Discutii Cu Subsemnatu'

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Acuma sa ma bag si eu in seama.
    N-am vazut ca @mr.K sa jigneasca pe vreunul (mentionez ca n-am vazut, nu stiu daca o fi jignit pe cineva si n-am citit eu) dar am vazut cativa care nu rateaza nicio ocazie sa-l inghionteasca macar putin, pe orice topic. Si mie imi place Dacia. Imi place L2 pe care-l am, mai mult decat L1 pe care l-am avut. Ba chiar imi place mai mult decat imi placea inainte sa-l cumpar. Dar cand mr.K are dreptate, nu pot sa-i zic eu ca e... nu stiu cum si ca nu stie el ce masina minunata e Dacia etc.
    Nu-i iau eu apararea lui mr.K dar daca omul are dreptate, atunci are si daca-mi convine si daca nu-mi convine.
    Cei care il ataca sunt genul de oameni care te injura daca le spui ca le sta freza stramb si zic ca esti tu prost si nu stii cum se poarta freza.
    In concluzie, cand mr.K isi spune parerea despre ceva (indiferent daca are dreptate sau nu) e atacat destul de urat de cate unii.
    Last edited by Fanez; 9 November 2016, 23:14.

    Comment


    • #92
      in opinia mea, K e pertinent in opinii, nu jigneste, nu injura. dar are un stil de eprimare care oricat ai incerca sa nu-l interpretezi, cateodata pe unii ii lasa sa inteleaga intr-un mod destul de evident ca sunt fraieri. la care aia raspund direct, K face report si se mira ca nu-i penalizat ala care-l trimite la plimbare normal ca pe aia care n-au avut probleme cu trocariciul ii irita...pe de alta parte, daca nu cunosti cazuri cu probleme, nu inseamna ca nu exista, aici are dreptate. are dreptate si ca masina se low cost, in sensul ca dotarile, tehnologia, confortul si siguranta sunt asa cum sunt, dar nu vrea sa accepte ca nu poti avea mercedes la bani de logan. nici la bani de passat nu poti avea mercedes, daca e pana acolo. si faptul ca unii aduc argumente ca si la altii e rau, intr-adevar nu tine de cald cand ti-a luat foc acoperisul chit ca arde si vila vecinului, dar pana la urma cand dai putini bani, atata face. din pct meu d evedere argumentul lui K, cum ca o masina straina dintr-o clasa superioara e de preferat loganului e discutabil, pt ca si un s-klasse second ar fi poate de preferat unui passat nou. si mai toti uitati ca discutam despre masini din clasa mica, petarde, logan fabia, polo, 208, fiesta, care toate costa de noi cu 20-30% mai mult decat o dacie, la aceleasi dotari. asta e deranjant, cum vede el lucrurile alb si negru, dar restul culorilor din curcubeu ii scapa cand e sa contra-argumenteze. de aia si-a facut "prieteni" care-l impung sau care-i raporteaza posturile cum scapa vreun "porumbel". cand am revenit eu pe forum, acum 3-4 luni, am vazut finalul unor discutii in care altcineva si-a luat ban pt cumul de puncte pentru raspunsuri la niste posturi de-ale lui K pentru care eu i-as fi ars pe amandoi. am primit pm-uri cu intrebari de genul cine-l sustine, de ce-l protejeaza moderatorii, etc? pai oricat ai vrea, nu poti sa judeci cu doua masuri diferite. clar n-o sa fie egale 100% masurile, dar treaba moderatorilor e sa judece la fel si sa aplice regulamentul in spiritul bunului simt, nu neaparat dupa litera. apropo, am reactivat regulamentul, ar trebui sa-l recititi si sa va ganditi de doua ori cand postati, daca vreunul se trezeste sa-l aplice "la sange", nu aveti decat sa va plangeti si sa stati "pe bara". nu cunosc cazuri de abuz, dar moderatorii nici macar nu sunt datori cu explicatii pentru actiunile lor. cel putin eu raspund la mesaje daca sunt intrebat de ce ala a luat, de ce mie mi s-a dat, de ce mi s-a sters, etc? bun, atata timp cat argumentele sunt de bun simt. daca injuri si intrebi de ce-ai luat ban, pai, prietene, cauta-ma la gara
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #93
        Bun. Ai vorbit ca un politician, fara sa superi pe nimeni.
        Eu pe forum, indiferent ce cred unii, dau dovada de diplomatia maxima de care sunt capabil, pentru ca vorbesc cu niste necunoscuti niste probleme de care imi pasa ult la fel de mcat imi pasa si de evolutia populatiei Madagscarului.

        In realitate, cand am oamenii in fata, sunt mai plastic in expresii si mai hotarat in fapte.

        Si la 1.89 si 90 de kg nu prea isi permit multi sa-mi dea flegme pe parbriz.
        De la tastatura, toti sunt viteji si au gura mare cand injura.

        Si da, ala cu cuvantul maroniu a injurat.
        Last edited by mr.K; 10 November 2016, 18:45.

        Comment


        • #94
          buna asta nu intentionam sa supar pe cineva. oi fi eu mai prost si cred inca in mos craciun si ca doi sau mai multi oameni pot avea o discutie cu argumente fara sa se jigneasca. pe deasupra mai am si prostul obicei de a spune ce gandesc. politica nu fac, ca mi-e sila de aia care se numesc acum "politicieni". asadar, as prefera sa nu fiu inclus in tabara lor
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #95
            Doar ai vorbit ca unul, n-am zis ca esti.
            Nici io nu halesc politica.
            Politica de nivel mic si mediu fac doar nulitatile profesionale care vad in asta singura cale de a se intretine in viata.
            Rar intalnesti cate un om de valoare, care oricum se va lasa de politica dupa o perioada de dezamagiri.
            Last edited by mr.K; 10 November 2016, 18:52.

            Comment


            • #96
              Vorbesc la modul general, fara sa implic o anume persoana; ma gandesc la faptul ca n-ar trebui sa fie un secret, faptul ca noi moderatorii am identificat si userii, care ar trebui sa reciteasca pana inteleg aceste randuri.
              ...
              Conteaza foarte mult si cum spui anumite lucruri si vorbim aici despre masinile Logan.
              Daca vrei sa nu declansezi scandal, afirmi pe un ton neutru; Loganul e o masina modesta ca dotari si performante. Aici nu cred ca sunt prea multe de comentat.
              Daca doresti sa inflamezi forumul, spui; Gioarsa de logan, e o masina de c...., cu performate de drujba. Aici incepe circul si foarte multi reactioneaza.
              Sau; Loganul e net inferioara unei masini Skoda. Tampit sa fii sa ai ceva de comentat.
              E de comentat in schimb cand aceeasi idee e spusa in genul; O skoda se pisha cu bolta pe loganul tau.
              Pe cine pedepsim? Regulamentul e clar in sensul asta.
              4. Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri")
              ...
              Prin urmare, e foarte important cum spui un lucru; cu tendinta de flame sau pur si simplu, pe un ton civilizat. Aici e marea problema; modul in care interactionezi pe forum.
              Last edited by IancuMIC; 10 November 2016, 18:57.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #97
                Notiunea asta de flame e supraapreciata, chiar depasita.
                Orice afirmatie, reala sau nu, poate declansa flame pentru ca sunt cativa fixisti care atunci cand subliniezi ceva rau despre masina lor, se simt direct amenintati in alegerea lor.
                Ceva de genul: cum, eu n-am ales bine masina, indraznesti sa spui ca nu mi-am facut calculele cum trebuie?
                Si incepe circul. Te injura direct sau indirect, si doar eu nu-s prost sa intorc si celalalt obraz.
                Din punctul asta de vedere nu-s crestin, sunt taliban.

                Comment


                • #98
                  Repet, in cazul in care si altii vor incerca sa "deturneze" adevaratul sens al celor spuse de mine.
                  Prin urmare, e foarte important cum spui un lucru; cu tendinta de flame sau pur si simplu, pe un ton civilizat. Aici e marea problema; modul in care interactionezi pe forum.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #99
                    De obicei discutia incepe civilizat. Da temele sunt... perisabile.
                    Sunt cativa prost crescuti de serviciu care nici nu sunt interesati de discutie despre masina, cat despre anumite persoane.
                    Ori eu nu halesc orice, nici pacifist nu-s.
                    Asta e forum despre masini, nu despre secta Amish.

                    Comment


                    • auzi, dar de unde stii tu ca si-au facut aia calculele gresit? poate pentru ei e ok sa repare masina tot la 3 luni. io tre' sa recunosc ca nu-mi pica bine cand vine unu si spune ca loganul nu-i fiabil, cand eu in 8 ani n-am bagat bani in el decat c-am vrut eu suspensii, roti, frane. si-s convins ca daca aplic tratamentul loganului meu asupra unui bmw sau volxvagin, ala crapa dupa maxim doi ani. si-atunci despre ce vorbim? pe de alta parte, nu pot sa ignor nici destulele (poate putine, poate ca nu) topicuri cu probleme la masina nationala. adica unele chiar sunt praf si eu poate am avut bafta de 3 loganuri impecabile pana acum, adica exista un joc al sortii in functie de care primesti o dacie fiabila sau nu. la partea asta ma vad nevoit sa-l creditez pe K, nu pe aia care spun ca dacia face masini minunate. face masini normale la categoria lor, ca le vad unii super-masini super-fiabile, asta deja e alta discutie. sunt ok, atat. nu exceleaza la mai nimic. poate nenorocitul ala de 1.4 sa fie un motor ce refuza cu incapatanare sa se strice, dar o masina nu sta doar in motor...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Pai n-am afirmat niciodata Loganul nu e fiabil (cu unele rezerve la dci).
                        Dar asta nu inseamna mare lucru.
                        Si o fantana cu ciutura e fiabila, mai fiabila decat un hidrofor.
                        Totusi, prefer hidroforul.

                        Comment


                        • Personal n-am nicio problema cu nimeni numai că nu-mi convine sa vad zilnic pe aici Dacia e cea mai proasta mașina și cei care o dețin sunt fraieri.Daca consideri că ceva nu e în regulă cu mașina intra pe threadul x, y, z si spune acolo punctual nu lucruri generale. Personal până acum nu am nicio problemă cu loganul si apropo de mașini concurente, eu nu am găsit astă-vară mașina cu aer condiționat automat în aceeași bani.

                          Comment


                          • E problema ta daca te consideri fraier, eu n-am facut pe nimeni asa.
                            Probabil ca de aici apar atacurile, e ca atunci cand barbatul stie ca nevasta il inseala, dar se supara cand cineva o face curva.

                            Pe scurt: daca tu ai incredere in masina ta, clar nu e curva, indiferent ce spun altii.

                            Comment


                            • pentru multi ai sa ramai surprins, loganul e minunat daca e fiabil. pe undeva au si dreptate, atata timp cat marea majoritate a loganurilor sunt luate in leasing/credit, trebuie sa fie fiabile macar pe durata leasingului. aici cred ca se incadreaza, ca pana in 200000km nu sunt prea multe cu probleme. deranjant e ca multe probleme sunt minore, s-ar putea rezolva destul de usor, dar service-urile iti dau flit. bun, iti dau si la alte amrci, dar cum marea majoritate de poseesori de alte marci isi serviseaza masinile in curte, ca n-au bani sa le intretina calumea, nu prea auzi de problemele de la alte serviceuri.
                              de exemplu, alin o vrut musai climatronic. l-a durut in 14 ca poate intra apa in portbagaj dintr-o neglijenta a lu 'nea gigi de pe linia de asamblare, ca nici optional nu poti pun airbaguri cortina sau ca n-are radar de distanta. eu m-as uita in plus de parbriz incalzit si macar 4 stele la euroncap, asa nasol cum e testul ala, macar ai un minim de siguranta. acu' deja loganul nu mai intra in discutie, ca pica la toate capitolele, dar daca n-ai aia 3000 de euo in plus si nici n-ai cum sa faci rost de ei, iar masina veche nu vrei, pai nu prea ai alta varianta in afara de dacia. crezi ca lumea si-a luat logan din pasiune pentru dacia? unii, poate...dar majoriatea cu certitudine nu.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Sa nu ne mai ascundem dupa colt.
                                Se vede cat de colo cand cineva declanseaza voluntar un scandal. E o tehnica, cunoscuta in lumea internetului ca "flamebait" sau o momeala, adica declansarea unui scandal, prin postarea unei idei sau mesaj provocator; flame trolling. "care sustii mah Dacia; uite ce rahat de masina face"
                                Scandalul poate fi declansat si prin interpretarea gresita a unor idei exprimate de unii, dar asta e alta poveste; nu e cazul de sanctiuni, mai ales in cazul greselilor involuntare.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google