Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    pai esti propietar doar in acte dar nu si pe valoarea masini... ca doar nu ai dat tu banii... daca masina sa zicem ca este furata sau este ceva dauna totala ei sunt despagubiti , isi opresc dobanda si comisioane si tu primesti ce mai ramane

    sigpic

    Comment


    • #62
      Pai da, normal, asta inseamna cesionarea in favoarea bancii ... dar vorbeam despre daca e sau nu legal sa te oblige la un anumit asigurator (din ce am intalnit eu pe la prieteni si prietena nu a fost nimic specificat in contract cum ca ma obliga sa fac cu x, ci doar ca ma obliga la casco FULL si fara francize, cum am zis).

      Comment


      • #63
        uite nu m-am uitat in contract daca scrie sau nu ca-s obligat cu omniasig dar mi-au zis de la inceput si nu am avut nimic impotriva doar am cerut informatii sa vad daca e full casco fara fransiza si daca suporta daunele si cauzate de alte obiecte mobile(au fost cazuri de masini avariate de carucioarele din supermarketuri sau chiar roabe si nu au vrut sa despagubeasc)daca acopera vandalismul si catastrofele naturale... si au zis ca da plus aspiratia apei de catre motor in caz de inundatie

        sigpic

        Comment


        • #64
          F buna alegere cu cele "extra" desi la carucioarele de supermarket o poti rezolva "gasita in parcare", dar cea cu apa la motor chiar e un musai pe clima asta... (era sa descriu cateva zone din Bucuresti cu apa de 50-100cm prin care circula masini si tramvaie) ... oricum si pe la mare dau lacurile pe-afara de ramai paf cand vezi.

          Offtopic: Un prieten are "casco" cu rca-ul de pe rabla unui tovaras si ranga (ptr a face dauna maxima si a se inlocui) ... si asa si-a inlocuit toata partea stanga la un A4 Sline (aripi usi) ... sa-l fereasca dumnezeu de vreun incident la plafon )

          Comment


          • #65
            Deja suntem total off-topic am auzit si eu un caz dasta de un propietar de mercedes prin ani 99 cum ca nu i-ar fi placut culoarea masini ca nu arata ca mostrele de la dealer si a razuito pe autostrada de parapetii si dupaia a dus-o la vopsit si a cerut alta culoare pe casco

            sigpic

            Comment


            • #66
              Sa-mi zica si mie careva diferenta dintre casco cu sau fara franciza! Merci

              Comment


              • #67
                In primul rand nu e franciza, ca aia e la Fornetti de exemplu, ci e fransiza.
                Fransiza este acea parte din valoarea fiecarei daune pe care o suporta proprietarul masinii. Fransiza poate fi stabilita:
                - in valoare fixa, aplicabila la fiecare dauna
                - in procent din suma asigurata, aplicabila la fiecare dauna;
                - in procent din valoarea fiecarei daune.
                Atentie mare la fransizele pe care le accepti in polita! Diferenta intre 5% din valoarea daunei si 5% din suma asigurata este mare si te poti pacali. De exemplu: la o masina asigurata pentru 10.000 euro, cu o fransiza la avarie partiala de 2% din suma asigurata (deci, de 200 euro), in cazul unei avarii a carei reparatie costa 450 euro, asiguratorul va plati 250 euro, iar proprietarul 200 euro; la o a 2-a avarie de 150 euro, asiguratorul nu va plati nimic, iar propritarul va plati toti cei 150 euro. In aceeasi situatie, daca fransiza era de 2% din valoarea daunei, asiguratorul platea la prima dauna 441 euro si proprietarul 9 euro, iar la a 2-a dauna asiguratorul platea 196 euro si proprietarul 4 euro.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #68
                  Merci Andrei.

                  Nu mai auzisem de fransiza. Doar termenul franciza il cunosteam si nu stiam ca nu e corect. De aia am gresit.

                  Merci inca o data pt explicatii. Cred ca daca masina e leasing, nu sunt aia idioti sa faca casco cu fransiza. Sper, cel putin.

                  Comment


                  • #69
                    101% sigur si la leasing si la credit auto se face casco full fara fransize.

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by sonykel
                      Deja suntem total off-topic am auzit si eu un caz dasta de un propietar de mercedes prin ani 99 cum ca nu i-ar fi placut culoarea masini ca nu arata ca mostrele de la dealer si a razuito pe autostrada de parapetii si dupaia a dus-o la vopsit si a cerut alta culoare pe casco
                      culoarea nu o poti schimba pe casco,never ever,doar ca daca au gresit nuanta,cand au revopsit-o probabil au vopsit-o calitativ si au nimerit culoarea,in cazul respectiv nu cred ca se face vopsirea intregului automobil,dar poti plati o diferenta si ti-o vopseste toata
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by Cristi_Xp
                        culoarea nu o poti schimba pe casco,never ever,doar ca daca au gresit nuanta,cand au revopsit-o probabil au vopsit-o calitativ si au nimerit culoarea,in cazul respectiv nu cred ca se face vopsirea intregului automobil,dar poti plati o diferenta si ti-o vopseste toata
                        cunosc 2 cazuri in care si'au zgariat oamenii masina k sa o vopseasca si cu ocazia asta si'au schimbat si culoarea .. totul pe casco , ei au platit doar taxa de preschimbare a talonului ....
                        1.6 MPI CRAZY DRIVER

                        Comment


                        • #72
                          si spaga la agentul constatator
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #73
                            foarte scurt: asiban (obligat de brd, cand am luat masina)
                            inca n-am folosit-o si sper sa nici nu fie nevoie...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #74
                              Tot ASIBAN. Fiecare dealer are ''legaturile'' lui. La mine m-au fortat sa o fac la Omniasig (avea tipa sigur o cunostinta acolo) si printr-o incurcatura (nu intru in detalii) am facut-o la Asiban, actele se faceau la Resita, eu eram in Arad. Deci nu prea te pot obliga, te dai tare la ei si o faci unde doreste muschiu' tau.

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by Octavian___28
                                Tot ASIBAN. Fiecare dealer are ''legaturile'' lui. La mine m-au fortat sa o fac la Omniasig (avea tipa sigur o cunostinta acolo) si printr-o incurcatura (nu intru in detalii) am facut-o la Asiban, actele se faceau la Resita, eu eram in Arad. Deci nu prea te pot obliga, te dai tare la ei si o faci unde doreste muschiu' tau.

                                Va sfatuiesc ca inainte de incheia o asigurare sa va uitati si in Lista de Creditori din situl "Comisia de Supraveghere a Asigurarilor" - Departamentul Fond de Garantare, unde veti gasii informatii cruciale daca sunt probleme cu situatia financiara a societatii de asigurari.
                                Eu am patit-o cu ASIBAN in 2006 (atunci nu m-am uitat in site) cand a trebuit sa fac uz de RCA'ul celui ce mi-a lovit masina, pentru ca in 2007 sa ma trezesc cu citare in proces la TMB pentru ca nu au achitat toata suma (era aproape 1/2 din pretul masinii)la Service.
                                Asa ca ), cascati bine si ochii, cand alegeti un asigurator cand situatia o cere.
                                Attached Files
                                Last edited by Adriann; 31 October 2007, 14:41.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google