My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pe baza de cupru vaselina, nu de litiu. Se incinge acolo.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Da, scuze, oboseala de seara...
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Mulţumesc frumos colegilor pentru recomandări!

        Comment


        • Mergi la autosoft la un schimb de roti iarna/vara, au ei ce trebuie, curata butucul cu perie de nailon (pusa la o scula pneumatica) ca sa nu-l zgarie. Si nu e chiar scump.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Originally posted by Ampt View Post
            După cum am promis revin cu datele despre consumul de motorină înregistrat în perioada 11.01.2016 - 28.01.2016 (ger persistent cu temperaturi cuprinse dimineaţa între -16, -18 grade Celsius):
            - consum conform CB, 5,84 litri/100km;
            - consum conform metodei plin-plin, 6,70 litri/100Km.

            Kilometri parcurşi în aceasta perioadă - 534,4 km (conform jurnalier bord).
            Litri motorină alimentaţi în aceasta dimineaţa - 35,78 litri.

            Abatere CB faţă de metoda plin-plin: 14,72%.

            Preţ 1 litru de motorină: 4,25 lei (Petrom Şos. Alexandriei).
            Consum calendaristic de iarnă, dar cu o vreme mult, mult mai blândă decât cea de acum 3-4 săptămâni, detaliu care a dus la scăderea consumului cu 1,1 litri/100 km..., concret 35,35 litri alimentaţi, 631,6 kilometri parcurşi, consum stabilit prin metoda plin-plin: 5,60 litri/100 km.

            Abatere CB faţă de metoda plin-plin: 15,70%.

            Comment


            • De curiozitate, ai schimbat benzinăria și pompa de la care alimentezi? Totuși mi se pare enorm de mare abaterea fata de CB. Avem la munca un logan MCV și consumul afișat de CB coincide cu consumul înregistrat din bonuri de benzina. Și acolo e vorba de cantități exacte. Sa nu te fure cei de la pompa, la petrom am patit-o și noi de cateva ori când nu se mai "umplea" rezervorul.

              Comment


              • Aşa cum am mai scris în paginile acestui Jurnal, până acum 1 an abaterea CB-ului faţă de consumul determinat prin metoda plin-plin era de 2, maxim 3 procente.
                Chiar şi în condiţiile în care am alimentat din altă parte, abaterea cam tot pe acolo a fost.
                Probabil că s-a decalibrat ceva pe traseul de înregistrare al consumului, colegul @einstein1984 explicându-mi la un moment dat, cam despre ce ar putea fi vorba.

                @aris86: Oricum îţi mulţumesc frumos pentru sugestii.

                P.S Fără să mă laud, dar după aproape 5 ani de folosinţă şi monitorizare strictă ştiu cam tot ce poate în materie de consum maşina din dotare.

                Comment


                • @Amp, multumesc frumos pentru sugestia cu pliculete de gel de siliciu. Pe timp de ploaie nu mi se mai abureste parbrizul, doar un pic geamulurile pe partea dreapta, desi am pus la fiecare usa. O zi placuta!

                  Comment


                  • Cu multă plăcere..., până la urmă acesta este şi scopul forumului, să putem învăţa unii de la alţii şi să încercăm să ne ajutăm reciproc, atunci când acest lucru este posibil!

                    Comment


                    • 31 Martie 2011 - 31 Martie 2016: astăzi s-au împlinit 5 ani de când am în exploatare Logan-ul 1,5 dCi / 75 Cp, echipat cu salvatorul Planetei, celebrul deja Filtru de particule (DPF/FAP).

                      Kilometri bord: 84.109 Km.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Pe la 100.000 km meriti una noua,nu?[emoji2]
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • Ultima haltă înainte de "sută", coafura în stil DPF rezistă cu brio...
                          Attached Files

                          Comment


                          • Drum bun in continuare. Multi km fara probleme si sa te bucuri de ea si in urmatorii 90000 km.

                            Comment


                            • @logan21cdc: Mulţumesc, la fel!

                              5 Ani, 5 luni şi 15 zile, atât m-a ţinut acumulatorul original al maşinii.
                              Ieri a decedat subit şi l-am înlocuit cu un Rombat Premier 65 Ah / 640 A, achiziţionat la un preţ de 295 de lei la care s-a adăugat şi o taxă de transport de 15 lei, datorită faptului că eram cu maşina în Bragadiru, după Şoseaua de Centură.

                              În Bucureşti, livrarea acumulatorului, montajul şi acordarea garanţiei sunt gratuite.
                              Garanţia acordată de producător este de 3 ani, având condiţia verificării stării acumulatorului şi a alternatorului (valoarea de încărcare scoasă de acesta) la fiecare 6 luni.

                              Drumuri bune tuturor!

                              Comment


                              • În momentul înlocuirii acumulatorului, kilometrajul de bord al maşinii afişa o valoare de 90.676 km.

                                Bateria nouă avea înainte de instalare o tensiune de 12,77 Volţi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google