Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr.K
    replied
    Originally posted by B997NDL View Post
    sunt multe care nu acopera caderi de copaci, grindina..etc unele nu acoperra nici vandalismul...
    La Groupama de exemplu ai multe trepte de asigurare. Alegi nivelul de asigurare care te satisface, Extreme sau Moto Complet sigur te vor multumi.
    Probabil ca si la ceillalti asiguratori ofera conditii similare, doar ca nu cunosc eu ca sa te lamuresc.

    M-am uitat pe oferta si vad ca cel mai de jos nivel de asigurare e Arret
    O sa fii asigurat pentru avarii produse de calamitati, incendiu, trasnet, explozie, accidente rutiere, asistenta rutiera Basic si cam atat. Orice avarie produsa de un copac ce cade pe masina ta, vandalism, furtul autovehiculului, sunt probleme ce le vei rezolva tu, care ai ales sa platesti mai putin.
    Last edited by mr.K; 2 August 2013, 08:46. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Asta e rostul CASCO, sa elimini neprevazutul. Ca un motiv rational de a plati niste bani siguri pentru niste evenimente posibile dar mai putin probabile, nu exista
    Pana la urma asta e sensul unei asigurari, fie Casco, fie RCA; nu te asigura nimeni pentru un eveniment deja petrecut.

    @B997NDL
    Nu asigura ca nu platesti pentru asta; cu asigurare de 2 lei nu poti avea tot ce iti doresti.
    Eu am reparat pe Casco la Omniasig si ...loviturile de grindina; vandalismul e de asemeni o optiune pe care trebuie sa o platesti, pentru ca nu se incadreaza la evenimente rutiere.

    Leave a comment:


  • B997NDL
    replied
    Originally posted by mr.K View Post
    Pana trec 4 ani, se poate ca la o furtuna peste 2 luni iti pica un pom pe ea si ramai sa te certi cu primaria din pozitia de pieton. Ba le vei plati si impozitul pe masina.
    Asta e rostul CASCO, sa elimini neprevazutul. Ca un motiv rational de a plati niste bani siguri pentru niste evenimente posibile dar mai putin probabile, nu exista
    sunt multe care nu acopera caderi de copaci, grindina..etc unele nu acoperra nici vandalismul...

    Leave a comment:


  • gaboneygg
    replied
    atunci ma mai gandesc. poate ai dreptate.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    dupa ce termin cu rata la masina(mai am 7 rate) ma costa in jur de 100 lei casco lunar. in 3-4 ani dau cat face masina
    Pana trec 4 ani, se poate ca la o furtuna peste 2 luni iti pica un pom pe ea si ramai sa te certi cu primaria din pozitia de pieton. Ba le vei plati si impozitul pe masina.
    Asta e rostul CASCO, sa elimini neprevazutul. Ca un motiv rational de a plati niste bani siguri pentru niste evenimente posibile dar mai putin probabile, nu exista

    Leave a comment:


  • gaboneygg
    replied
    Originally posted by B997NDL View Post
    pai atata platea acum...
    acum platesc 36 lei . dupa ce termin cu rata la masina(mai am 7 rate) ma costa in jur de 100 lei casco lunar. in 3-4 ani dau cat face masina

    Leave a comment:


  • Kojak
    replied
    Pai imi povestea tanti brokera cu care am incheiat eu asigurarea, ca are un client cu o berlina 1310 de 11 ani vechime ( de atunci e si clientul lor, altfel nu accepta casco la masini peste 10 ani vechime) care are masina asigurata la...700 euro si tot 100 euro plateste prima de asigurare / an...
    Deci ala ramane cu vreo 2200 - 2300lei in caz de dauna totala...daca ramane si cu aia. Ca pe epava sau piese nu mai ia niente.
    Last edited by Kojak; 30 July 2013, 15:29.

    Leave a comment:


  • god
    replied
    Mai moka decat 100 euro/an prima de asigurare cat sa fie ? Intr-adevar suma asigurata este si ea destul de mica dar tot e bine.

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    In plus, poti evalua epava la pret de fier vechi dar o pastrezi si o valorifici tu (la pret mai bun sau o repari). Depinde si cum te intelegi cu brokerul sau agentul de asigurare, SA poate fi mai mare sau mai mica functie de cine se uita la masina.

    Leave a comment:


  • Kojak
    replied
    Ar fi si ceva avantaje la o S.A. mica...ai sanse sa obtii usor o dauna totala, in conditiile in care masina nu e musai sa fie facuta muci.
    Daca valoarea devizului depaseste 75% din S.A., adica cca. 9500lei in cazu' meu, atunci primesc dauna totala, de exemplu.
    Si cum stim piesele de origine dacia - reno in reprezentante sunt scumpe in draci...

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    Cum ziceam mai sus, suma asigurata stabilita la incheierea politei nu e o garantie ca si ma despagubita va fi la fel.
    Pentru mine cu cat mai mica cu atat mai bine, ca e si cota de prima mai mica.

    Leave a comment:


  • Kojak
    replied
    CASCO Asirom
    7 ani fara daune;
    S.A. - 2860euro (initial pe mail era vorba de 3250e, dar s-au sucit in ultimul moment carnatii - anul trecut am avut S.A. 3700e - mi se pare foarte mare devalorizarea). In fine, cica, citez: "s-a stabilit o noua grila ptr. stabilirea uzurii, chiar de azi a intrat in vigoare".
    P.A. - 100euro (asta nu mai scade, indiferent de ce vechime si bonus ai, e suma minima - alta japca - la cati bani am pompat in ei an de an timp de 7 ani, trebuia sa fie aproape moka - de vreo 2 ani tot cam atat platesc)
    - franciza zero

    Sincer, am stat mult in dubii daca s-o mai reinoiesc ori ba, mai ales cand mi-au comunicat noua suma asigurata. Si nu era vb. de cei cca. 450lei / an (are aproape valoarea RCA-ului) ci de faptul ca au un renume prost, sunt rau platnici si nu despagubesc...asta dupa ce ti-o evalueaza la un pret de kkt.
    Last edited by Kojak; 30 July 2013, 00:02.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Groupama: CASCO-150 euro/an, fara fransiza, nivel de asigurare Extreme.
    -Logan 2005: valoare asigurata= 2428 euro

    Suma include reduceri pentru fidelitate plus ca am RCA si asigurare la casa tot la Groupama.
    Last edited by mr.K; 29 July 2013, 12:19.

    Leave a comment:


  • PCH
    replied
    pffffffffff....eu am dat 2000 de lei la Ford anul trecut si acum 2800 pentru ca am avut doua dosare, altfel scadeam cu el in 1800.
    Last edited by PCH; 29 July 2013, 11:10.

    Leave a comment:


  • B997NDL
    replied
    pai atata platea acum...

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google