My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este cel mai mic consum mixt de când am maşina, acesta fiind înregistrat şi pe o distanţă cât de cât relevantă.
    Păcat că se apropie iarna...

    P.S Cu emisiile de NOx nu ştiu cum stau, dar consumul este excelent.
    Attached Files

    Comment


    • Salut Ampt. De la câți km ți s-a lăsat consumul ?

      Comment


      • am resetat cb-ul si cred ca am doar vreo 130km, dar indica 7,5 l/100 km in oras. incepuse cu 8, dupa vreo 40 km. nici nu ma mai uit la consum, ca sa nu-mi fac sange rau. sa manance cat o vrea.
        la iarna, nu mai vorbesc... regularul e de 7,5, fiindca nu ies din oras cu ea.

        Comment


        • da mananca nu gluma. ce naiba ii faci?!

          p.s

          pt oras este oricand recomandabil benzina. diselul se preteaza numai la drumuri lungi, in oras e moarte curata. e o investitie foarte proasta; pe langa revizie mai scumpa, pret achizitie mai mare, il si strici mult mai repede, ma refer la mersu prin oras. la naveta de cativa zeci sau sute de km pe zi e ok
          Last edited by cristi....; 25 September 2015, 20:09.

          Comment


          • dau in ea. n-am de ce sa-l stric. am luat tot timpul itp-ul (noxele) pe bune.
            nu scoate niciun pic de fum negru, asa si fiindca nu ma uit la consum. o calc pe unde prind 50 m liber.
            si reviziile nu mi se par deloc scumpe. cand era in garantie, era altceva.
            dar acum iau ieftin filtrele si manopera la tot, inclusiv cel de polen, a fost 60 de lei.

            Comment


            • Originally posted by IceLord View Post
              Salut Ampt. De la câți km ți s-a lăsat consumul ?
              Din câte mi-aduc aminte, cam după 20.000 de kilometri am simţit că s-a lăsat cu adevărat motorul, inclusiv consumul.
              Cel puţin aceasta a fost senzaţia mea.

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                dau in ea. n-am de ce sa-l stric. am luat tot timpul itp-ul (noxele) pe bune.
                nu scoate niciun pic de fum negru, asa si fiindca nu ma uit la consum. o calc pe unde prind 50 m liber.
                si reviziile nu mi se par deloc scumpe. cand era in garantie, era altceva.
                dar acum iau ieftin filtrele si manopera la tot, inclusiv cel de polen, a fost 60 de lei.
                Filtrul de motorina nu era doar el 100 de lei?
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • am zis ca manopera a fost 60. filtrul e 90 de lei cel de origine.

                  Comment


                  • Consumul mixt înregistrat pe ultimii 2.000 de kilometri parcurşi în perioada 27 August 2015 - 03 Octombrie 2015.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Salut. Daca ai pastrat cumva si bonurile de motorina, as fi interesat efectiv de consumul inregistrat conform bonurilor.

                      Cu stima,

                      Comment


                      • Conform bonurilor de motorină diferenţa faţă de consumul afişat de Calculatorul de Bord este de 7-8 procente, adică consumul real pentru cei 2.000 de kilometri ar fi undeva în jurul valorii de 4,3 l/100Km.

                        Comment


                        • Originally posted by Ampt View Post
                          Consumul mixt înregistrat pe ultimii 2.000 de kilometri parcurşi în perioada 27 August 2015 - 03 Octombrie 2015.
                          cat de mixt ? preponderent "afara". nu ? 70-80 % ?

                          Comment


                          • Extraurban 60%, urban 40%, viteza medie este cel mai bun indiciu.

                            Comment


                            • Oricum ai consum mic de tot, traiasca euro 5-ul. La mine pe langa faptul ca e euro 4, ce-i drept mers doar urban, viteza medie nu sare de 18 km/h si consumu e undeva la 7.5%

                              Comment


                              • De astăzi beneficiez din nou de confortul asigurat de husa cu încălzire.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google