Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • vitriol
    replied
    Moderatorule: posibil sa fie, da' n-are cum.
    Tu vezi in poza de la profilul lui ca masina ar avea proiectoare?

    L.E. Nu bag mana in foc, da' stiu ca ABS+ a aparut la inceputul lui 2007.
    Last edited by vitriol; 12 November 2012, 17:40.

    Leave a comment:


  • Niki
    replied
    Posibil sa fie ABS+ ca si varianta de echipare. Preferance la baza, doar ca este dotata suplimentar cu ABS, proiectoare ceata si aer conditionat.

    Leave a comment:


  • vitriol
    replied
    Originally posted by 24MAP View Post
    Masina din 2006, casco Asirom fara daune, suma asigurata 22000 lei, rata 670 pe an.
    22000 lei? Esti sigur?

    Din poza de la profil imi dau seama ca masina ta este ori varianta de echipare Ambiance, ori Peferance. Stiu ca 1.6 nu s-a pus pe Ambiance, asa ca cel mai sigur este Preferance. In 2006, masina ta a costat 7500E, iar euro costa ~3.5 lei. Deci masina ta a fost ~26000.

    Dupa 6 ani valoarea ei a scazut cu doar ~4000 lei?
    Imi vine greu sa cred.

    Ca idee: polita casco se calculeaza la 4.5% din valoarea masinii.

    L.E. La mine, suma asigurata este 17170 lei, iar polita casco este in valoare de 772 lei. (fix 4.5% din valoarea ei).
    Last edited by vitriol; 12 November 2012, 17:19.

    Leave a comment:


  • B997NDL
    replied
    de unde aveti preturile astae modice ?! eu am vrut sa fac si la alianz era 900 lei pe an cu oferta si fransiza. iar la groupama mi-au cerut cca 1400 pe an cu fransiza.
    m-am lasat pagubas si merg pe principiul "Doamne ajuta !"
    de banii aia bag motorina. Sa jung sa ma rog sa fac accident ca sa mai scot din bani ?!

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Probabil fara fransiza ajungeai la 800-900 de lei.

    Leave a comment:


  • 24MAP
    replied
    Originally posted by mr.K View Post
    Cu fransiza sau fara?
    cu fransiza 100 euro.

    Leave a comment:


  • PrietenCuTine
    replied
    Originally posted by 24MAP View Post
    Masina din 2006, casco Asirom fara daune, suma asigurata 22000 lei, rata 670 pe an.
    Chiar ieftin cu toate ca eu detin un hyundai accent din 2007, plateam 39 euro pe luna, casco la BCR asigurari dar era evaluata la 8500 de la 14.000 si ceva cat a fost noua. Eu personal am foarte multumit de casco la BCR. Pe vremea accea erau cei mai ieftini pentru masina mea si nu aveau franciza la nimic (furt, vandalisme, sau alte evenimente).
    Last edited by PrietenCuTine; 12 November 2012, 15:23.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Cu fransiza sau fara?

    Leave a comment:


  • 24MAP
    replied
    Masina din 2006, casco Asirom fara daune, suma asigurata 22000 lei, rata 670 pe an.

    Leave a comment:


  • PCH
    replied
    Nici eu nu am avut niciodata trecuta in lei suma asigurata, doar in euro. Am avut casco la omniasig, groupama si acum uniqa.

    Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    La Groupama am polita.

    Leave a comment:


  • vitriol
    replied
    Mr.K, tot la Generali ai polita casco?

    Mie mi-au trecut suma asigurata, in lei, de cand am masina...

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Ca exemplu: masina mea e din februarie 2007 si e asigurata pentru suma de 17171 lei. Casco la Generali.

    Pe polita mea suma asigurata e trecuta in euro, nu in lei.
    De ce apar leii, la ce-s buni leii, in afara sa se devalorizeze sub efectul inflatiei si a scaderii raportului de schimb fara de orice valuta din lume asta, inclusiv alea din Africa?

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Si alt exemplu; Prestige din 2008, 5785E, suma asigurata la Omniasig.

    Leave a comment:


  • vitriol
    replied
    Originally posted by florinrotaru View Post
    Buna ziua! Am avut un accident zilele trecute si am mers la asigurator CASCO(Goupama) si mi-au zis ca imi va da dauna totala. Nu am fost eu vinovat de producerea accidentului iar asiguratorul imi da doar 13000 lei. Loganul e 1.4 din 2006. Stie cineva cum trebuie sa procedez sa obtin o suma mai mare? Va multumesc!
    Uita-te in contract si o sa vezi acolo suma asigurata. Daca 13000 lei se potriveste cu suma trecuta in contract - aia e, daca e mai mare, inseamna ca iti dau banii aia + epava.
    Toti vrem sa obtinem o suma mai mare, dar asiguratorul iti spune clar in contract despre ce suma e vorba. In caz ca vrei ceva mai mult, faci contractul cu alt asigurator care iti ofera mai mult, dar... si ratele vor fi ceva mai mari.

    Ca exemplu: masina mea e din februarie 2007 si e asigurata pentru suma de 17171 lei. Casco la Generali.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google