Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    ...cel cu citroen iese mai bine ca cel cu opel
    eu vad asa: cel cu citroen primeste sanctiune pentru depasirea coloanei la semafor si anume amenda in clasa a 3-a de sanctiuni si suspendarea dreptului de a conduce pentru 60 de zile(565-780) iar cel cu opel sanctiune conform art. 54 al.1 oug 195 si anume 500 si 3 puncte penalizare....
    Cine iese mai bine?

    Comment


    • #92
      Nu credeam ca exista asemenea specimene de oameni care atunci cand se pun in miscare nu se uita in oglinda. Este un lucru elementar, chiar daca este verde la semafor. Ce, in oras daca e verde nu te uiti in oglinzi cand pleci de la semafor? daca vine un biciclist, motociclist, etc pe langa tine. Inconstienti!!!

      Comment


      • #93
        vitriol nu cred ca-i locul de ironii si atacuri la persoana. Asa ca te rog, putin respect daca se poate.
        alinn28 aici nu se discuta de conduita preventiva. Legal vorbind. Conduita preventiva iti spune inclusiv pe drum cu prioritate sa te uiti in oglinda/daca vine ceva de pe drumuriile laterale etc.

        Comment


        • #94
          O luati deja razna cu tot felul de atacuri, posturi inutile si comentarii de dragul de a posta.
          Mai nou vad ca vin tot felul de mesia sa ne certe ca nu suntem numai cu ochii in oglinzi.
          Bai alin, unu la mana ca nu esti intre marocani, doi la mana mai coboara din corcodus cu aroganta asta de 2 lei si vorbeste frumos.
          Un sofer trebuie sa stie intotdeauna ce se intampla in spatele lui.

          Nenea Iancu, inchide te rog porcaria asta sinistra, e un lucru atat de clar incat s-a discutat suficient.
          Last edited by 827sam; 10 December 2016, 12:41.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #95
            Originally posted by 827sam View Post
            Bai alin, unu la mana ca nu esti intre marocani, doi la mana mai coboara din corcodus cu aroganta asta de 2 lei si vorbeste frumos.
            offtopic: mi-ai dat exemplu de vb frumos mai sus nu? Ok, am inteles.

            Comment


            • #96
              Nenea Iancu, inchide te rog porcaria asta sinistra
              Nenea Iancu, nu inchide topicul asta ca ne mai certam si noi pe aici
              @827sam, e un topic foarte bun. Daca unii vor sa-l terciuiasca certandu-se e alta problema. Nu inchizi un topic ca vin 3-4-5 insi care vor sa se certe pe orice topic se intalnesc. Ar insemna sa inchidem forumul.

              Comment


              • #97
                Originally posted by alinn28 View Post
                offtopic: mi-ai dat exemplu de vb frumos mai sus nu? Ok, am inteles.
                Mi-era ca nu intelegi.
                Cel mai tare ma enerveaza cand apar oameni ca tine care se dau mari conducatori auto si se simt lezati la propriu de unele greseli ale altora. Probabil ca si tu gresesti uneori in trafic, dar din spatele tastaturii arunci cu bolovani (fara aluzie la bolovan) in ceilalti de parca esti corectitudinea intruchipata si Dumnezeul volanului.

                Cazul ala e foarte simplu si a explicat suficient de bine vitriol de prima data, ce sa iti dai atata cu parerea ...
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • #98
                  Un accident rutier a avut loc sâmbătă după-amiaza, în localitatea Șard din comuna Ighiu. Două maÈ™ini au intrat în coliziune. La faÈ›a locului s-a deplasat È™i un echipaj SMURD pentru a acorda primul ajutor. Două persoane au fost rănite. Potrivit martorilor, a fost vorba despre o depășire neregulamentară. Accidentul a fost filmat cu o cameră […]


                  Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by 827sam View Post
                    Nenea Iancu, inchide te rog porcaria asta sinistra, e un lucru atat de clar incat s-a discutat suficient.
                    Nu, nu o sa-l inchid; e o speta din care avem cu totii de invatat.

                    Originally posted by alinn28 View Post
                    Nu credeam ca exista asemenea specimene de oameni care atunci cand se pun in miscare nu se uita in oglinda. Este un lucru elementar, chiar daca este verde la semafor. Ce, in oras daca e verde nu te uiti in oglinzi cand pleci de la semafor? daca vine un biciclist, motociclist, etc pe langa tine. Inconstienti!!!
                    Mai nea aline, las-o dreaq de asigurare; aici vorbim de plecarea pe directia inainte pe un drum cu un singur sens.
                    Am mai spus-o, ai prioritate mergi inainte, in cel mai rau caz te asiguri sa nu ai vreun intarziat pe sensul pe care urmeaza sa mergi.
                    Auzi la el, ma asigur sa nu vina vreun biciclist sau motociclist care incalca legea, pentru ca altfel n-au ce cauta paralel cu mine.
                    Era un banc, cu unul care se ooprea la culoarea verde a semaforului; amicul din dreapta il intreaba; de ce te-ai oprit, e verde, la care soferul raspunde : daca vine vreun profesionist. Tot mergand ei asa, asta trece pe rosu; e rosu ii spune amicul din dreapta; am vazut da' eu is profesionist.
                    Cam aia e treaba; am verde si ma asigur din spate din stanga din dreapta sa nu cumva sa vina vreun ...profesionist. Asigurati-va, dar asta tine de o preventie, nu din obligatiile legale. Ori noi vorbvim daca ala cu vectra avea sau vreo obligatie?
                    Niciuna zic eu; si daca i-ar fi venit din fara vreunul, tot n-ar fi fost vinovat. El era pe verde, iar ala ce-i vine din fata pe rosu. Ala de l-a lovit, nu avea ce cauta acolo.
                    Cine sustine ca e neasigurare sa mai cugete un pic.
                    Am pus un print screen din filmulet, de la secunda 04, inainte sa existe contact intre cele doua masini; ala cu opelul l-a vazut, a franat, vedeti stopuri aprinse, iar ala cu masina alba n-a schitat nici o frana nici sa traga instinctiv stanga asa cum face orice om cu toate tablele pe casa. Pusca s-a dus; nici dupa ce l-a lovit n-am vazut sa franeze.
                    Attached Files
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Se pare ca nu am fost inteles corect ceea ce am vrut sa subliniez cu bicilistul/motociclistul. Ideea era ca atunci cand te pui in miscare fie de la semafor sau nu trebuie sa te asiguri. Nu conteaza ca e sens unic, ca ai prioritate, sau orice altceva. Acum revenind la filmuletul acela, e greu sa-ti dai seama despre ce e vb, in primul rand era noapte , poate cel care a depasit, nici nu stia ca acolo e un semafor fiind prima oara pe acel drum, etc. Sunt multe lucruri de luat in considerare, lucruri pe care noi nu le putem sti doar din acea filmare. Ar fi bine daca cineva ar putea afla cum s-a solutionat aces caz si cine a fost pana la urma consoderat vinovat.

                      Comment


                      • IancuMIC, la dif. de 1" intre momentul in care pune frana si momentul impactului este imposibil sa mai poti face o manevra de evitare.
                        Acolo a fost un concurs de imprejurari mai putin fericit in sensul ca cel cu C4 nu si-a dat seama ca ar mai putea exista o masina in fata celei din care se face filmarea (aici conteaza f. mult experienta de a conduce in diverse situatii de trafic) iar cel care pleaca de pe loc nu a luat in considerare faptul ca ar putea veni din spate un "neregulamentar".

                        Avand in vedere faptul ca era noapte, daca soferul cu plecare de pe loc ar fi pus semnal stanga, cel cu C4 l-ar fi observat mult mai usor si ar fi putut face manevra de evitare destul de usor la vitezele respective. Chiar ma mir cum de cel cu C4 nu schiteaza niciun gest de evitare, numai din instinctul de conservare si tot ar fi tras usor de volan!

                        Comment


                        • Nici nu avea de ce sa semnalizeze; semnalizezi cand schimbi directia de mers, nu cand rotesti volanul; daca se putea merge si inainte, da, dar aici drumul are o singura optiune.
                          N-ai cum sa nu reactionezi prin tragere brusca de volan; daca a adormit, macar lovitura te face sa tragi de volan.
                          Degeaba ii gasiti scuze si justificari, ca nu si-a dat seama, ca nu a stiut, ca...ca....
                          Nu avea ce cauta acolo; clar. Cand a depasit coloana si-a asumat toate riscurile. Chiar si faptul ca n-a realizat de ce stationau acolo, cel putin doua masini, nu e o scuza.
                          Oricum mersul cu viteza aia, nu detona nedumerire din partea lui. Eu spun ca stia foarte bine drumul si a a inceract sa-i faca pe toti.
                          @Cromatic.
                          O parere despre vinovat, conf. legii, se poate?

                          Originally posted by alinn28 View Post
                          Se pare ca nu am fost inteles corect ceea ce am vrut sa subliniez cu bicilistul/motociclistul. Ideea era ca atunci cand te pui in miscare fie de la semafor sau nu trebuie sa te asiguri. Nu conteaza ca e sens unic, ca ai prioritate, sau orice altceva. .
                          Trebuie? Si daca nu o faci, inteleg ca esti direct raspunzator? Un articol din OUG 195, te rog, sa ma dumiresc si eu.
                          De ce mai avem indicatoare, daca tot nu conteaza? Le mai respectam sau sunt ...orientative?
                          Last edited by IancuMIC; 11 December 2016, 16:24.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • In opinia mea:

                            - C4 - Vinovat cf. art. 120 lit.k - ROUG 195/2002 ;
                            - Opel - Vinovat cf. art. 112 si 116 alin. (1) - idem.

                            Comment


                            • Bun, mi-am spus si eu parerea asa cum au facut-o si altii, nu trebuie sa dati cu pietre. Mai zic ceva si apoi ma rezum doar la a citi ce mai scrie pe aici. Eu nu am spus ca cel cu C4 nu este vinovat, ci doar ca cel care pleaca de pe loc este si el vinovat poate chiar mai mult decat celalalt. Asemenea situatii se intalnesc zi de zi in Bucuresti, si sa inteleg ca daca eu am verde la semafor pot sa intru in cei blocati in intersectie si nu voi fi vinovat. Nu prea cred ca un politist ar fi deacord daca cineva ar face asa ceva desi conform legii nu ai voie sa blochezi intersectia.

                              Comment


                              • Originally posted by Cromatic View Post
                                In opinia mea:

                                - C4 - Vinovat cf. art. 120 lit.k - ROUG 195/2002 ;
                                - Opel - Vinovat cf. art. 112 si 116 alin. (1) - idem.
                                Nu prea inteleg. Ma ajuti?
                                Last edited by IancuMIC; 11 December 2016, 18:25.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google