Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 24MAP
    replied
    sigur e RCA. daca nu imi dau foc la contract.

    Leave a comment:


  • PCH
    replied
    Casco? Ce spui tu cred ca e rca-ul!

    Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

    Leave a comment:


  • micutzu666
    replied
    Incheiat la GROUPAMA pe un an asig..35,carnet din 96..fara daune..340 ron.

    Leave a comment:


  • god
    replied
    Am avut casco la BCR (separat in 2 "transe", odata 1 an si dupa o pauza de 1 sau ani alti 2 ani-n-am prins din al doilea an decat 2 luni ca apoi am avut dauna totala din pacate) si 1 an la Omniasig insa niciodata nu s-a pus problema cartii service.
    Pur si simplu they don't give a shit about that, totul se raporteaza la daune fizice pe care le poate avea masina atunci cand iti faci contractul si se fac pozele ca d'asta le si fac.

    Poate or fi vreunii care sa ceara si ce zice einstein1984 acolo dar nu prea cred sau daca se intampla asta este o aberatie maxima ca nu are nici o legatura o strambatura pe care pot sa o fac de la un stalp cu faptul ca am facut reviziile in service...

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Cum se reevalueaza in caz de furt, ca nu se mai vede masina?. La fel si in cazul avariei totale, cand, doamne fereste, ramane un morman de fiare.
    Asta-i buna tare.
    Originally posted by einstein1984 View Post
    In caz de dauna sau furt, se reevalueza masina in functie de piata, starea de intretinere (stampile in carnetul de service etc). .
    Daca vii cu un exemplu concret, n-am niciun motiv sa nu te cred.
    Last edited by IancuMIC; 15 November 2012, 11:13.

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    Originally posted by IancuMIC View Post
    la incheierea politei; ce treaba are carnetul de service cu asigurarea?
    .
    Valoarea masinii e in functie si de starea de intretinere a masinii (e precizata in polita). Suma asigurata se reevalueaza in caz de dauna, si nu cred ca in favoarea ta.

    Leave a comment:


  • 24MAP
    replied
    am verificat contractul si suma e 20913, nu stiu de ce stiam eu 22000. atasez si 2 poze cu contractul de anul acesta si cu cel de anul trecut. Vad ca in cel de anul acesta nu mai apare la fransiza prima fraza cu suma de 100 euro.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Nu cred ca e chiar asa; e stabilita suma pentru care este asigurat autovehiculul (SA), la incheierea politei; ce treaba are carnetul de service cu asigurarea?
    Caz concret;in caz de avarie totala sau furt, fransiza 10% din SA, conf. politei de asigurare Casco, la Omniasig.

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    In caz de dauna sau furt, se reevalueza masina in functie de piata, starea de intretinere (stampile in carnetul de service etc). Si daca iesie mai putin decat ai tu in contract, primesti o parte din prima inapoi...
    Intreaba un inspector de daune daca pe mine nu ma crezi. Nici mie nu-mi place ideea, dar asa se face.

    Leave a comment:


  • 24MAP
    replied
    deci voi imi spuneti ca daca doamne fereste maine imi fura masina....... asiguratorul nu imi da 22000 pe masina, daca atata scrie in contract? Daca contractul e valabil un an de zile valoarea nu trebuie sa ramana constanta un an de zile?
    Am inteles ca in caz de dauna se scad fransiza, ratele ramase si epava care poate fi intre 15-30% din valoare.

    In caz de furt tot asa se scad fransiza si ratele ramase, deci 100 eur+ vreo 350 lei.
    Last edited by 24MAP; 13 November 2012, 13:19. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    Problema e ca intr-un fel calculeaza valoarea cand inchei polita si stabileste cota de prima si altfel dupa dauna totala, cand trebuie sa te despagubeasca.

    Leave a comment:


  • darksid3
    replied
    Originally posted by 24MAP View Post
    Masina e preferance fara ABS. Contractul a fost in euro pana anul acesta, cand am schimbat in lei. Daca e sa calculezi 22000, la cursul de anul asta aprox 4.5, iese undeva la 4900 eur, deci a scazut valoarea masinii de la 7500 iar leul s-a devalorizat din 2006. Plus ca am 6 ani fara daune, deci 50% reducere (10%pe an).
    Asiguratorul calculeaza dupa alta formula. Masina ta nu are cum sa valoreze 4900 Euro nici macar in vise, luand in considerare piata actuala

    Leave a comment:


  • B997NDL
    replied
    si daca, doamne fereste, ai vre-o totala o sa afli ca nu primesti mai mult de 3000 de euro. au fost masini mai bune care n-au primit mai mult.
    in niciun caz masina ta nu e la 4900 pe piata. atata e una din 2009 laureate diesel. m-am interesat cat ar fi a mea

    Leave a comment:


  • 24MAP
    replied
    Originally posted by vitriol View Post
    22000 lei? Esti sigur?

    Din poza de la profil imi dau seama ca masina ta este ori varianta de echipare Ambiance, ori Peferance. Stiu ca 1.6 nu s-a pus pe Ambiance, asa ca cel mai sigur este Preferance. In 2006, masina ta a costat 7500E, iar euro costa ~3.5 lei. Deci masina ta a fost ~26000.

    Dupa 6 ani valoarea ei a scazut cu doar ~4000 lei?
    Imi vine greu sa cred.

    Ca idee: polita casco se calculeaza la 4.5% din valoarea masinii.

    L.E. La mine, suma asigurata este 17170 lei, iar polita casco este in valoare de 772 lei. (fix 4.5% din valoarea ei).
    Masina e preferance fara ABS. Contractul a fost in euro pana anul acesta, cand am schimbat in lei. Daca e sa calculezi 22000, la cursul de anul asta aprox 4.5, iese undeva la 4900 eur, deci a scazut valoarea masinii de la 7500 iar leul s-a devalorizat din 2006. Plus ca am 6 ani fara daune, deci 50% reducere (10%pe an).

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Originally posted by IancuMIC View Post
    Marti imi expira polita Casco, incheiata la Omniasig; luni voi merge sa o reinoiesc; n-am sunat sa vad cat ma costa; imi plac surprizele
    Si surprizele au fost legate de faptul ca ma astepta o polita in valoare de 380 E, plus fransiza. De ce? Pentru ca am avut dauna; grindina. Deci nu deducere pentru anii de asigurare, basca si un pret mai mare, desi suma pentru care va fi asigurata masina a scazut cu ~680E. Omniasig-ul nu avea catre cine sa se indrepte pentru regres si m-au gasit pe mine responsabil ca pe 16 iulie a fost grindina in Galati
    In final dupa discutii civilizate si argumentate am acceptat sa platesc pentru inca un an 315E, adica 1424 lei, fara fransiza si full Casco; suma asigurata=5100E.
    Daca nu ajungeam la intelegere eram dispus sa ne strangem mainile si sa-mi caut alt asigurator.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google