Kia Proceed 1.6 126 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai idee daca intinzatorul de lantz e mecanic sau hidraulic pe ulei ?

    Comment


    • Pe spate le schimb acum.
      Pe fata le-am schimbat deja acum vreo 2-3 luni nu mai stiu exact din aceasta cauza ziceam ca voi avea tot nou fata- spate.

      @Alessandro ma depaseste informatia- dar pot sa ma interesez. Ideea e ca sunt cativa pe club care se vaita de sarirea distributiei- se slabeste intinzatorul si sare lantul. Mai ingrijorator e ca sunt unii care patesc asta la 70K km- asta chiar e naspa...(si mai ales modelele 2007 care au iesit din garantia de 7 ani ).
      Ce e bine - la 1.6 nu a fost niciun caz pana acum- eu am trecut de 100k si pn acum nu am probleme cu distributia.
      Oricum am inteles ca sunt niste semne cand e slab lantul: un zgomot atipic, trepideaza masina, nu mai sta calumea la ralanti.

      Am aflat- e hidraulic. Asta e bine sau rau?

      M-am mai linistit- am inteles ca masinile fabricate dupa aprilie 2008 au primit un facelift la distributie si anume un altfel de intinzator cu alt cod de piesa- probleme ar fi la cele din 2007.
      Last edited by eugenmanea; 26 February 2015, 15:11. Reason: Automerged Doublepost
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • pai la logan cele ventilate sunt pline de rugina la mijloc si pe margine, dar cine le schimba pentru atata lucru ?! si n-au stat deloc, dar asa ruginesc toate discurile.

        Comment


        • Am fost si am ridicat masina, mi-a aratat si fostele discuri chiar m a intrebat dc vreau sa le iau.. n aveam ce sa fac cu ele.
          Erau destul de ruginite, acum nu stiu sa ma pronunt ca nu sunt mecanic dar am considerat ca la 112,000 ar cam fi cazul sa le schimb.
          Uite imi pare rau ca nu mi-a dat prin cap sa le fac niste poze.
          Ideea e ca eu merg destul de tare in afara localitatii (140 si peste) si nu imi pot permite sa nu am incredere deplina in frane. Cine a condus Proceed stie ca franele sunt printre punctele forte ale acestei masini, chiar am ramas placut impresionat de acest capitol la masina.

          Urmatoarea schimbare de discuri - peste 100,000 km (app 5-6 ani)- probabil ca nu o voi mai face tot eu
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • Eu inca cred ca te-au tepuit, dar daca tu esti impacat. Asta conteaza.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • pai la 112 mii km erau duse, nu era vorba de rugina.
              eu am 82-83 de mii si trebuie sa le schimb.

              Comment


              • Am inteles.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Originally posted by eugenmanea View Post
                  P sarirea distributiei- se slabeste intinzatorul si sare lantul. Mai ingrijorator e ca sunt unii care patesc asta la 70K km- asta chiar e naspa...(si mai ales modelele 2007 care au iesit din garantia de 7 ani ).
                  .
                  Inseamna ca au fost proiectate perfect.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Incepe lumea sa aprecieze distributia pe curea, chiar de platesti periodic sa o schimbi.

                    Comment


                    • Nu e chiar asa, la opel erau nimerite bine, bine de tot.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • nu e adevarat,
                        la Z10XE, Z12 XE se lungeste lantul si incepe sa tzacane la fel la 1.3 CDTI

                        Singurele de la opel cu lant si care nu au moarte sunt 2.0 DTI si 2.2 DTI (am avut asa ceva)

                        Comment


                        • Originally posted by einstein1984 View Post
                          Inseamna ca au fost proiectate perfect.
                          Ai si tu dreptatea ta...niste prosti galbejitii astia ca au ales sa conceapa un motor complet nou cand au lansat Ceed ul in loc sa mearga pe un motor fara hibe de prin 1995 cum a procedat Renault cu Dacia.
                          Puteau foarte bine sa cumpere licenta de la Cielo- motor bun rodat peste 1.4 de la Dacia...si nu le mai sarea nimeni in cap acum ca au vrut sa inoveze si din 16,000 masini Kia Ceed vandute in 2007-2008 cam 20-30 au probleme cu distributia.
                          Au mai si dat 7 ani garantie ca fraierii...puteau sa dea 2 ca VAG care de asemenea au avut probleme cu lantul...

                          Eu am 112,000, sunt pe forum care tind spre 200,000 si cu GPL si nu au probleme cu distributia.
                          Iar la CRDI 1.6 115 nu a fost semnalat niciun caz pana acum.
                          Last edited by eugenmanea; 27 February 2015, 11:23.
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • Originally posted by Drogas View Post
                            nu e adevarat,
                            la Z10XE, Z12 XE se lungeste lantul si incepe sa tzacane la fel la 1.3 CDTI

                            Singurele de la opel cu lant si care nu au moarte sunt 2.0 DTI si 2.2 DTI (am avut asa ceva)
                            Domnu...am avut... Se lungeste, dar nu la km la care zice producatorul sa se achimbe lantul...deci la 120000 nu auzi nici un sunet...ca se dau km inapoi, si tu iei masina la 130000 , care real e 230000, cu lantul care se inlocuieste la 120000 neschimbat. Asta e alta poveste...


                            Si eu zic ca kia face masini bune in general, am amic care are 2 si e ok.
                            Last edited by mumus; 27 February 2015, 11:37. Reason: Automerged Doublepost
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Uite a mea are 112,000 si nu am niciun zgomot suspect. Si nici nu trebuie sa schimb lantul la 120,000... va tin la curent cel mai probabil prin toamna ajung la 120,000.
                              Daca prin reducere la absurd are vreo problema..sper sa se exprime pana in Nov cand expira garantia.

                              Sunt multi care folosesc lantul si nu sunt probleme.
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment


                              • Misto asa, dai o galagie de bani pe masina sa fie cu lant sa nu ai griji, si cand colo trebuie schimbat lantul.... macar cureaua e mai ieftina cand vine vorba sa o schimbi.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google