Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Parerea mea, pentru ca nu mi-am exprimat-o (desi din posturi de poate subintelege), este ca ala care a lovit opelul e vinovat.
    E foarte posibil s-o fi pus de-o "amiabila" fara acte, in sensul ca s-au inteles; ala cu masina alba oricum ar fi dat-o , ramanea fara permis.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #47
      si e culpa comuna nu ? ce ai discutat ?

      parerea mea ca e "comuna" .
      Last edited by Costi-bc; 8 December 2016, 12:40.
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • #48
        deci, ce am inteles eu de la organ, in cazul in care existau unul din urmatoarele semne:





        Opelul era vinovat.
        Dar daca nu exista nici un indicator de mai sus...Dar, si doar daca exista semaforul repsectiv...nu era considerata schimbare de directie.
        Dar dupa cum spuneau politistii...situatia este interpretabila

        Comment


        • #49
          Probabil ca politia va lua in considerare si unghiul sub care a fost lovit Opelul.
          Daca ii muta portbagajul langa motor, cel cu masina alba era vinovat clar.
          Aici il ia un pic din profil, deci si cel cu Opelul are partea lui de vina .

          Comment


          • #50
            Apai n-am stat atata la povesti cu politistii (trebuia sa ma si intorc din AR...si la 8 sa fiu la lucru).
            Ori cum...legislatia are multe lacune...si de regula se bazeaza pe conduita preventiva (bad ideea ...mai ales in RO).
            Mai radeau de mine (cam ca doua persoane pe aici) de ce la calea ferata ma asigur...cand exista semafor pe verde si bariera este ridicata...pana am explicat ca la un moment dat am trecut si eu de o cale ferata...cu barierele ridicate, semafor verde intermitent si nu erau semnale rosii...si la 5 secunde dupa ce am trecut eu...a trecut si trenul...(bine, daca nu ma insel...in legislatie scrie ca trebuie sa te asiguri si in situatia asta...cred...nu-mi mai aduc aminte)

            Comment


            • #51
              Cel cu C4 este vinovat din start. Problema care se pune este daca e culpa comuna sau nu.

              Art. 120
              (1) Se interzice depasirea vehiculelor:
              k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #52
                haideti sa stabilim ceva. orice semn ar fi fost si orice drum (care permite depasirea sau nu) citronada alba e vinovata de depasire de coloana.
                problema e daca opelul e vinovat la randul lui de schimbarea directiei de mers fara sa se asigure. si aici eu zic ca e.
                in concluzie legea spune clar : culpa comuna.

                ps: am scris o data amandoi aceeasi treaba :P problema e daca se considera ca e spam sau daca se considera ca-s si avocatul tau
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • #53
                  vitriol, Costi-bc daca filmarea era putin mai lunga (adica sa filmeze cu 3-400 m inaitne de oprirea la semafor...era clarificata situatia. Asa...ramane de dezbatut...si cam fiecare interpreteaza cum vrea (exact asta au spus si politisti ca si concluzie). Asa ca...vorbim degeaba pe aici.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by bolovan View Post
                    semafor verde intermitent si nu erau semnale rosii..
                    la voi se trece pe verde pe calea ferata?
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • #55
                      Costi-bc ai inteles ce am vrut sa spun...daca nu, este destul de tragic...

                      Comment


                      • #56
                        eu nu stiu ce stii tu. poate esti daltonist ...

                        daca filmarea era mai lunga (si sigur era) si nu se observa nici un semn (sa presupunem) , era culpa comuna nu ?
                        daca era unul din acele semne de circulatie atunci vinovat era doar citronada alba ?
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • #57
                          Costi-bc citeste comentariile mele...pls...nu in diagonala.
                          Si cand o sa incepi sa conduci...o sa vezi la ce semafor verde ma refer
                          dar pana atunci

                          vezi becul ala (stins in poza) deasupra celor doua?

                          Comment


                          • #58


                            aha , (de) acum te opresti si te uiti la acea lumina alba (de la capatul tunelului poate)...

                            ps : eu nu-s daltonist https://ro.wikipedia.org/wiki/Daltonism
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Costi-bc View Post
                              sau daca se considera ca-s si avocatul tau
                              Poti sa fii avocatul meu, dar sa nu-mi ceri bani.

                              Bolovan, lumina aia stinsa despre care vorbesti tu este alba.



                              L.E. Dupa cum se vede, facem cu schimbul.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #60
                                vitriol nu-i regula. Am vazut si verde (poate este de la cat de bine este izolat becul ala si au crescut muschi in el?)

                                costi-bc...dupa cum spuneam...trist

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google