Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu in 2007 luata in lei tot cu dobanda fixa (3,12 lei Euro ) si ma descurc greu cu rata.
    Intretinerea no problem, doar cand vine rata (si Casco, ala iar ma streseaza cand se apropie 6 luni).

    Comment


    • Masina e totusi o cheltuiala: rata, benzina, intretinere, numai zic ca vrei poate sa aduci performante sau sa pui un "bling bling" masinii. Putine persoane fac bani cu ajutorul masinii(lasand la o parte taximetristii) si lasand la o parte ca mergi din punctul A in punctul B, cand poti face asta mergand pe jos 30 min sau luand un mijloc de transport in comun.
      Una peste alta lasand ratele la o parte, nemai adaugand ca angajatorul taie la cascaval cu toate ca firma si-a dublat profitul...pentru mine masina e o placere si inca pot sustine ca merita banii pe care ii dau la camatarii astia cu acte, avand in vedere ca banii oricum se duc pe toate prostiile.

      Ca sa fiu mai obiectiv, eu am prins ca si octavian, un credit in momentul in care dobanda nu era asa mare, euro a fost cel mai ieftin cotat in 2007, undeva la 3.1, asa ca rata nu este mare, ci doar lunga, 10 ani, asa ca ma descurc, socotind si faptul ca toate in jur se scumpesc
      Last edited by florian; 29 March 2010, 19:02.

      Comment


      • Ratele??????

        Tot primesc mesaje de la acest site pe adresa de mail, cum ca nu am mai intrat de multa vreme. Pe buna dreptate fiindca asa este. Si va spun si de ce.
        Intentia mea era sa-mi cumpar un Logan nu chiar 'full option' prin programul 'Rabla', dar mi-a trecut. Am fost chiar la dealer si i-am expus intentia mea dar cand mi-au fost expuse conditiile de intrare in program am dat bir cu fugitii. Adica initial.... taxa de mediu, taxa catre ministerul mediului, taxa de imatriculare, prima rata CASCO neinclusa in rate, si nu mai tin minte ce alte taxe, mi-ar fi trebuit in jur de 8000-9000 RON + Rabla ca sa intru in program.
        Apoi ratele + dobanda per total ar fi ridicat costul masinii de la 24 200 RON la
        64 822 RON.......adica aproape de TREI ORI. Asa ca ce sa mai discutam.

        Comment


        • Mai bine cumpara un sh si nu o sa te omoare ratele eu am avut leasing la masina si m-am lecuit nu mai fac in viata mea leasing sau credit numai daca o sa am un salariu baban spor in continuare!

          Comment


          • Ai mei mai au mai putin de 2 ani la ea.
            Apoi sper sa o iau eu in totalitate
            sigpic
            !

            Comment


            • Asa e @radu2008, daca stiam ca se impute treaba faceam 2 C.A.R.-uri si cumparam o nemtoaica de prin '96-'97 si-mi faceam treaba cu ea, terminam ratele intr-un an... Asa, mai am de platit 8 ani cate 5730 lei/luna, ma cam bate gandul sa renunt.

              Comment


              • da' stiu ca ti-ai luat un logan dotat, la 5730ron/luna...un fel de maybach
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • o fi loganu de 75 de mii de euro

                  Comment


                  • Cred ca 573 a vrut sa zica.
                    sigpic
                    !

                    Comment


                    • Mersi @vdmihai, asta-i rata lunara, 573 RON! Ma mir ca au facut numai 2 persoane misto de mine...

                      Comment


                      • dom'le, gresalile se plateste
                        ps: lasa ca se poate si mai mult, gen 640ron/luna +105ron/luna casco...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Buna,am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv.Am un logan in leasing si as dorii sa fac predare de contract,nu mai pot sustine ratele si vreau sa renunt.Intrebarea mea este atunci cand voi gasii pe cineva ,in cel mai fericit caz,in afara de faptul ca urmatorul detinator va prelua contractul ,eu mai pot cere si ceva bani pe masina?

                          Comment


                          • depinde cum arata masina, cat ai dat pana acum, si cati km are...eu am facut o preluare de rata (asa mi'am luat masina), cel de la care am luat'o a platit 2 ani jumate la ea, nu mai putea sa plateasca, masina avea 23000 km, si nu am mai dat nimic...ca practic, l'am ajutat sa scape d ea...parerea mea daca vrei sa mai scoti ceva pe ea nu zii ca vrea s'o dai sa scapi de rate.....zi si u ca vrei sa iti iei altceva

                            Comment


                            • Originally posted by rontz_rontz View Post
                              Buna,am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv.Am un logan in leasing si as dorii sa fac predare de contract,nu mai pot sustine ratele si vreau sa renunt.Intrebarea mea este atunci cand voi gasii pe cineva ,in cel mai fericit caz,in afara de faptul ca urmatorul detinator va prelua contractul ,eu mai pot cere si ceva bani pe masina?
                              Salut . Eu sunt interesat de o preluare de leasing. Daca poti sa vi cu mai multe detalii ar fi bine ( durata contractului, rata etc)
                              Numa bine

                              Comment


                              • cred ca fiecare dintre noi se descurca greu cu ratele.eu platesc pe luna cam 1070 lei cu aproximatie.m-au terminat ratele astea.am tot facut cereri sa imi reduca rata si ei le tot resping pe motivu ca mai am nevoie de 1000 ron pe cartea de munca o aberatie mai mare ca asta n-am mai auzit.ieri am fost sa fac o alta cerere la leasing.sper sa o accepte altfel nu voi mai achita nici o rata

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google