Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by einstein1984 View Post
    Dupa 3 ani fara dauna la astra, bonusul de anu asta insemna ca platesc la fel cu anul trecut dar scade suma asigurata (asta doar la plata integrala). Le-am zis pa si am trecut la uniqua, pentru 50 de euro mai putin.
    La mine, dupa 6 ani la Generali, fara nicio dauna, a crescut polita cu 90 de lei. La fel ma gandeam si eu, ca le zic "pa" si ma duc la Allianz, dar cand am vazut ca acolo era mai scump cu 400 de lei, am zis "hai bine, raman aici".
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • pai cat e la alianz si cat la groupama ? in vara, alianz avea oferta la 900 lei casco si mi s-a parut mult. inca nu mi-am facut niciunde. sper sa fie cum zic astia, ca vor fi numai rca-uri si va disparea casco. a fost o emisiune la tv cu asiguratorii.
      cred ca la vandalism se uita cu maare neincredere. teoretic, cine vrea o totala, o zgarie bine.
      stiu ca nu e neaparat asa, dar ei n-au de unde sa stie
      Last edited by B997NDL; 5 February 2013, 00:10.

      Comment


      • La Groupama nu m-am interesat, dar la Allianz imi cereau 1260 de lei/an.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • cu fransiza ?

          Comment


          • Daca Groupama te ia de client nou, CASCO e marisor. De nivelul Allianz.

            Comment


            • Am fost foarte surprins cand am facut o simulare de plata la cei de la asirom cand mi-au cerut 167 euro pe tot anul fara franciza si masina estimata la 2378 euro ... Sunt si astia pe duca , voi ce stiti ?

              Comment


              • Am un coleg care a avut casco la Asirom si a stat doua luni cu masina reparata in service, pana au dat acceptul de plata.

                Eu nu mi-as face casco la ei.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Cu siguranta nu o sa imi fac casco la asirom. Am trecut pe langa ei ieri si am vrut sa vad cum sta treaba si pe la ei ... Ramane sa ma duc la Generali/Groupama/Uniqa si Allianz zilele astea cand sunt liber.

                  Comment


                  • Cateva curiozitati.
                    Cine crede ca asigurarea CASCO presupune despagubiri pentru orice dauna, in orice situatie, ar trebui sa analizeze atent cele cateva pagini de excluderi din contractele de asigurare. Aproape toate contractele de asigurare CASCO incheiate de societatile de profil din Romania contin cel mult o pagina cu riscurile asigurate si cel putin trei pagini cu excluderi de la plata daunei. Capital a constatat acest lucru analizand, la fata locului, ofertele celor mai importante companii de asigurari. Pot aparea surprize mari mai ales ca atat angajatii asiguratorilor, cat si brokerii pe care i-am vizitat au tendinta de a se concentra 100% asupra termenilor financiari ai asigurarii, lasand la urma conditiile contractuale. Unii au fost chiar surprinsi cand am cerut detalii in ceea ce priveste excluderile prevazute in contract.
                    PATRU MOTIVE „speciale“ pentru a refuza plata despagubirilor


                    Trepidatii Uniqa nu acorda despagubiri pentru pagubele produse unor parti componente/subansamble ale autovehiculului asigurat, ca urmare directa a trepidatiilor in timpul mersului;

                    Razbunare Omniasig este indreptatita sa nu acorde despagubiri in situatia in care dauna a fost produsa direct sau indirect ca urmare a oricarei fapte agresive produse cu intentie, ori comisa de o terta persoana, din razbunare;

                    Neputinta Asirom nu acorda despagubiri daca, dupa comiterea furtului sau a tentativei de furt, paguba s-a marit prin neluarea intentionata de catre persoanele cuprinse in asigurare a masurilor pentru conservarea ei, pentru partea de paguba care s-a marit;

                    Iarna Mai multe societati de asigurare din Romania, printre care Generalli, Omniasig, Asirom, Astra si Groupama, platesc partial sau chiar refuza complet plata daunelor in cazul in care se constata ca automobilul asigurat nu era dotat cu anvelope speciale, iar evenimentul a avut loc iarna in conditiile unui carosabil afectat de zapada, gheata sau polei, cand anvelopele de iarna sunt obligatorii prin lege.

                    Comment


                    • Pana una alta clauzele contractului din polita casco sunt baza oricarui demers in recuperarea eventualelor daune; eu nu am asemenea excluderi in polita Casco, incheiata la Omniasig.
                      Nu contest ca firmele de asigurari vor gasi unele tergiversari, dar pana una e de aflat cat de credibila e sursa informatiilor citate.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Mda; raman la parerea expusa anterior; contractul e sfant, de aceea trebuie studiat cu atentie inainte de semnarea politei. Restul e ...can can pe blog.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Contractul e sfant, dar e standard, functie de categoria de riscuri acoperite. Nu le impui asiguratorilor conditiile tale, ei tie, da. Le poti accepta sau poti alege alt asigurator. E unul prin Romania, fecior de asfaltator, ce nu reusea sa-si asigure Veyron-ul. Fara un motiv anume, toti il refuzau. Era evident ca suma era prea mare, depasea riscurile ce voiau sa si le asume asiguratorii, avand in vedere starea drumurilor de la noi.

                          La Casco incheiat la Groupama nu-mi aduc aminte de clauza privind anvelopele de iarna, o sa ma uit acasa inca odata.

                          Comment


                          • @iancu
                            pana la urma tine de un paragraf unde ar putea sa scrie ca firma isi rezerva dreptul sa modifice termenii, anuntand in prealabil. si daca pun pe site-ul lor sunt acoperiti in locul tau as verifica termenii si conditiile afisate pe site-ul lor.
                            se mai pot schimba lucrurile.
                            la faza cu razbunarea n-as plati nici eu in locul lor. prea multi vor @totale@ pe banii firmei. e cel mai usor s-o iei la cheie
                            Last edited by B997NDL; 18 February 2013, 12:06.

                            Comment


                            • E de ajuns un SMS cu noile conditii, cel putin asa face BCR cand imi anunta noua dobanda la overdraftul de pe card.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google