Kia Proceed 1.6 126 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BMW vechi de 7 ani ani, cu bateria originala, da la cheie din prima (x5).
    NU cred ca un range vechi de 3 ani poate face probleme...


    Ce imi place la masina dumitale: ai o asa mare grija de ea, cum n-am avut eu vreodata! Fata de nicio masina. BRAVO!

    Comment


    • Nu cunosc dedesubturile Range ului...poate pusese motorina de la colt Luati o ca pe o barfa.
      @Cezar multumesc de aprecieri.
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • Cand o vei vinde, vei face un om fericit!

        Comment


        • Ca sa mai inviorez putin activitatea...desi nu ma ajuta nici vremea si nici nenea care mi-a spalat-o azi noaptea (a se vedea jantele si cauciucurile de care nici nu s-a atins...).
          Nimic notabil la masina, doar kilometri care se aduna.
          Attached Files
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • misto rau jantele rial milano. si nici nu sunt scumpe.
            vin beton la culoarea masinii.
            si eu voiam sa-mi iau, dar nu prea merg cu blu navy.
            daca erau aurii...

            Comment


            • Dap! Si foarte rezistente!
              Eu cand le-am cumparat prin 2011 sau 2012 nu mai retin exact- le-am luat ca alternativa la jantele de tabla pe 16 ptr ca erau doar cu vreo 40 lei mai scumpe.
              Le-am folosit cu anvelopele de iarna- pana acum impecabile nu s-au strambat nu s-au zgariat.. n am avut treaba.
              Chiar recomand cu incredere!
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • ODO 112,000 km 6 ani si 3 luni.
                Astazi am dus masina la service pentru o verificare deoarece luni dimineata la prima cheie s-a auzit un scartait ca de curea accesorii (cureaua este in garantie 2 ani ca e luata de la reprezentanta). I am zis sa o verifice si din punct de vedere al distributie deoarece la Kia au inceput sa apara ceva cazuri cu distributia sarita- din fericire pentru mine doar la motoarele de 1.4.
                Vestea buna e ca motorul merge rotund, perfect, nicio problema la distributie. Si cureaua e ok.
                Acel scartait s-ar putea sa provina de la electromotor care trebuie curatat- 100 lei.
                Vestea proasta este ca trebuie sa schimb placutele si discurile si pe spate- cica placutele sunt cam la limita iar discurile cam ruginite.
                Asta e... 850 lei distractia. Dar macar stiu ca acum am discuri- placute noi si pe fata si pe spate si cel putin 50,000 km nu mai am treaba cu franele.
                Placutele pe spate au fost schimbate o singura data pe la 60,000.
                Last edited by eugenmanea; 26 February 2015, 12:19.
                Saab 9-5 Aero

                Comment


                • adica schimbi discurile fiindca sunt ruginite, nu ca ar fi uzate ?!

                  Comment


                  • Si care e problema fiindca le schimba din cauza ca sunt ruginite ?

                    Comment


                    • Asa s-a exprimat: sunt ruginite si iti vor manca placutele plus ca vor afecta franarea masinii.
                      Au 112,000 km... banuiesc ca sunt si uzate.
                      Saab 9-5 Aero

                      Comment


                      • eu zic sa le masori, rugina trece cu palcutele noi montate, asta daca franezi
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Probabil fiind discuri ventilate se refera la rugina dintre discuri si rugina aparuta spre exterior pe margini. Cea de pe disc nu exista deoarece se duce dupa 2-3 franari. Rugina pe disc apare cand sta masina mai mult pe dreapta.
                          Am si eu o colega are pe marginile discurilor rugina si nu se ia la franare. Is pe final discurile si trebuie schimbate. Clar franarea e mai defectuoasa.

                          Originally posted by eugenmanea View Post
                          ODO 112,000 km 6 ani si 3 luni.
                          Astazi am dus masina la service pentru o verificare deoarece luni dimineata la prima cheie s-a auzit un scartait ca de curea accesorii (cureaua este in garantie 2 ani ca e luata de la reprezentanta). I am zis sa o verifice si din punct de vedere al distributie deoarece la Kia au inceput sa apara ceva cazuri cu distributia sarita- din fericire pentru mine doar la motoarele de 1.4.
                          Vestea buna e ca motorul merge rotund, perfect, nicio problema la distributie. Si cureaua e ok.
                          Acel scartait s-ar putea sa provina de la electromotor care trebuie curatat- 100 lei.
                          E de la electromotor. Tu ai patit dupa 6 ani, eu la Logan dupa 3. Bendixul face acel zgomot. Am prins garantia si mi-au schimbat electromotorul pe garantie.
                          Last edited by Archangel80; 26 February 2015, 13:00.

                          Comment


                          • Discuri ventilate pe spate???
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • El a zis ca le schimba pe toate. Si fata si spate. Poate am inteles gresit.

                              Comment


                              • Eu am incredere in tipul de la reprezentanta cu care colaborez- de fiecare a fost impecabil si mi-a schimbat chestii pe garantie la care nici nu visam sa le schimbe (vezi schimbare bord pentru un greieras ). Oricum mi-a zis ca ne uitam impreuna la discuri cand ma duc sa iau masina sa imi demonstreze ca trebuie schimbate.

                                Cat despre electromotor- teoretic si al meu e in garantie pana in Nov- daca va fi cazul il schimb pana atunci. De 2 ori mi-a chitait masina in 2 dimineti si al naibii ieri si azi nu a mai facut. Sa vedem ce se rezolva la aceasta curatare (el zice ca in timp intra niste apa pe acolo si de aia trebuie curatat).
                                Ce m-a deranjat totusi...i am spus ca as dori sa verifice si distributia pe banii mei (cat mai e masina in garantie) si mi-a spus ca manopera ar di cam 300- 350 lei- enorm de mult!Dar m a asigurat pe raspunderea lui ca distributia nu are nimic (pe raspundere verbala )
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google