My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cam devreme s-a dus capul ala de bara. eu am 102k km, dintre care 60 de mii cu arcuri H&R si amortizoare stoc, si n-am nicio apasare la articulatii.
    a fost verificata la dacoserv acum doua luni, cand aveam un zgomot mai ciudat. bucsa de pe dreapta de la bara stabilizatoare se sparsese si lovea metal pe metal.

    Comment


    • Calitatea pieselor OEM e fluctuantă, deși nu ar trebui să fie. Eu am schimbat primul cap de bară la 40000 km, la revizie în garanție. După 10000 km la următoarea revizie, s-a schimbat același cap de bară pe motivul că „a fost un lot cu probleme și se știe și la Pitești”. La vremea respectivă făceam peste 25000 km pe an, adică reviziile la 5 luni/10000 km. Mașina a fost și este menajată, dar drumurile patriei au un cuvânt de spus. Nu neapărat gropile, pe care poți sau nu să le eviți, dar toate denivelările și crăpăturile din asfalt care îți fac „masaj” la rinichi, nu fac bine nici articulațiilor mașinii.

      Comment


      • Astăzi am ajuns şi la sută...
        Attached Files

        Comment


        • Daca imi permiti un comment pe topicul tau.
          Ma uit si eu in bord acum cateva zile si vad la kilometraj cuvantul BOSSS. Imi zic, wtf? Am realizat ca am 80555 km.
          Iti urez inca 500k km man.

          Comment


          • Astăzi a venit și rândul distribuției..., bineînțeles însoțită și de schimbul curelei de accesorii precum și a rolelor aferente.
            Pompa de apă rezistă în continuare!

            Kilometri bord: 109.047
            Cost piese origine și manoperă: 795 lei
            Service: Dacoserv Sălaj
            Attached Files

            Comment


            • adica n-ai schimbat pompa nici la a doua distributie ?! risti cam mult
              eu o voi schimba anul asta orice ar fi, e adoua distributie, 112.000 km

              Comment


              • Oho, ce puțini km după 9 luni!
                Baftă în continuare, fără evenimente neplăcute!

                Comment


                • Pompa de origine ar trebui sa duca lejer 200k.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • am vrut sa schimb pompa data trecuta si la dacoserv mi-au zis ca se schimba o data la doua distributii, mai mult sa n-o tin ca stric curelele dandu-le jos ca sa schimb pompa.

                    Comment


                    • Ampt, ai primit reducerea de 20% la piese și manoperă? Este o promoție la service numită 4+ pentru mașinile mai vechi de 4 ani.

                      Comment


                      • De șase ori cifra 1...

                        P.S Am primit reducerea de 20%, atât la piese, cât și la manoperă!
                        Attached Files

                        Comment


                        • Salutare și bun găsit tuturor membrilor acestui onorabil forum,

                          Astăzi am efectuat revizia anuală: schimbat ulei motor și filtrele de rigoare - filtru de motorină, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de habitaclu (toate piese de origine - OEM - Original Equipment Manufacturer). Toate filtrele au fost cumpărate de la Dacoserv Sălaj, uleiul de motor l-am achiziționat de aici.

                          Același ulei de motor ELF Evolution FullTech FE 5W30 DPF, specificație Renault RN0720, în rest..., "Nimic nou pe frontul de Vest"!
                          Am uitat să menționez numărul de kilometri înregistrați la bordul mașinii în momentul reviziei: 119.559 Km.

                          Locul unde am efectuat revizia: Dacoserv Sălaj (cum am menționat și un pic mai sus).
                          Cost filtre + manoperă: 495,38 lei (în condițiile în care am beneficiat de reducerea Dacia 4+ de 20%)
                          Cost ulei motor: 150 lei.
                          Total costuri revizie anuală: 645,38 lei.

                          Ca și concluzie generală, mașina se comportă mai mult decât onorabil pentru numărul aceștia de kilometri și vechimea de aproape 8 ani.

                          P.S De data aceasta nu am mai făcut poze!

                          Comment


                          • Felicitări pentru modul în care întreții mașina. Mulți km în continuare fără incidente neplăcute.

                            Comment


                            • Simetrie...
                              Attached Files

                              Comment


                              • Ieri s-au împlinit 9 ani de când am ridicat mașina de la dealer!
                                După acești 9 ani..., aceștia sunt kilometrii (reali) pe care I-am efectuat cu mașina!
                                You do not have permission to view this gallery.
                                This gallery has 1 photos.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google