Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca aia e configuratia drumului, ce rost are semnalizarea? Semnalizezi cand ai cel putin doua optiuni de deplasare. Putea sa mearga inainte sau la stanga?
    Repet, nu semnalizezi curbele.
    Vad ca nu se face diferenta intre stationarea voluntara si oprirea la semafor?
    Dupa ce spuneti voi, omul ala cu opelul si-a pierdut prioritatea pe unicul sens de mers la acea prerioada; sa se asigure sa semnalizeze la plecare. sa se asigure de cine? De unul care vine din urma incalcand legea.
    Domnilor, inca un lucru va scapa, cand sustineti ca trebuia sa se asigure, anume ca numeni nu vine din spate fara sa incalce legea. Si atunci despre ce vorbim?
    Avem consens cand spunem ca ala cu C4 a a incalcat legea, dar il incriminam pe cel care a fost lovit pentru ca nu s-a asigurat in cazul ca altul incalcand legea il va lovi; poi in cazul acesta, la orice trecere pe verde, se poate ca unul care trece pe rosu sa te loveasca.
    (2) Intentia conducatorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba directia de mers, de a iesi dintr-un rand de vehicule stationate sau de a intra intr-un asemenea rand, de a trece pe o alta banda de circulatie sau de a vira spre dreapta ori spre stanga ori care urmeaza sa efectueze intoarcere, depasire sau oprire se semnalizeaza prin punerea in functiune a luminilor indicatoare de directie cu cel putin 50 m in localitati si 100 m in afara localitatilor, inainte inceperea efectuarii manevrelor.
    Art. din lege pe care spuneti ca l-a incalcat ala cu Opelul. Mai precis, care manevra?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • trecere de pe o banda pe alta. daca masina din care se filma, la momentul cand s-a facut verde, iesea in depasire (conform cu ce spui tu, cand e verde, ai voie sa faci stanga pentru ca pe-acolo se ocoleste) si-l pocnea pe primul, era vionvat opelul? dupa logica ta, daca am inteles eu bine, masina 2 nu incalca nici o lege. semnalizeaza, se asigura, iese din rand, depaseste doar o masina, nu o coloana, si-i arde una zdravana masinii 1, care si aia, inteleg eu ca intr-un mod cu totul si cu totul legal, ii taie calea. e vinovat cel din masina 1? daca nici acum, nu e, inseamna ca nici in cazul cu citroenul nu e vinovat. eu asa inteleg lucrurile. ori avem voie, ori n-avem voie sa facem stanga pe verde fara sa ne asiguram din spate. daca avem voie, eu, din spate, ma sui pe tine, cel din fata mea, ca am voie si tu esti bun de plata. daca n-avem voie, apai nici tu, masina 1, n-ai ce cauta in fata mea, care depasesc regulamentar, fara sa te asiguri si sa semnalizezi. corect? legea nu are un articol pentru primul din coloana si alt articol pentru restul coloanei.

      ps: inca nu m-am intalnit cu militanul
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • trecere de pe o banda pe alta.
        Interpretabil.
        Nu e drum cu doua benzi; e o strada cu doua sensuri, deci nu se pune problema trecerii de pe o banda pe alta.
        Articolul ala se refera la drumul cu mai multe benzi.
        Drumurile au două sensuri, cu exceptia străzilor cu sens unic, pe care circulaţia se desfăşoară intr-un singur sens, pe toata lărgimea părţii carosabile. Daca sensul este atit de larg incit permite circulaţia simultana a mai multor siruri de vehicule, acesta poate fi impartit în benzi (daca exista marcaje), sau rinduri (daca marcajele lipsesc). Lăţimea unei benzi de circulaţie este de obicei cel puţin 3,5 m.
        Cam asa vad eu interpretat articolul ala;
        (2) Intentia conducatorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba directia de mers, de a iesi dintr-un rand de vehicule stationate sau de a intra intr-un asemenea rand, de a trece pe o alta banda de circulatie sau de a vira spre dreapta ori spre stanga ori care urmeaza sa efectueze intoarcere, depasire sau oprire se semnalizeaza prin punerea in functiune a luminilor indicatoare de directie cu cel putin 50 m in localitati si 100 m in afara localitatilor, inainte inceperea efectuarii manevrelor
        Credeti ca se poate aplica si in speta noastra?
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Seba, ia spune, aici semnalizezi?


          Locatia: Defileul jiului, nu conteaza sensul. Inainte de manastirea lainici, cum te deplasezi spre petrosani.

          Comment


          • acolo nu. n-ai de ce. eu vad doar o lumina de avertizare, nu 3 (semafor), in plus, ambele banzi sunt libere. si pleci inainte, nu tre' sa ocolesti nimic pe contrasens. in cazul pus de tine, ii dau drepatate 100% lui Iancu ca nu semnalizezi plecarea. dar... daca intri pe contrasens (n-ai nici un motiv, ca doar ai liber in fata), nu te asiguri ca din spate nu vine nimeni? din moment ce e verde, e liber la deplasare, inclusiv la depasire. asadar, te uiti in oglinda cand pleci primul intrand pe contrasens sau nu? vezi ca din spate poa' sa vina tirul (daca schimbi sensul in locatia google, o s avezi o coloana de masini cu un tir in pozitia 2 sau 3), iar ala la 40 de tone si 400cp nu stie multa carte, e pe verde, deci are voie sa vina pe ce banda vrea.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Seba in cazul dat de mine, este o singura banda (trust me...trec lunar pe acolo). Nici doua tico-uri n-au loc sa treaca.
              Intr-un timp era inclusiv semafor. Acum cred ca nici semaforul galben intermitent nu mai este. Deci...ma opresc (este deja masina pe pod)...plec de pe loc...semnalizez si ma asigur din spate? Reiau, nu discutam despre conduita preventiva. Strict legal

              Comment


              • In momentul in care un accident se produce fiindca unul a incalcat grav legea, orice vina am incerca sa-i gasim celui lovit, aceasta tine mai degraba de spiritul vigilent si prudenta excesiva, decat de incalcarea legii.
                Am epiuzat setul de argumente, bazate pe legea circulatiei in vigoare.
                Ma opresc aici; sper.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by bolovan View Post
                  Seba, ia spune, aici semnalizezi?


                  Locatia: Defileul jiului, nu conteaza sensul. Inainte de manastirea lainici, cum te deplasezi spre petrosani.
                  Parca nu mai este aceeasi configuratie, am trecut asta vara pe acolo.

                  Comment


                  • pai cam este. doar ca s-a scos semaforul galben intermitent. eu am trecut pe acolo ultima data la sfarsitul lu' septembrie.
                    Podul vechi (ce se vede in dreapta)...o sa fie reparat (care permite circulatia pe doua benzi)...cand o sa avem un parlament curat si uscat...ca fundul unui bebelus).
                    P.S. Ah..da...au mai pus ceva asfalt. S-au chinuit 10 ani sa reabiliteze defileul...inca n-au terminat...sunt aprope gata.

                    Comment


                    • Originally posted by bolovan View Post
                      Seba in cazul dat de mine, este o singura banda (trust me...trec lunar pe acolo).
                      Originally posted by bolovan View Post
                      eu am trecut pe acolo ultima data la sfarsitul lu' septembrie.
                      trust you zici?

                      Comment


                      • Bine, octombrie si noiembrie n-am trecut. Din motive indepenente de mine (soarta o fo buna ). Dar merg la tg jiu cam de 8-12 ori/an. Faptul ca sunt si exceptii. Si acum m-am uitat pe filmulete...ultima data am fost pe 8 octombrie nah...ca am ratat luna noiembrie...

                        Comment


                        • Originally posted by bolovan View Post
                          Seba, ia spune, aici semnalizezi?


                          Locatia: Defileul jiului, nu conteaza sensul. Inainte de manastirea lainici, cum te deplasezi spre petrosani.
                          Aici vorbiți discuții, pentru ca la podul cu pricina ai indicatoare de pierdere, respectiv dobândire de prioritate. Cum vii dinspre Lainici pierzi prioritatea fata de cei ce vin dinspre Tg. Jiu (sunt doua indicatoare ce vin în pereche: pătrat cu săgeți pe fond albastru și rotund tot cu săgeți, știu exact Cum ii spune). Oricum, este irelevant fata de incidentul relatat mai sus.
                          Prowd of my new wheels!

                          Comment


                          • AlexPetro ba este foarte relevant. Se schimba directia sau nu?

                            Comment


                            • chiar nu e relevant. in primul rand ai linie continua acolo, iar semnele de prioritate stabilesc clar cine trece si-n ce conditii. ca ai sau nu semafor, acolo n-ai ce depasi. cine depaseste pe linie continua, poa' s-o faca si pe verde la semafor si pe alabastru si pe alb, ca tot pieton va fi. in cazul asta, n-ai ce sa te asiguri din spate decat daca vrei tu, asa, pentru tine, ca nu depaseste un tembel pe linie continua.
                              Fii atent ce-am gasit la cursul de legislatie rutiera: "Definitie: Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial." adica depasesti cand ocolesti o groapa. la depasire esti obligat sa te asiguri din spate si depasirea presupune schimbarea directiei de mers. ce ne mai ... pe noi ca ocolim o groapa, ca doar pe acolo pe langa se poate? da, se poate pe langa, deci schimbi directia, altfel dai in groapa. daca groapa e in afara drumului, in exteriorul unei curbe, atunci nu se considera schimbarea directiei de mers. atata timp cat iesi de pe banda ta de mers, schimbi directia si tre' sa te asiguri.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Mie mi se pare crima sau incercare de sinucidere, ca altfel nu-mi explic.

                                Pe inregistrare este ora de vara, accidentul a avut loc la 16:43:06. Soferul din Cielo a decedat, avea 43 de ani, iar sotia lui, care se afla pe locul din dreapta fata, este grav ranita. Soferul Chevrolet-ului inmatriculat in Spania este din Braila si din cate se pare, nici el, nici partenera lui de drum […]
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google