserie si nu ii e mila de masina, ştie sa o duca in 5000 şi cu ambele maşini încarcate abia se ţinea după mine.


      Vin si eu cu ceva putin off, dar vreau sa sustin ideea ca un motor diesel poate fii sportiv. Care ati mai aruncat o privire in ultima vreme in FIA WTCC. Urmaream duminica o cursa si am auzit fara sa ma concetrez prea tare "TDI" mi-am ciulit urechile imediat pt ca unii sustineau pa aci ca nu exista masini diesel la curse.
      Am intrat pe net si exista 5 SEAT LEON TDI de 2.0.
      Mai mare mi-a fost surpriza cand am citit clasamentul campionatului din acest an.

      Pun aci doar primele 5 locuri:
      1.Gabriele Tarquini SEAT Sport SEAT León TDI 45p
      2.Yvan Muller SEAT Sport SEAT León TDI 38p
      3.Rickard Rydell SEAT Sport SEAT León TDI 37p
      4.Andy Priaulx BMW Team UK BMW 320si 33p
      5.Jordi Gené SEAT Sport SEAT León TDI 30p

      Patru din cele 5 tdi-uri sunt in primele 5, primele 3 pozitii sunt ocupate de tdi-uri. O ia bine de tot un BMW320SI care e deabia pe locul 4. Bineinteles ca e vorba si de piloti dar toate tdi-urile sunt sus in primii 5 (mai e unu pe locul 10 dar, deh ala e exceptia)

      Piloti http://www.fiawtcc.com/fiawtcc/entry...istmotor.shtml
      Minunea http://www.fiawtcc.com/fiawtcc/vehicule_vehid409.shtml
      Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
      http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

      Comment


      • Intradevar, pe anumite genuri de competitie se pot folosi motoare diesel datorita implementarilor de ultima generatie!Si la Le Mans Audi foloseste un motor diesel!Sa nu uitam insa ca tehnologia TDI este cu totul alta decat Dci!Asa cum si Mpi nu e FSI la benzina!Oricum in cazul de fatza e vorba de Logan si diferentele de spint intre motorizari!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Offtopic: Darkside tu ce masini mai ai in afara de logan ?
          observ la Motorizare ca ai vreo 2 in afara de Logan
          sigpic

          Comment


          • Un Corvette si un Mitsubishi Galant
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Originally posted by dannyel87 View Post
              @Octavian___28 sunt sigur ca daca tii benzinarul unde trebuie dieselul nu are sanse....Ia urca panta cu un 1.4 intra 2 a la 4000 rpm sa vezi cum trage
              ...Cu a 2 a ma duc 80 85 km/h....Asa se alearga benzinarul ...Dar ei schimba la maxim 4000 si zic ca dieselul il face
              aceasi panta, tu in treapta 2 la 80km/h 4000 rpm
              eu cu tractorul o urc in treapta 4 cu 80km/h la 1900rpm.

              pina aici nu-i diferenta, diferenta e in faptul ca eu in treapta 4 la 1900rpm calc aceleratia si ma duc in aceasi panta si la 130km/h, viteza unde ajung relativ repede.
              un 1.4mpi ii da blana pina la 6000rpm, da treapta 3 si se duce pina la 130km/h... In cine stie cit timp sau daca chiar ajunge la acea viteza.

              doar ca noi vorbim aici de 0-400 1.4mpi, in linie dreapta si fara inchinatie la drum, sint convins ca un sofer are sanse sa faca un 1.5dci 65/70. Dar vorbim strict de 400m. Peste 400m si o domnisoara la volan face un dci
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • Am incercat azi sa fac o filmare cu 0-100, dupa o plecare mai proasta ca la un incepator fara permis am scos un ~12 sec. Mi-a intrat si statia in protectie (nu stiu de ce naiba!) asa ca m-am suparat si am plecat acasa....Si maine e o zi

                Comment


                • Chiar sunt curios in cat scoti suta.Pe cand filmarea?
                  http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                  Comment


                  • Pai ce sa vezi...? cam 12,5 sec dar am plecat rau.

                    PS: sunt suparat ca nu-mi mai merg muzicantii, dar o incerc maine mai serios.

                    Comment


                    • @crististreulea se pare ca nu ai condus benzinar pana acuma....Tin sa te corectez ;)
                      in treapta a 2 a la 80 km/h ai 5800-5900 rpm....Nicidecum 4000...Nu stiu daca imi dai fum cum zici tu intr-a 4 a ...Poate treci de mine nu zic ca nu dar uiti ca urmeaza sfarsitul pantei si dieselul atata poate....Dupaia ce mai faci....Si nu eu am deviat de la subiect

                      Comment


                      • Nu ai plecat rau deloc, atata poate masinuta
                        http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                        Comment


                        • Imediat dupa plecare nu am sustinut acceleratia, am simtit ca nu am calcat-o ca lumea (pe tr 1).

                          PS: da' stai ca daca ma uit mai bine sunt sub 12 sec, ce naiba am vazut eu? Ooooooooooo, spectaculoooooos, serios acum am vazut. Clar, e alta treaba ))

                          PPS: Daniel stai calm, iti spun pe incercate ca te face (ne face) muci pe serpentine.
                          Last edited by Octavian; 2 June 2008, 21:39.

                          Comment


                          • Bafta maine, fa putina incalzire la glezne inainte de plecare
                            http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                            Comment


                            • Da da, o sa fac si ceva flotari si ma leg bine la sireturi...

                              Comment


                              • Nu iti pune pantofi si nu manca de dim - pt o greutate redusa. Si nu face efort fizic, pt ca se acumuleza metaboliti ( mai ales acid lactic, iar puterea de concentrare diminua putin)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google