liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Niste adversari mai ep masura? .. ia'te si tu cu benzinare de 90-100 cp ...

    Comment


    • #32
      Tu razzvan nu trebuie sa te duci la revizii cu aveo? N-ai treaba? Lasa omu sa se bucure ca nu conteaza doar masina mai conteaza si soferu

      sigpic

      Comment


      • #33
        Tu iar esti pe dinafara ....

        El a facut 2 curse in care se stia castigatorul de la inceput .... ( cine se da la asa ceva - cu start de pe loc- e clar ca a mai facut'o si stie sa'i dea ).

        Comment


        • #34
          Ei se stia de la inceput...de unde sa se stie..? Poate rata o treapta )
          Oricum, as spune mica diferenta intre 1.6 si 1.5 dci (remapat cumva???), cam o lungime de masina...?

          PS: inseamna ca un 1.4 nu poate concura cu un dci (dupa clipu' asta) la liniuta.

          Comment


          • #35
            1,4 castiga cu dci de 65 si 70 100% si cu ala de 85 la limita is ambele .Stock toate bineinteles.

            Comment


            • #36
              Poate, dar ia fa si tu niste serpentine cu 1.4 ca iti vine sa plangi.
              Cu dci-ul e alta viata, - iti spun din experienta...

              Comment


              • #37
                Da ia tine tu aspirata aia in 5000 rpm sa vezi de nu plangi tu...

                Comment


                • #38
                  Nu inteleg ce vrei sa zici cu aspiratia - fii mai clar. dci nici nu prinde 5000 rpm daca te intereseaza (stock)

                  Am condus ambele tipuri de masini si stiu ce vorbesc, - dar daca tu sustii ca 1.4 al tau e cel mai tare este parerea ta- si poti sa ti-o pastrezi cat vrei

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by sebi4fc View Post
                    1,4 castiga cu dci de 65 si 70 100% si cu ala de 85 la limita is ambele .Stock toate bineinteles.
                    N-as crede. Am doua filmulete in care un dci de 65 bate doua loganuri de 1.4 Sa nu-ti mai spun ca si eu cu mcv-u de 85 am facut 1.4..

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by valyR View Post
                      Nu inteleg ce vrei sa zici cu aspiratia - fii mai clar. dci nici nu prinde 5000 rpm daca te intereseaza (stock)
                      1.4 1.6 sunt motoare pe benzina aspirate.Motoarele pe benzol mai pot fi si turbo...
                      Ti-o zis clar,cu o aspirata,nu cu diesel...
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #41
                        [quote=funky;103518]N-as crede. Am doua filmulete in care un dci de 65 bate doua loganuri de 1.4 Sa nu-ti mai spun ca si eu cu mcv-u de 85 am facut 1.4..[/QU

                        ok hai sa luam filmarile pe rand

                        1. am facut eu cu XMX ...afara ploua cauciucuri de carton pe masina mea se vede pe filmare nu puteam sa plec
                        2. probabil a facut cu ala cu loganu albastru ...apai nu te supara io lam lasat pe ala cu 2 masini in spate motoare identic

                        Dieselul sta dupa benzinar pana in treapta a 3 a cand trece benzinaru de 4000 rpm dieselu e pa ..... cel cu 85 cp nu stiu caci cu unu am facut ....s-ar putea sa fie mai bun dieselu....dar cele de 65 ,70 cp nu are cum sa faca benzinaru ....astea sunt aberatii
                        Last edited by Cristi_Xp; 19 April 2008, 08:36.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by valyR View Post
                          Nu inteleg ce vrei sa zici cu aspiratia - fii mai clar. dci nici nu prinde 5000 rpm daca te intereseaza (stock)

                          Am condus ambele tipuri de masini si stiu ce vorbesc, - dar daca tu sustii ca 1.4 al tau e cel mai tare este parerea ta- si poti sa ti-o pastrezi cat vrei
                          Ma refeream la motorul de 1.4 care e un motor aspirat... . Si cand vrei tu iti demonstrez ca un logan de 1.4 75 cp ( fara incarcatura ) te face in ce mediu vrei tu. ( 1.5dci 65/70cp )

                          Comment


                          • #43
                            Da si nu prea.
                            Un caz ar fi sa pui pe ambele cate 300-350 kg si sa le iei la forjat. Cel putin in panta, 1.4 nu prea are sanse reale.
                            La liniute dieselu' pleaca prost, la start lansat se poate schimba situatia.

                            Comment


                            • #44
                              Ai dreptate cu greutatea ... Cand ai pus greutate pe motoarele astea mici 1-2 .... 1-6 ( chiar si 1.8) pur si simplu le omori ...

                              Comment


                              • #45
                                Da, se simt si 70-100 kg (cand mergi sportiv)-mai ales la motorizari mici. Treaba e ca la diesel (turbo) nu se simte asa tare (cuplu' ala...).

                                Razvane sa nu te superi, da' o spun si aici: am facut o mica virgula competitie cu un Aveo 1.4.. in oras a tras in dreapta mea la semafor si mi-a facut semn sa desch. geamu (mi-am zis ca acu' am bulit-o, l-am luat in panta rau..) si imi zise tipu: ''pana-i XXXX n-ai tu 1.4 mpi pe asta, ce i-ai facut???''. Iti dai seama ca-mi crescu inima de trei ori )

                                PS: el avea trei ''handralai'' in masina, eu ...''fiu' pacii''
                                Daca nu avea persoane in masina nici nu-mi puneam mintea, logic )

                                Deci conteaza fiecare kg. care il ai in plus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google