Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IancuMIC
    replied
    Din documentarile strict personale, nu exista firma de asigurari, la adresa careia sa nu fi fost oarecari plangeri, mai mult sau mai putin intemeiate; pana la urma e dreptul oricarei firme sa gestioneze foarte atent fiecare cauza.
    In general la politele Casco, firmele au oarece flexibilitate, a nu se citi ca inchid ochii, ci in sensul ca nu prea te plimba.
    Politele ieftine nu au darul de a aduce linistea pe care o doresti, atunci cand inchei o asigurare, pentru ca pana la urma asta cumparam.
    Va sfatuiesc sa alegeti asiguratorul care va ofera cea mai completa si corecta asigurare, nu cea mai ieftina; lucrurile ieftine sunt de cele mai multe ori foarte scumpe. Nu va lasati amagiti de polite mici pentru ca de cele mai multe ori acest lucru deriva din evaluarea foarte mica a masinii; se poate compara cu cererile de oferta de la alte firme. E adevarat ca acest lucru conteaza doar in cazurile de furt sau dauna totala, dar pana la urma si acestea pot fi evenimente, iar diferenta de cca. 100 de lei, poate conta destul de mult. Incercati sa va negociati polita, daca aveti argumente serioase in ceea ce priveste istoricul dvs. ca si conducator auto.

    Revenind la subiectul discutiei, am ales sa fiu asigurat de Groupama pentru urmatorul an; sper sa fi facut alegerea corecta si sincer nu doresc sa ma conving de calitatea serviciilor acesteia, in urma unui eveniment rutier.

    Leave a comment:


  • azid123
    replied
    Are cineva experiente personale (recente) cu casco Uniqa? Ma refer strict la situatii de daune, adica: daca fac constatarile corect si complet, daca nu fac "figuri" la daune cu autor necunoscut (sa te plimbe pe la politie pentru plingere de vandalism), daca platesc la timp, daca dau repede accepturile de plata la service-uri, etc.

    Asa, par sa aiba preturi OK, fara fransiza, iar de la un service am auzit de bine de ei. Pe de alta parte, au cam multe petitii la CSA (dar e posibil sa vina de la RCA-uri).
    De asemenea e o nota buna numarul foarte mare de service-uri cu care au decontare directa.

    Leave a comment:


  • B997NDL
    replied
    nu contest ca poate fi util, dar chiar nu mai vreau sa mai dau si pe asta 120 lei pe luna. la cat s-o face motorina de la 1 ianuarie o sa mergem mai putin cu masina. am destule facturi la gaze, enel...etc cant nu e nevoie de rovinieta, e nevoie de rca, itp... etc mai adaug 120/ luna si mai bine merg cu taxiul si nu ma mai chinuiesc sa gasesc loc de parcare, ca sa nu mi-o ridice si sa mai dau si acolo 900 de lei, cum am mai patit in iubitul sector 6.
    si o data la cat timp dai de un necaz ca asta ?! mai ales mergand 99 % in bucuresti.

    Leave a comment:


  • Rac
    replied
    In principiu fac casco la toate rablele.Riscul cel mare este sa vina un bulgar sa-ti dea una de dauna totala.Atunci ce faci ?
    Un amic de-al meu a facut gaura imensa la buget astfel:
    A intrat unul pe interzis si i-a dat una de a lipit capota portbagajului de bancheta.Omul nu avea masina pe numele sau si nu avea asigurare.S-a judecat ,a castigat si a ramas asa.Nu are ce sa ia de pe idiot,poate pielea ! Nu are nimic pe numele sau.A stat 4 luni fara permis si acum conduce iar o rabla.Ce sa faca? Sa-l omoare?
    Masina un Nissan Quashqai,a costat reparatia la reprezentanta aprox.20.000 ron !
    Acum si-a facut casco !
    Sau: vine o furtuna cu grindina,faci praf vopseaua, ce faci fara casco?Dai 1000 euro pe o vopsire totala?
    Acum doua zile soferul a luat cu Loganul un caine ce a sarit noaptea dintr-o curte.Am spoiler fisurat,elemente inchidere praf si ce o mai fi !Dar este casco !

    Leave a comment:


  • B997NDL
    replied
    daca poti sa-i pui deoparte, dar nu-i pui.
    nu militez pro casco, ca n-am avut niciodata. daca s-ar putea face o vopsire totala, ar merita. dar nu cred ca sunt aia fraieri ca sa-ti poti zgaria singur masina.
    si cum faci ?! o zgarii si pe plafon ca sa-ti dea vopsire integrala ?! altfel cred ca ar vrea sa faca economie.

    Leave a comment:


  • madhorsefuzzy
    replied
    Pai mi s-a oferit asa: 1600RON pentru 9000RON asigurati cu o fransiza de 450RON.
    Pai cu 2 evenimente de suma platita 2500RON vopsesc toata masina.
    Iar daca e vorba de caroserie ... o sa vad si eu cum e cu dezmembrarile.

    Am colegi de serviciu care nu au platit CASCO la masini gen BMW luate de noi din RO decat in primul an. Ce imi spun acum dupa 6 ani? Am un buffer in banca de vreo 5-6000EUR pentru reparatii pe care altfel ii plateam la CASCO.

    Totul tine de risc si de cohones. ;)

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    La 8+ ani nu mai merita.
    Oricum de la 10+ ani nu iti mai asigura nimeni masina pe CASCO.

    Dar la 8+ suma pentru CASCO e suficient de mica incat sa merite. Gandeste-te ca indiferent ca masina e veche, piesele de ce pun pe ea sunt noi.

    Leave a comment:


  • madhorsefuzzy
    replied
    Da cu fransiza. Sunt obisnuit de mult cu fransiza de 450RON.
    Diferentele intre fransiza si fara sunt in general 2-3 fransize in plus la pret.

    La Groupama aveau scoruri mai mari pe pachet RCA+CASCO.

    L.E. Hai ca m-am trezit si vorbesc pe langa.
    Nu era vorba de CASCO pentru Logan unde se poate schimba situatia, ci pentru o masina mai scumpa.
    La Logan am renuntat la Casco. La 8+ ani nu mai merita.
    Last edited by madhorsefuzzy; 8 November 2013, 15:15.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Incearca si allianz direct .ro
    Si CASCO ti l-au oferit cu fransiza, nu?

    CASCO fara fransiza la Allianz nu se incheie online ci doar la un sediu de-al lor.

    Eu acolo am obtinut cea mai mica oferta pentru RCA+CASCO care a depasit cu mult concurenta.
    Si Groupama ofera reduceri daca ai CASCO si RCA la ei. Sau alte asigurari, cum ar fi pentru locuinta.

    Probabil ca si alti asiguratori procedeaza la fel.
    Last edited by mr.K; 8 November 2013, 09:58.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Am facut-o deja, inca de aseara. Suma destul de buna, ~1250 lei; fransiza 0.5% din suma asigurata, respectiv 4950E, DAR, nu mai putin de 450ron; asistenta rutiera, accidente persoane, optional. Fransiza 0 in caz de dauna >7000ron, furt sau dauna totala.
    Cam asta e cu Allianz.
    Last edited by IancuMIC; 8 November 2013, 09:56.

    Leave a comment:


  • madhorsefuzzy
    replied
    Incearca si allianz direct .ro
    Iti calculezi singur politele rca si casco introducand datele masinii si ale tale.

    Eu acolo am obtinut cea mai mica oferta pentru RCA+CASCO care a depasit cu mult concurenta.

    Pentru poze la casco m-au trimis la o agentie Allianz Tiriac, iar politele mi le-au trimis prin Fan Courier.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Originally posted by IancuMIC View Post
    astept si oferta de la Uniqa.
    Varianta Premium de la Uniqa spune asa; 324E, pentru 4500E suma asigurata. Fransiza 10% doar la dauna totala.
    Mâine am întrvedere cu cei de Omniasig, sa vedem ce pot sa obtin; pana in prezent n-am a le reprosa decat fransiza obligatorie de 100E, la fiecare eveniment, pe care o impun ca obligatorie din acest an.
    OFF.
    Sumele obtinute de la diferiti asiguratori au rezultat in urma cererii de oferta, ieri si astazi, pentru masina mea; asta pentru a evita confuziile si unele posturi tendentioase. Nu presupun, deci...
    Last edited by IancuMIC; 7 November 2013, 18:25.

    Leave a comment:


  • lancer_kta
    replied
    946 ron la asirom am facut in sepembrie, fara fransiza. ambition din 2007 suma asigurata 3200euro

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Treaba cu suma asigurata e buna doar in caz de dauna totala (Doamne fereste pe toata lumea); nu ma bucur nici nu disper, doar constat.
    La Groupama a iesit suma asigurata >5.100E. (Pachetul Extreme).

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    Originally posted by B997NDL View Post
    dar si sa dai 1000 de lei odata... mi se pare cam aiurea
    In rate dadeam 1100, era mai bine? Oricum n-am facut credit sau spar pusculita de banii aia.
    Iancule, nu te bucura prea mult de suma mare asigurata, inseamna doar ca plaesti cota de prima mai mare, nu servici mai bune sau despagubire la intreaga suma in caz de dauna totala.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google