Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IancuMIC
    replied
    Originally posted by VictorMarian View Post
    Salutare.
    Am un logan, 1.6 din 2004, nu stiu exact luna. Oare imi mai fac Casco?
    OMNIASIG Vienna Insurance Group este o companie cu o tradiție de 25 de ani pe piața asigurărilor din România, ce face parte din grupul Vienna Insurance Group (Wiener Versicherung Gruppe), principalul lider pe piața asigurărilor din Austria şi Europa Centrală şi de Est.

    Leave a comment:


  • vitriol
    replied
    Nedeleule, pai raspunde-i tu, bre, daca tot ai inteles intrebarea.

    Leave a comment:


  • B997NDL
    replied
    el intreba daca ii mai fac asiguratorii casco. dar vad ca si tu intelegi totul.

    Leave a comment:


  • Andrei.TMT
    replied
    ))) INCREDIBIL.

    Ce credeti? Oare ma incalt cu adidașii sau cu pantofii? ))

    De unde sa stim noi domnule Victor daca iti vei face tu casco sau nu?

    Leave a comment:


  • VictorMarian
    replied
    Salutare.
    Am un logan, 1.6 din 2004, nu stiu exact luna. Oare imi mai fac Casco?

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Mergi la Astra si comunica-le ca ai motive de ingrijorare privind indeplinirea defectuoasa a contractului de catre ei in caz de paguba, avand in vedere ca multe service-uri deja au anuntat ca nu primesc la reparat masini care vin cu asigurare de la Astra.
    Si ca vrei sa reziliezi contractul.
    Totul tine de prevederile contractuale, tu stii ce scrie acolo.

    Leave a comment:


  • ionel89
    replied
    am si eu o dilema am asigurare casco(masina nu nu e in leasing)la astra in rate am platit primele 3 rate si mai am una de platit data scadenta aprilie 2014.problema e ca se vehiculeaza ca astra este in pragul falimentului ,ma intereseaza ce se poate intampla daca nu platesc si ultima rata(inafara ca nu o sa mai am asigurare casco) ma poate baga intr-o baza de rai platnici sau sa ma someze sa platesc rata .daca ma poate ajuta cineva cum ar trebui sa procedez legal sa nu am probleme ca as dori sa inchei o asigurare casco cu o alta firma care nu are probleme

    Leave a comment:


  • azid123
    replied
    OK, e de inteles atunci - rezultatul totusi fiind acelasi :-)

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    azid, era o zgarietura pe toata partea stanga a masinii, facuta cu cheia/cuiul pana la primer. M-au programat la constatare la 1 saptamana de la apelul telefonic de avizare a daunei, contatare am facut fara sa am dovada de la politie (15 min a durat) pe care am depus-o mai tarziu la sediu. Masina astat in service fix cat a durat reparatia, nu a asteptat aviz de plata sau altceva.
    Eu nu as avea nimic de reprosat. La generali era mai scump casco pentru masina mea.

    Leave a comment:


  • prometheus
    replied
    Care a-ti avut incidente si le-ati facut pe casco Generali , a durat mult treaba pana a reparat masina ? Ma refer in cazuti mai usoare , gen de schimbat bara spate , nu stop , o futa de spate la logan ?

    am vrut sa scriu Bara Spate , stop si fusta spate , Scuze
    Last edited by prometheus; 12 November 2013, 12:12. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    de ex cei de la groupama, in 7 ani de contract, nu m-au trimis niciodata la politie pentru plangerea de vandalism, desi aveam zgarieturi pe masina care clar nu erau de la alta masina (incusiv pe plafon)
    Daca esti multumit de Groupama, de ce te intereseaza alti asiguratori? Groupama te trateaza ca e un client vechi, poti sta si in 2 degete ca nu vei obtine o polita CASCO in aceleasi conditii la alt asigurator, din postura de nou client.
    Daca ai si RCA la Groupama, reducerea la CASCO va fi mai substantiala. Ai nevoie si de o asigurare pentru casa? Fa-o la Groupama si o sa cumulezi toate reducerile. E un cerc de reduceri, de la o asigurare la alta.

    Iar legat de vandalism, probabil polita ta e pe o treapta care acopera vandalismul. Groupama nu te poarta pe la politie, daca nu e nevoie.

    Groupama si Allianz pot fi numiti asiguratori premium. Restul, doar aspira sau au decazut la/de la aceast statut.
    Last edited by mr.K; 11 November 2013, 21:36.

    Leave a comment:


  • PCH
    replied
    Originally posted by azid123 View Post
    Are cineva experiente personale (recente) cu casco Uniqa? Ma refer strict la situatii de daune, adica: daca fac constatarile corect si complet, daca nu fac "figuri" la daune cu autor necunoscut (sa te plimbe pe la politie pentru plingere de vandalism), daca platesc la timp, daca dau repede accepturile de plata la service-uri, etc.

    Asa, par sa aiba preturi OK, fara fransiza, iar de la un service am auzit de bine de ei. Pe de alta parte, au cam multe petitii la CSA (dar e posibil sa vina de la RCA-uri).
    De asemenea e o nota buna numarul foarte mare de service-uri cu care au decontare directa.
    Prin februarie am avut doua dosare, ce-i drept valoare relativ mica si nu au facut nicio figura. Tocmai de aia am prelungit cu ei...

    Leave a comment:


  • azid123
    replied
    multumesc pentru informatii

    @einstein1984 - poti sa ne spui pentru ce fel de dauna te-au trimis sa declari vandalism?

    de ex cei de la groupama, in 7 ani de contract, nu m-au trimis niciodata la politie pentru plangerea de vandalism, desi aveam zgarieturi pe masina care clar nu erau de la alta masina (incusiv pe plafon)....

    ideea cu "vandalismul" e ca, de fapt, ei platesc oricum dauna (evident daca ai asta inclus in polita), insa te mai plimba putin ca sa mai traga de timp - alt scop nu are, pentru ca politia oricum nu sta sa caute vandalul, decat poate in cazuri cu totul si cu totul speciale, ca sa credem ca ei ar avea vreo sansa sa isi recupereze banii.

    e numai o chestiune de atitudine a companiei fata dde clienti.

    oricum, asta e mai putin important decat modul cum fac constatarile si timpul in care platesc.

    @kojak - da, dar tocmai din cauza relevantei reduse a acestor informatii, care amesteca clientii "reali" ai companiei (cei cu casco, in speta) si pe ceilalti "nefericiti" care au de a face cu acea companie din motive independente de vointa lor (rca, asig. bulgaresti), incercam eu sa aflu mai multe "de la sursa".

    A, cred ca ne e clar tuturor ca suntem tratati diferit in functie de tipul de relatie pe care o avem cu compania de asigurari - intr-un fel se poarta daca ai casco si altfel daca vii "pe RCA", daca ai casco cu fransiza pentru daune partiale sau daca nu ai aceasta fransiza, etc.

    Leave a comment:


  • Kojak
    replied
    Lucruri cunoscute, probabil:
    Cele mai mari nouă companii din piaţa asigurărilor generale au acumulat în perioada ianuarie-septembrie din acest an peste 10.000 de reclamaţii de la clienţii nemulţumiţi de gestionarea dosarelor de daună, potrivit datelor agregate de ZF de pe site-urile proprii ale asigurătorilor.

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    azid, am scris mai devreme de dauna la Uniqua. Am facut si plangere la politie pentru vandalism si am umblat la sectie dupa dovada pentru asigurare (a durat 14 zile eliberarea). Nu mie se pare o "figura", cred ca si altii cer la fel.
    RAC, exista fondul de despagubire al victimelor strazii, cauta pe google si zi si lu quasqai.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google