Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Două persoane au murit duminică la prânz în urma unui grav accident de circulație produs pe DN1, la ieșirea din municipiul Codlea.
    Detalii, aici.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by Razvy View Post
      Cine te-a invatat sa conduci in sensul giratoriu? Tipa a procedat foarte bine si perfect legal. din sensul giratoriu se iese pe banda 1!
      Aaaaaa, ia zi coane, daca sensul giratoriu are 5 benzi, cum faci, le tai pe toate???


      Sustin reexaminare teoretica si practica la fiecare suspendare de permis si la fiecare 5 ani, pentru toata lumea.
      Sunt de acord sa platesc taxe de reexaminare si taxe de scolarizare - daca este cazul - doar sa stiu ca se imputineaza din retardati pe strada. Dar sa se faca psihologicul ca lumea, traseul cu poligon, noapte, oras, autostrada. Sa dureze examenul 2 zile intregi. Stiu ca e imposibil la noi in tara, insa ce bine ar fi.

      In 2011, dupa 11 ani de carnet, am facut scoala de la cap la coada, cu examinari teoretice si practice la scoala si cu examen complet, intr-o alta tara europeana, desi carnetul meu era perfect valabil acolo. Atat zic : scoala noastra de soferi este c...cat pe langa a lor. In Romania inveti cum sa te "descurci" nu cum ca conduci defensiv si corect.
      _
      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

      sigpic

      Comment


      • Sensul giratoriu este inca o mare necunoscuta pentru multi dintre colegii nostri de trafic. Sa nu mai vorbim si despre cum se semnalizeaza intrarea si iesirea din sens....
        Partea buna este ca se mai reduce viteza si prostu' se vede rapid ca nu stie cum e cu sensu' si astfel iti mai da sanse sa te feresti.

        Comment


        • Citeam zilele trecute, intamplator, un articol despre regimul de prioritate in acest tip de intersectie.
          M-au uimit comentariile despre un caz atat de simplu si logic. Daca pe tusa sunt atatea dileme si interpretari fals legislative, atunci ce se ne mai mire ca se produc tamponarile respective, cand ai cateva secunde pentru decizie?
          Proaspat, am avut un incident (fara urmari): 2 benzi, eu pe nr. 1 alta pe 2.
          Ne apropiem de sensul giratoriu (mic, din balize de plastic), banda 2 disparea si o vad cum forteaza, apropiindu-se riscant. A inceput sa claxoneze (ma uit la sofer- era o duduie)...Mi-am continuat drumul. Repet: marcaj longitudinal, vopsea. Ce vrei mai mult de atat? Ca cel de pe 1 sa-si ia masina in spinare, sa te lase pe tine sa treci, care TRAGI de volan spre dreapta?
          Grav!
          Are dreptate @dsign si totul pleaca de la cadrul legislativ, felul cum sunt pregatiti viitori soferi de catre instructori (atat la capitolul legislativ, conducere preventiva cat si cunostinte mecanice teoretice si practice minimale).
          Multi nici nu ar trebui sa fie instructori.
          Eu am incremenit cand mi-am observat sotia (imediat ce si-a obtinut permisul) cum calca ambreiajul, masina coborand (sau alta data intr-o curba) si cu piciorul pe frana...
          Asa o invatase acel asa-zis instructor...Si multe altele "bune".
          Mi-a fost greu sa o dezvat de acele instincte si sa o invat sa conduca preventiv.
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • Ca tot vorbim de persoanele in varsta care fac tot mai multe accidente :

            Modificări în cazul permiselor auto după vârsta de 70 de ani.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Ai incurcat topicul; ramane deocamdata aici postul. Cu putin efort gaseai un topic mult mai potrivit.
              In momentul in care apar discutii pe merginea acestui subiect, vor fi sterse pentru off-topic.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by 77sky View Post
                Multi nici nu ar trebui sa fie instructori
                Eu am incremenit cand mi-am observat sotia (imediat ce si-a obtinut permisul) cum calca ambreiajul, masina coborand (sau alta data intr-o curba) si cu piciorul pe frana...
                Asa o invatase acel asa-zis instructor...Si multe altele "bune".
                Chestia asta cu calcatul ambreiajului (sau mai rau scosul pe liber) in curba sau la vale am vazut-o chiar saptamana asta la o ruda de-a mea (barbat) cu ceva ani de condus in spate. Am strans din dinti cand l-am vazut cum a scos pe liber intr-un viraj spre stanga, desi de pe contrasens se apropia o masina!!
                In fine a trecut, nu i-am zis nimic atunci, dar doua zile mai tarziu n-am mai rezistat, cand dupa o tura cu masina, asta urla la fiica-sa proaspata posesoare de permis: "Bai da de cate ori ti-am zis sa scoti pe liber inainte de viraj ca altfel iti moare motorul!!!" si l-am facut cu ou si cu otet! A fost soc si groaza, pe fata lui cand i-am spus si apoi demonstrat ca este cea mai proasta idee sa faci asta si ca motorul nu se opreste cand iei curba intr-o treapta de viteza!

                Comment


                • Da de unde naiba au invatat sa scoata pe liber cand ruleaza intr-o curba ???? tot felul de imbecili!! Au invatat asta de la instructori ? refuz sa cred ca pot exista asemenea specimene!
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • N-as putea sa spun daca a fost invatat tampeniile astea sau daca si le-a dezvoltat el in timp de unul singur... Probabil ca a fost "ajutat" de faptul ca sofeaza intr-un oras mic si pe langa si multe situatiii care ar duce cu siguranta la accidente intr-un oras mare se dezamorseaza de la sine acolo unde trec trei masini pe minut pe strada! Mie imi place la nebunie sa conduc in orasul ala, e asa de relaxant...
                    Last edited by DannyMC; 27 December 2016, 18:38.

                    Comment


                    • Recunosc, la asta nu m-am gandit.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Mare handicapat ala cu Haudi.
                        Sensul ala giratoriu e pe proprietatea privata a unui parc comercial, semnalizarea cred ca e facuta in acord cu vreun plan aprobat de politia rutiera, dar in caz de bum pe proprietate privata, nimic nu e simplu de dovedit, nefiind drum public. De aceea, o camera DVR e buna la casa/masina omului.

                        Comment


                        • unde sunt semne de circulatie se aplica legile in vigoare.

                          Comment


                          • Am o artera in targ, cu 2 fire pe un sens - la semafor: un fir pentru directia inainte, al doilea pentru directia stanga (usor mai in spate curba la dreapta - pt viraj dreapta)
                            In mod frecvent se practica incadrarea pe firul cu obligatoriu inainte si viraj la stanga, la intimidare, aproape de accident...
                            Ii doare fix la basca!
                            Iar ala din film, fiti sigur ca e un stil practicat de ceva timp, inca nesanctionat.

                            Nu e prima data cand o face, dupa felul in care conduce!
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • E mai scurt prin stanga.

                              Comment


                              • sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google