Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IancuMIC
    replied
    S-a facut referire, la vremea respectiva, despre acest caz; http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=512;

    Leave a comment:


  • Cromatic
    replied
    http://www.contrasens.com/2012/04/23...i-publice.html

    Leave a comment:


  • Razvy
    replied
    Unele parcari sunt spatiu privat, dar si acolo casco ar trebui sa despagubeasca.
    Mie mi-a fost lovita masina intr-o parcare privata si am fost despagubit. Ce-i drept, am avut doar aripa putin infundata, dar au platit.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Logic, nu?
    Pana la urma bine ca am ajuns la un consens, ca altfel, discutia care incepuse pe aceasta tema, risca sa se transforma intr-o apriga polemica, iar unii mai creduli ar fi evitat sa mearga la cumparaturi cu masina.
    Last edited by IancuMIC; 5 August 2013, 18:34.

    Leave a comment:


  • 77sky
    replied
    Am ajuns la Allianz Tiriac, in urma unui incident auto, i-am intrebat pe inspectorii de acolo despre aceasta situatie, iar ei mi-au spus ca Politia recunoaste spatiile respective (parcari supraterane ori subterane) ca apartinand categoriei drumurilor publice.

    Nu aveam timp de stat la povesti (pentru a afla mai multe detalii), eram extrem de presat de timp...

    Leave a comment:


  • Cezar
    replied
    Din baietii de pe forum nu stiu, dar eu stiu cazuri unde nu s-a despagubit, iar respectivul nu a urmarit in instanta procesul!

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Eu chiar sunt curios daca e cineva, din baietii de pe forum, care a platit cu banii sai, desi era asigurat, o reparatie in urma unui eveniment rutier, produs in parcarea unui supermarket, sau in parcarea unui hotel, in concediu fiind, de exemplu.

    Leave a comment:


  • Cezar
    replied
    Originally posted by IancuMIC View Post
    L-am citit si rascitit.
    La cap. Excluderi, lit.i.(asig. la Omniasig)

    Asta fiindca n-am lamurit, inca, daca parcarile supermarcheturilor sunt sau nu drumuri publice, desi am dorit sa clarificam la vremea respectiva aici.
    Situatia ai clarificat-o.
    Eu vorbesc din experienta proprie in ceea ce priveste colaborarea avocatiala pe tema de asigurari, si iti pot spune ca exista ceva dosare in care asiguratorii nu platesc, deoarece nu considera parcarile private ca fiind drumuri publice.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Eu m-am lamurit, in sensul ca parcarile supermarketurilor si diversele alei au avizul politiei rutiere pentru indicatoarele rutiere instalate si regulile de circulatie stabilite. Deci asigurarile sunt valabile.
    Last edited by mr.K; 5 August 2013, 08:25.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    L-am citit si rascitit.
    La cap. Excluderi, lit.i.(asig. la Omniasig)
    pagubele s-au produs ca urmare a utilizarii autovehiculului pe drumurile publice inchise circulatiei publice, care prezinta un pericol iminent de avarie a autovehiculului sau ca urmare a utilizarii autovehiculului pe sectoare de drum destinate exclusiv circulatiei altor categorii de vehicule
    Asta fiindca n-am lamurit, inca, daca parcarile supermarcheturilor sunt sau nu drumuri publice, desi am dorit sa clarificam la vremea respectiva aici.

    Leave a comment:


  • Cezar
    replied
    Originally posted by IancuMIC View Post
    A crezut cineva, ca asigurarea nu-si face efectul in parcarile unui supermarchet?
    Sa fim totusi cu picioarele pe pamant; ori fi ei asiguratorii, mai zgarie-branza, dar nici chiar asa.
    Ia rasfoieste contractul ala si sa vezi cum scrie ca nu acopera daunele din afara drumurilor publice.

    Leave a comment:


  • CeDeBe-L
    replied
    Raspundeam colegului mr.K (pg.27, post 521).

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Originally posted by CeDeBe-L View Post
    Am mai lamurit si cele doua probleme aberante:
    - asigurarea isi face efectul in parcarile private, la supermarket...politia are alte reguli (specifice)..
    A crezut cineva, ca asigurarea nu-si face efectul in parcarile unui supermarchet?
    Sa fim totusi cu picioarele pe pamant; ori fi ei asiguratorii, mai zgarie-branza, dar nici chiar asa.

    Leave a comment:


  • CeDeBe-L
    replied
    Cum am finalizat problema deschisa la postul 502:
    Dupa ceea ce am discutat pe forum (multumesc iar colegilor), la service si cotrobait un pic pe net, am discutat cu agentul de la Groupama si am ales cea mai potrivita varianta de asigurare, pentru nevoile mele:
    - 15 mil/an, valoarea asigurata 255 mil,
    - varianta de asigurare Extreme plus cateva clauze speciale: elemente vitrate, jante si anvelope, asistenta rutiera Basic, si ... "in afara drumurilor publice"!
    - fara nci o fransiza, nici la dauna totala nici la partiale.
    E ok pentru mine.
    Se putea mai scump, cu clauza de asigurare a pasagerilor, a marfii, apa la motor...
    Sau mai ieftin: cu fransize, fara clauze speciale, etc.
    Am mai lamurit si cele doua probleme aberante:
    - asigurarea isi face efectul in parcarile private, la supermarket...politia are alte reguli (specifice). Deci masina e asigurata chiar si fara clauza "off-road". Acum daca am si asta masina este asigurata si daca merg pe forestiere la munte sau pe diguri la pescuit, etc.
    - daca pica pomu'....eu sa fiu sanatos ca masina e asigurata, iar problema pomului se pune cam asa: daca a batut vantul si a cazut pomu...asta e, paguba lor. Daca am taiat eu pomu sa cada pe masina...belea...e problema mea. Cam asa functioneaza treaba si eu zic ca e corect.

    Leave a comment:


  • Cezar
    replied
    Candva era si cazul sa se intervina.
    Cati dintre voi si-au revopsit masina pe Casco, asa aiurea, pt 3-4 zgarieturi?
    Cati dintre voi si-au schimbat barile fata/spate cu unele modele mai frumoase?

    Cand toata lumea fura, mecanismul se duce de rapa.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google