Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asat este daca cumperi masina noua prierzi o gramada de bani le revanzare ca se devalorizeaza foarte mult si a mai crescut foarte mult imputitul asta de euro!
    Last edited by radu2008; 26 June 2009, 23:11.

    Comment


    • Eu am credit auto la BRD cu rata si dobanda fixa, platesc 570 RON (inclus Casco, PH2 Laureat), nu mi-am luat masina sa scot bani ci doar sa ma "misc", nu mai sunt deacord cu SH-ul (am avut 2 masini SH si nu mai vreau). Ce sa va zic, mi-am luat masina cu rata pe 10 ani si cam atat am de gand sa o tin, cu ce bani mai iau de pe ea o sa dau avans la alta noua. Care si-a luat masina din ambitie fara sa-si evalueze potentialul material o cam ia in nas pe vremurile astea de "criza". In concluzie am sa tin masina asta pana o sa curga tabla de pe ea si ce o fi o-i mai vedea.

      Comment


      • Peste 10 ani daca mai iei 10% din valoarea ei noua e bine da nu cred!Si nu stiu cat de convenabil e sa ai rata de 420 lei (cred k atata e nu?) pe 120 luni!?
        KISS FM ALBASTRU 1.6[url=http://www.userbars.be][img]http://img13.imageshack.us/img13/1200/20

        Comment


        • Originally posted by vasile78 View Post
          Eu am credit auto la BRD cu rata si dobanda fixa, platesc 570 RON (inclus Casco, PH2 Laureat), nu mi-am luat masina sa scot bani ci doar sa ma "misc", nu mai sunt deacord cu SH-ul (am avut 2 masini SH si nu mai vreau). Ce sa va zic, mi-am luat masina cu rata pe 10 ani si cam atat am de gand sa o tin, cu ce bani mai iau de pe ea o sa dau avans la alta noua. Care si-a luat masina din ambitie fara sa-si evalueze potentialul material o cam ia in nas pe vremurile astea de "criza". In concluzie am sa tin masina asta pana o sa curga tabla de pe ea si ce o fi o-i mai vedea.
          Ultima rata pe care am platit a fost de 590 Ron (fara casco) pe un credit de 4 ani cu 20% avans.(7100 euro ,valoarea masinii)
          AC/DC- RIDE ON

          Comment


          • bai baieti...daca exista vreunu dintre voi care nu se mai descurca cu rata la masina si vrea sa scape de eaanuntati-ma,dar ceea ce doresc aste ca rata sa nu depaseasca 600-700ron pe luna,exceptie facand cele care mai au putin de plata(maxim1an si au rata de 1000ron)!cateva mici precizari:1-masina sa aiba aer conditionat(preferabil motorina),2-ofer 1000euro pe masina(atat am),si leasingu,rata ramane pe numele vostru,facem acte la un notar cum ca orice prejudiciu produs de masina va fii suportat in totalitate de mine,inclusiv cel produs de neplata ratelor!!!!cu specificatia ca dupa achitarea integrala a masinii o trecem automat pe numele meu!m-am interesat si se poate!aviz celor care nu mai pot sa plateasca rata si decat sa i-o ia banca si sa mai aiba probleme prefera sa scape de ea.se stie ca cei rauplatnici nu prea mai au acces dupa aia la credite si in viata nu stii niciodata cand vei avea nevoie!fac acest lucru pt ca eu inca nu am experienta necesara pe cartea de munca si am mare nevoie de masina!presupun ca v-ati dat seama ca dispun de posibiliatatea de a platii ratele!cei interesati da-ti-mi un PM!va multumesc si as vrea orice abtinere de la alte comentarii!
            Last edited by odorog; 27 June 2009, 10:30.
            "CAND VIATA E PREA GREA....LAS-O JOS!"un batran logan de 1.4!:drunk

            Comment


            • Din fericire forumul pt comentarii este, dar ce ai scris mai sus e no coment Tu spui k dupa ce plateste 3 ani la ea ii dai 1000 de euro, adica 4 rate!
              KISS FM ALBASTRU 1.6[url=http://www.userbars.be][img]http://img13.imageshack.us/img13/1200/20

              Comment


              • Am si eu o intrebare: vreau sa imi cumpar o masina,credit auto, pe numele lui tata imprumutul.intrebarea mea este daca pot sa inscriu masina pe numele meu...Se uita banca pe carte sa vada cine e titularul?
                zoom-zoom

                Comment


                • Originally posted by VIS87 View Post
                  Peste 10 ani daca mai iei 10% din valoarea ei noua e bine da nu cred!Si nu stiu cat de convenabil e sa ai rata de 420 lei (cred k atata e nu?) pe 120 luni!?
                  Peste 10 ani daca nu mai valoreaza nimic o dau cadou, cam asa este rata cum spui si nu prea e convenabil dar asta este, m-am dus cu 1 adeverinta la banca si fara nici un leu si mi-au dat masina. Eu sunt multumit ca sunt sanatos si pot sa o platesc.
                  P.S. Ia fa te rog aplicatie pe site-ul dacia sa vezi cat vine rata in perioada asta la un laureate, 1.6, metalizat... si sa vezi ce mica o sa-ti para rata mea

                  Comment


                  • Sau daca luati leasing iti trebe doar bulentinul si nu te intreaba daca mai ai rate ,euro oricum mai sus nu o sa creasca eu asa sper dar asigurarile sunt la persoana juridica si sunt mai scumpe mai ales asigurarea RCA !

                    Comment


                    • Abia astept ziua in care sa zic ca am terminat cu ratele la masina!

                      Comment


                      • Originally posted by laur_cos View Post
                        Am si eu o intrebare: vreau sa imi cumpar o masina,credit auto, pe numele lui tata imprumutul.intrebarea mea este daca pot sa inscriu masina pe numele meu...Se uita banca pe carte sa vada cine e titularul?
                        Cum creditul auto se acorda cu factura proforma emisa de producator, nu ai cum sa faci creditul pe un nume si masina pe alt nume. Banci iti cere sa garantezi creditul cu masina ( de aia se numeste credit auto) si de aceea iti vor cere cartea de identitate a masinii in original. Aceasta ramane la ei ca "gaj" pana achiti creditul si ca dovada ca ai cumparat o masina din credit, nu altceva
                        Daca ai nevoie de carte, ei iti pot elibera o copie stampilata de banca sau iti pot elibera la cerere cartea originala pentru o perioada de timp limitata.
                        sigpic
                        ^Logan turbat (WIP)^

                        Comment


                        • Asta se intampla in cazul leasingului Valentin,daca faci credit auto toate actele masinii raman la tine in original

                          Comment


                          • Originally posted by MihaiCL1981 View Post

                            In urma diferentelor de curs valutar am pierdut cam 200 Euro (am luat cam 8900 Euro de la banca).
                            La final am ramas cu o rata de 275 euro pe luna timp de 3 ani. Evident euro s-a dus in balarii si evident ca tot eu am platit mai mult.
                            Creditul la masina se face in moneda in care primesti salariul...astfel patiti ceea ce a patit colegul de mai sus.
                            Si ca sa fiu si on topic....Greu.
                            sigpic

                            Comment


                            • sunt interesat de renegocierea contractului de leasing si reesalonarea unei rate de aproximativ 1000 ron.A facut cineva asa ceva?

                              Vin sa corectez intrebarea de mai sus cu urmatoarele precizari.
                              Doresc renegocierea contractului de leasing pt k nu imi mai permit o rata mai mare de 900 ron inclusiv casco ,apoi am si o restanta de 1000 ron . Ce ar trebui sa fac ?Sunt persoana cu handicap si masina imi este strict necesara.Oricum am dat un avans de 30%( 11 700 euro ,Laureat 1,6 mcv+gpl ) si am fost nevoit sa iau masina in leasing pt k nici o banca din Romania nu a vrut sa mi acorde un credit....
                              Last edited by adonis33; 28 September 2009, 22:55. Reason: Automerged Doublepost
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • cand am încheiat contractul de leasing cursul valutar era de 3.78 lei pentru un euro, ce vremuri frumoase!
                                acu' la cursul actual parcă nu mai e totul aşa de roz, dar maşina a devenit aşa o necesitate încât cu greu te mai descurci fără ea.
                                ...până la urmă, nimeni nu s.a născut in maşină, nu.i aşa?
                                a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google