Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se invata. Din pacate, nu la noi. In Finlanda.
    Sunt totusi instructori care iti spun in ce parte sa rotesti volanul daca masina derapeaza de spate. Sau erau, au trecut multi ani de cand mi-am luat permisul.
    Doar ca nu te lasa sa testezi practic teoria, cu masina scolii de soferi.
    Last edited by mr.K; 8 March 2017, 10:08.

    Comment


    • 1) Era foarte simplu sa stea la locul lui si sa depaseasca dupa ce trecea de curba.
      2) Daca tot s-a bagat in depasire, macar sa nu intre in curba cu piciorul pe frana.

      Nu tine de lipsa de educatie, ci de lipsa instinctului de conservare care la unii este foarte dezvoltat, dar lipseste cu desavarsire.

      Dupa ce mi-am luat permisul, tata imi spunea ca daca ma prinde cu piciorul pe frana, sau, mai rau, pe ambreiaj, in curba, imi rupe picioarele. Eu, inteligent, il intrebam "pai si daca totusi am viteza prea mare in curba?". Zice, Einstein, faci in asa fel incat sa calculezi si sa nu ai viteza mare in curba, dar daca totusi esti bou si uiti sa calculezi, macar nu lua piciorul din gaz.

      L.E. In scoala de soferi inveti cum sa astepti la semafor in aglomeratie si sa nu depasesti 40 km/h. Sunt multi care ies din scoala de soferi si nu sunt in stare sa mearga intre doua linii desenate pe asfalt.
      Last edited by vitriol; 8 March 2017, 10:10.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • vitriol din nefericire strada ne arata ca tatal tau este o raritate

        Comment


        • Originally posted by vitriol View Post
          L.E. In scoala de soferi inveti cum sa astepti la semafor in aglomeratie si sa nu depasesti 40 km/h. Sunt multi care ies din scoala de soferi si nu sunt in stare sa mearga intre doua linii desenate pe asfalt.
          Corect.
          Cu ce ma incalzeste ca se invata in alte tari? Eu despre ce se invata in scolile nostre vorbeam.
          Instructorii nostrii din ziua de azi, fac tot posibilul sa scape cat mai repede de elevi, daca se poate cu un consum cat mai mic, fara sa-i bruschezi masina, fara franari violente samd.
          sa-mi spuna mie unul, care a invatat in scoala frana de motor corecta din 3-2-1 si modul de lucru cu ambreiajul in timpul asta.
          Pe strada, circuland inveti. Pe riscul si masina ta, nu a scolii.
          Last edited by IancuMIC; 8 March 2017, 11:00.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Da, eu, scoala de soferi Ilioara, instructorul Maris, anul 2000.

            In scoala de soferi din Spania (2011) erau lectii teoretice obligatorii.
            Una dintre ele era despre evitarea/controlarea derapajelor, cu test pe simulator electronic, care iti spunea daca ai procedat corect sau nu.

            Instructorii nu iti dadeau voie sa mergi la examenul teoretic daca ei nu erau siguri ca esti in stare sa-l iei.

            Nu aveai voie sa VEZI masina de scoala daca nu luai examenul teoretic (sala) .
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Intersectie nedirijata. Masina scoala vine din stanga. Prevazator opresc (destul de in fata). Nici urma sa incerce sa opreasca, dau un claxon scurt. incetineste si ma intreaba: "nu vezi ba ca e masina scoala?" Raspund:"nu vezi ba ca e prioritate de dreapta? Sa-i dai banii inapoi." A vrut sa mai zica ceva, probabil si-a dat seama ca e bou si a plecat mai departe.

              Comment


              • Pe mine instructorul m-a invatat sa franez in prima parte a curbei si apoi sa incep sa accelerez. Recunosc ca in Bucuresti, nu prea am avut timp sa invat la scoala, ca era mai tot timpul aglomerat. Am dat examenul in Alexandria. Prietenul unui coleg era instructor si am luat ore pe acolo. Venea instructorul si ma lua de la tara si mai mergeam pe DN, cu 80 km/h si parca altfel simti masina la drum intins, o depasire, etc, asa am inceput sa simt cu adevarat. Apoi am cumparat masina, fiindca nu ma simteam suficient de sigur, trecuse 3 ani de la permis am mai luat 5 sedinte, apoi am facut practica pe propria masina. In fiecare zi de sofat este ceva de invatat, caci altfel lumea in care traim ar fi perfecta.

                Comment


                • Nu stiu de nu cred ca vreun instructor, proprietar de masina scoala, exerseaza cu niste novici in ale conducerii, frana de motor.
                  In fine...
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    Pe mine instructorul m-a invatat sa franez in prima parte a curbei si apoi sa incep sa accelerez.
                    Pe arcul de clotoida nu te infigi in frane, in schimb poti decelera din acceleratie sau accelera usor, dupa caz.

                    Ala avea timp sa revina pe sensul lui de mers dupa depasire, chiar la inceputul curbei progresive.
                    Sofer prost, masina, gumele, esp, abs, plm, nu conteaza in speta de fata.
                    Last edited by Kojak; 8 March 2017, 14:12.

                    Comment


                    • Originally posted by aris86 View Post
                      Pe mine instructorul m-a invatat sa franez in prima parte a curbei si apoi sa incep sa accelerez.

                      Da? Suna-l si intreaba-l cand schimbi o treapta de viteza in jos, la jumatatea curbei sau la distanta de 2 km dupa ce iesi din curba?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • in prima parte, pana sa intri in curba.

                        Ideea este ca am invatat sa folosesc frana de motor in cat mai multe situatii.
                        Last edited by aris86; 8 March 2017, 14:58. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Vezi acum cu frana de motor sa nu ajungi la extreme , adica din tr.5 sa bagi tr.2
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Propunere semnalizare trecere pietoni : pe strada cu 2 sensuri de mers si 3 (trei) benzi pe sens trecerea de pietoni sa fie numai cu semafor la buton.

                            Comment


                            • Se aproba.
                              Fa un mail la primarie.

                              Comment


                              • Originally posted by prometheus View Post
                                Vezi acum cu frana de motor sa nu ajungi la extreme , adica din tr.5 sa bagi tr.2
                                Acu cadem in cealalta extrema, mi s-a intamplat la inceput sa retrogradez aiurea, dar asta nu inseamna sa persist in acelasi simptom.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google