Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci in data de 16.01.2017 in jurul orei 20.45 am mers pana la un magazin sa cumpar ceva produse, si am oprit in parcarea magazinului (era cu un ford focus culoare argintie) si am iesit din masina si era un agent de paza in fata magazinului si mi-a zis ca s-a inchis magazinul, m-am intors in masina si am vrut sa plec,dar nu am mai reusit m-am trezit la urgente, nu imi mai amintesc nimic,decat foarte vag, ceva echipaje de descarcerare incercand sa smulga usa sa ma poata scoate din masina.Atasat ii videoul de pe camera de supraveghere cea mai apropiata care a surprins incidentul.(abia am iesit din spital)


    videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă


    Ce părere aveți referitor la neadaptarea vitezei la condițiile de drum?
    Având camera, în week-end am fost pe Transfagarasan, zăpadă, carosabil umed, dvr auto. Am aratat traseul unor colegi mai tineri și în vârstă și mi-au reproșat de ce am mers cu 40-50 km/h la urcare ca era drumul liber. Unii cred ca iarna este ca vara în materie de soferie.

    Comment


    • aris86 nu viteza este devina...nu-i adevarat...astea-s spovesti spuse de ipocritii de politisti...de vina-i infrastructura...faptul ca nu avem autostrazi...de acasa pana la butic...
      P.S. Eram sarcastic

      Comment


      • Nu fi sarcastic, este adevarat ce zici. Nu se mai poate circula normal pe o portiune de drum asfaltata asta - vara, pe centuraa bucurestiului, in zona Tuborg - A2. Fara sa exagerez, sunt cate 3 gropi la fiecare 10m. Toata lumea incearca sa le ocoleasc, si din atentia la gropi si neatentia la trafic se pot provoca accidente grave. La 30km/h pe portiune de drum de 90 nu cred ca poate fi vorba de vitez mare.

        "Viteza neadaptata la conditiile de trafic" este o fraza mult prea comoda pentru autoritati, plecand de la politisti pana la administratorii drumurilor.
        Este mai usor sa zici asta decat sa iti asumi esecul ...
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • Totusi, in clip drumul e perfect, deszapezit destul de bine, handicapatul de la volan e problema ca are copita grea pe acceleratie si granule de nisip in loc de creier.
          Deci, nu infrastructura a bagat omul ala in spital. Ci mai ales faptul ca avem soferi din ce in ce mai prost pregatiti.

          Probabil ca masina care a provocat accidentul a depasit in prealabil masina care opreste imediat dupa accident, in zona zebrei.
          Asa a pierdut controlul asupra volanului cel cu accidentul.
          Last edited by mr.K; 26 January 2017, 22:33.

          Comment


          • dsign te-ai uitat la clip? Eram sarcastic...rau...
            Ia vezi cate accidente am avut in 2016 pe cele trei petece de autostrada? Sa-ti aduc aminte ca au fost 1800 de morti anul trecut?
            La 30 Km/h nu prea sunt accidente. Si alea care sunt...se numesc "tamponari usoare". Infrastructura are legatura strica cu viteza de deplasare...nu cu accidentele (doar 1% din accidente sunt cauzate de infrastructura). Scuza cu infrastructura este doar pentru a ne etala ipocrizia...si a nu ne asuma vina...tot timpul altcineva este de vina.

            Comment


            • De fapt a fost o șoferiță în vârstă de 21 de ani care a provocat accidentul, îți dai seama ca rula cu viteza destul de mare.

              Comment


              • Mai mult de 50 km/h nu cred sa fi avut , dar in acele conditii de drum era foarte mult , probabil gume de 2 lei , experienta la volan ciuciu.
                Din ce se vede pe clip se pare ca se angajase cred intr-o depasire , viteza mare , tras brusc de volan la revenire pe banda , nasol.
                Last edited by prometheus; 26 January 2017, 23:12.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by bolovan View Post
                  dsign te-ai uitat la clip? Eram sarcastic...rau...
                  Ia vezi cate accidente am avut in 2016 pe cele trei petece de autostrada? Sa-ti aduc aminte ca au fost 1800 de morti anul trecut?
                  La 30 Km/h nu prea sunt accidente. Si alea care sunt...se numesc "tamponari usoare". Infrastructura are legatura strica cu viteza de deplasare...nu cu accidentele (doar 1% din accidente sunt cauzate de infrastructura). Scuza cu infrastructura este doar pentru a ne etala ipocrizia...si a nu ne asuma vina...tot timpul altcineva este de vina.
                  In cazul de fata e clar : dobitocenie maxima, viteza prea mare.

                  Ce vroiam sa spun : sa nu dam uitarii infrastructura.

                  Adica: atat timp cat platesc taxe vreau ca drumurile - alea pe care le avem - sa ie intretinute calitate, nu batjocura.

                  La 130km/h - cat e voie pe una dintre autostrazi - sari niste poduri de nu te vezi.

                  E tarziu si nu stiu daca ma exprim cum trebuie.
                  Sustin in continuare reexaminare obligatorie la fiecare x ani, cat mai aproape de 5, si la fiecare tamponare/mic accident. Ai provocat accident, inseamna ca ai cam uitat regulile, deci reexaminare. Nu ai trecut, goodbye carnet.
                  Sustin reexaminare psihologica la fiecare 2 ani pt toti soferii
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • 130km/h este viteza MAXIMA!!! Nu viteza cu care trebuie sa circuli pe autostrada. Circul cu cat iti permit conditiile de drum. Se pare ca asta nu pricepe lumea (si de asta am avut N accidente pe petecul de autostrada numita A2...cand era oleaca de ceata)

                    Comment


                    • Pana si o sugatoare de maciuci e mare si tare in tarlaua Romania.


                      "Cum te cheamă? Dau imediat un telefon!"
                      Asa ceva nu se pedespeste in Romania decat pe hartie.
                      Last edited by mr.K; 27 January 2017, 11:04.

                      Comment


                      • E tare-n gura.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • E clar ca are gurile de foc rodate.

                          Comment


                          • Originally posted by bolovan View Post
                            130km/h este viteza MAXIMA!!! Nu viteza cu care trebuie sa circuli pe autostrada. Circul cu cat iti permit conditiile de drum. Se pare ca asta nu pricepe lumea (si de asta am avut N accidente pe petecul de autostrada numita A2...cand era oleaca de ceata)
                            Intelege ca nu am vrut sa combat ideea de neadaptare la conditiile de drum
                            Bineinteles ca asta este cauza majoritatii accidentelor.

                            Era vorba de infrastructura, dar nu la modul in care mi-as dori sa am autostrada pana la chioscul de ziare, cum ai zis.
                            Eu mi-as dori sa am soseaua asfaltata, curata, pentru ca platesc. Si nu platesc la sfarsit, ci platesc inainte, ca la c... Deci daca platesc, trebuie sa primesc.
                            Ala de la ziare iti da ziarul dupa ce platesti, ca altfel e o problema, nu?

                            Si da, ai mare dreptate, viteza maxima este reglementata, dar ce te faci daca la 120km/h lovesti o groapa pe care nu o poti vedea si iti zboara o roata si doamne fereste iti ranesti familia, cum mai reactionezi atunci cand militianul iti spune ca nu ai adaptat viteza? Ce viteza sa adaptezi in 3m, la 120km/h? Ai vrea sa raspunda cineva pt deranjul facut atunci?

                            Mergi linistit cu 100km/h pe autostrada si deodata lovesti un animal scapat de gardurile de protectie. In incercarea de a evita, sari in decor si ramai paralizat. Tot neadaptarea v... mai e???? Nu ai vrea sa-si asume cineva lipsa acelui gard? Ca doar ai platit !



                            In continuare nu cred ca m-am facut inteles, insa eu consider ca "neadaptarea vitezei la conditiile de drum" este scuza convenabila pentru : politisti, administratori de drum, etc
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • Un "gip" vrea sa faca stanga si se baga neatent. Un opel (parca) voia sa-l depaseasca si il evita in ultimul moment. Un taxi vine si se opreste in opel. Parerea mea, vinovat taximetristul.
                              Ala cu gipu' da sa plece, ala cu opelu' fuge sa-l opreasca lasand masina in drum. Din sens invers venea o masina a oamenilor legii. Ii "sireneaza" sa elibereze drumul si-si vede de "misiune". Parerea mea este ca macar sa vada despre ce e vorba trebuia sa stea. Daca era vorba de vreun scandal, bataie? Ei nu, pa-pa.
                              A mai si tipat la ala cu opelu' ca blocheaza circulatia si s-ar putea sa aiba probleme.
                              Sunt curios cum se rezolva.
                              Last edited by Fanez; 28 January 2017, 20:59.

                              Comment


                              • Originally posted by 77sky View Post
                                Am o artera in targ, cu 2 fire pe un sens - la semafor: un fir pentru directia inainte, al doilea pentru directia stanga (usor mai in spate curba la dreapta - pt viraj dreapta)
                                In mod frecvent se practica incadrarea pe firul cu obligatoriu inainte si viraj la stanga, la intimidare, aproape de accident...
                                Si acum revin cu o secventa, sa se vada cata agresivitate este...
                                Se merge la intimidare, iar cei care isi asteapta randul, in coloana, pentru virajul la stanga, sunt niste fraieri...
                                Am claxonat, vazandu-ma decis, s-a oprit. In spatele meu, lumini si sunete...
                                As zbura permise pentru asa ceva!

                                Intr-o saptamana am cca 2-3 asemenea faze.
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google