Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @77sky: Am dat si eu de destule specimene care merg si in afara orasului cu stopul de ceata aprins pe vreme buna si chiar daca le faci semn ca il au aprins, tot asa merg.
    De altfel, eu cand e ceata si aprind stopul de ceata in exterior, ajung in oras unde e coada il sting mereu, din bun simt, ceilalti, tot asa merg, ca deh, e ceata afara... dar si in capul lor.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Faina faza cu...ceata in capul lor, Andrei
      Daca merg in coloana, masina in fata, in spate, eu nu vad rostul luminilor de ceata, (cand distantele sunt mici intre masini).
      Si acum sa radem putin (macar sa zambim!)
      La o intersectie semaforizata, cu fratele meu. Rosu. In fata noastra doar o masina. O buburuza (Matiz). O Domnitza...
      Stam calmi, se face verde, astept 2-3 sec...nimic. Flash scurt...nimic...Claxonez...DAAA Victorieeee! Pleaca Matizul. (Prin oglinda am vazut cum tipa vorbea la telefon si mai avea si un ruj intr-o manuta libera )
      Ne-a bufnit un ras fantastic, era ca in glumele clasice...
      Depasesc Domnitza, curiosi sa o vedem. DA, era dragutza
      Nu eram deloc grabiti (era cam dupa Craciun)
      Foarte haioasa...
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Originally posted by xew View Post
        Eu am becuri cu xenon, reglate la maxim in jos si pana acum nu mi-a dat nimeni niciun flash, nimic, de cand le am si le am de ceva timp, deci, consider, ca nu deranjeaza.
        Am mers cu ele si ziua si noaptea si nu consider ca deranjez, pe cineva.
        Daca zici ca mergi noaptea, vezi sa nu uiti, faza lunga aprinsa ca iti dau cei de pe contra sens cu flash-ul, doar ca sa te atentioneze, de greseala.
        Daca ei au xenon (cu lupa, sau fara), asta inseamna ca ei te deranjeaza?
        Oricum, merg si eu mult noaptea, cu xenoane aprinse, daca vad vreun far suplimentar, la nivelul geamului, sa stii ca eu consider, ca acela care doreste sa ma orbeasca.
        In cazul asta, politia nu stiu cui ii va da castig de cauza, celui care are ceva cu xenoanele (cu sau fara lupa), care doreste sa-i orbeasca pe cei din contrasens VOIT, sau celor care au xenoane (cu, sau fara lupa).
        Oricum, tin sa te anunt, inca odata, ca daca ma orbeste cineva, de pe contrasens, cu un far, la nivelul geamului, ori il scot inafara carosabilului (nu ma intereseaza daca e prapastie, sau nu), ori intru in el, si-l fac muci.
        daca nu ma bronzezi la retina nu te afli in vizorul meu
        in tarile civilizate [deci nu se pune problema ro]xeonul after-market este interzis de fapt producerea,comercializarea ,montarea si folosirea se pedepseste , sper sa apara si la noi asfel de legi,
        cea ce ma sperie cel mai mult e ca acum o luma cam in acelas loc alt cocalar nea orbit in acelasi mod [nu conduceam eu eram pasasger] deci pina acuma scorul intre mine si jijimekeri cu xeoane e 2-0 pentru ei dar nu va ingrijorati voi egala in curind, am renuntat la defensiva trecem la ofensiva

        ps1 faza lunga nu o folosesc decit cind merg pe cimp deci aproape niciodata [exceptin flash-urile]

        ps2 cind an schimbat becurie din far am dat 25 ron pe becuri si 10 ron pe reglare ,dumneavoastra cind vati reglat ultima data farulile sau nu va mai ramas bani ?
        baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

        Comment


        • Daca pana acum, de cand le-am montat, nu am primit decat flash-uri, ca urmeaza un radar, accident, polei, etc, banuiesc, ca nu am probleme cu ele.
          Au fost montate normal, fara a se da jos farurile, deci sunt reglajele din fabrica.
          Eu vad bine cu ele.
          Nu vad, de ce as mai reface reglajul, inca odata "doar ca s-au schimbat becurile".
          Iar dupa schimbul becurilor, au mai ramas bani, de o ciunga, de un gratar, etc, deci, nu cred ca asta era problema.
          Oricum, consumabil, este becul, nu reglajul lui.
          Dumneavoastra, la fiecare schimb de becuri, faceti si un reglaj de faruri?
          Intreb, pentru ca sunt curios (din fire), ce fel de becuri folositi, de necesita reglaj al farurilor, la fiecare schimb de becuri?
          Si cum schimbati, dumneavoastra becul, scotand farul de pe masina?

          Comment


          • Ce ganduri aveti:sa intri in el sa-l faci muci.Cel mai corect mi se pare sa-l orbesti la randul tau,dand faza lunga drept atentionare,poate a inteles ca-i bat prost,ce vrei sa mearga fara lumini?
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by xew View Post
              Au fost montate normal, fara a se da jos farurile, deci sunt reglajele din fabrica.
              Eu vad bine cu ele.
              Nu vad, de ce as mai reface reglajul, inca odata "doar ca s-au schimbat becurile".
              sunt reglate din fabrica!!!!!!!!
              Eu vad bine cu ele!!!!!!!!!!!!!!! dar la cei de pe contrasens vati gindit? sau nu va intereseaza.
              Dumneavoastra, la fiecare schimb de becuri, faceti si un reglaj de faruri?
              da ca sa nu le dau motiv unora sa-si monteze xeoane
              Nu vad, de ce as mai reface reglajul, inca odata "doar ca s-au schimbat becurile".
              findca asa e civilizat , corect si legal
              baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

              Comment


              • Daca cel care te-a orbit o fi avut xenon de 55W e si normal ca era ca o stea pe sosea. Acum nu trebuie sa generalizam. Sunt destule masini cu xenon care nu orbesc pe nimeni. Am vazut destui cu halogen care bateau in pomi. Aici tine in primul rand de sofer pt ca daca el e pe alta lume nu ai ce-i face. Ii bagi lanterna in ochi, intri in el si-l faci muci, bun..apoi esti multumit?nu cred
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • eu zic sa va calmati, ma refer la mmaxalb si xew, tiind sa cred ca discutia denatureaza.
                  Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                  Comment


                  • Cand schimbi becul nu trebuie sa faci din nou un reglaj al farurilor.
                    sigpic

                    Comment


                    • @xew: este recomandat ca dupa fiecare schimb de faruri sa se faca un reglaj al acestora. De ce? Pt ca e putin probabil sa nu dereglezi nimic atunci cand umbli la acestea, spatiul de manipulare fiind mic.
                      Mai multe despre faruri si reglarea lor pe topicurile respective.
                      Multumesc.

                      Comment


                      • Deci, eu propun sa incheiem aceasta discutie, inutila zic eu.
                        Pe scurt:
                        - nu eu am fost cel, care a anuntat, pe acest forum, ca ma dotez cu o lanterna militara sa-i bag in ochi, celui care vine pe contrasens, daca are xenoane, sa vada 2 zile, stele albe
                        - nu eu am spus, ca declar razboi, celor care isi aprind xenoanele, cu sau fara lupa
                        - nu eu am spus, ca sunt dusmani de moarte si voi face tot ce pot, sa-i scot in decor (la propriu si la figurat)
                        - eu daca schimb becul, nu scot farul din suruburi, nu ii dereglez reglajele, nu trag de el ca animalu, ca apoi, sa necesite un nou reglaj al farurilor
                        Eu am spus:
                        - ca am becuri cu xenon, in faruri normale, fara lupa,
                        - ca am farurile reglate din fabrica
                        - nu am demontat farurile, nicio data
                        - ca am farurile reglate maxim, in jos, de la reglajul din bord, pe inaltime,
                        - ca nu am primit niciun flash, de la nimeni, din cauza xenoanelor,
                        - ca am primit flash-uri, doar inainte de un accident, de un radar, de o zona cu polei, adica, inaintea unor zone unde trebuia sa reduc viteza, deoarece, nu aveam vizibilitate si sa evit ceva probleme.
                        Eu nu am amenintat, pe nimeni aiurea.
                        Eu doar, am raspuns la amenintarea lui.
                        Atata timp, cat nu am masina lovita, nu trag de faruri, nu umblu la reglaje, de ce sa dau niste bani aiurea, doar asa, ca sa ma aflu in treaba, ca sa am cu ce ma lauda?
                        Cumva Loganul, este comparat, din nou, cu 1300, pe motiv ca e Dacie?
                        Observ, ca sunt multi, care au ramas cu sechele, de pe vremuri si nu se simt bine, daca nu umbla la masina, saptamanal, sau lunar.
                        Am masina noua, nu are ce sa cada, daca e sa cada ceva, am garantie, am casco, nu imi bat capul aiurea, nu reglez farurile aiurea lunar.
                        Oricum, imi permit, sa-i dau un sfat, colegului, de polemici:
                        - dusmanul lui bine, e si mai bine.
                        Nu umbla aiurea, daca nu e nevoie, risti sa o strici, asta e valabil, la orice, nu numai la masina.

                        Si din acest moment, nu mai postez, pe acest topic.

                        Comment


                        • imi cer scuze pentru caracterul amenintator al postului meu dar cum in mai putin de o luna am fost orbit de doua ori de posesori de xeon ultima putind avea consecinte foarte grave ,eu ce ar trebui sa fac,sa nu mai circul noaptea? sa stau cuminte in banca mea si sa tac din gura?
                          imi cer scuze fata de colegul xew care poate chiar are dreptate xeoanele lui pot fi montate cu cap si reglate corespunzator si nu deranzeaza pe ceilalti
                          eu am treba cu bizoni
                          daca nu ma bronzezi la retina nu te afli in vizorul meu
                          un priete a zis "libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea mea"
                          in monentul in care in care ma orbesti cu farulile[si nu vorbesc de faza lunga ca aia e luminare pe linga ce am patit] imi rezerv dreptul de a ma apara/riposta

                          daca se considera prea inflacarate posturile mele rog un moderator/administrator sa le editeze si/sau sterge
                          baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

                          Comment


                          • @mmaxalb:eu am o intrebare.Bun ala te-a orbit.Tu in momentul ala ce ai facut?Ai incetinit si te-ai dat cat mai pe dreapta?Sau ce ai facut?Flash-uri la greu,nu stii?Si daca nu se simte sa faca ceva,faza lunga.
                            sigpic

                            Comment


                            • bizonu intra de pe un drum lateral [daca stiti podul din reptul combinatului barazi de pe centura ploiestiului] care are un fel de banda de accelerare degeaba deadeam eu flash findca el era in unghi fata de mine si il orbea le cel care venea din fata care era nevinovat
                              da am redus viteza cum scrie le leglement ca altfel nu aveam nici o sansa sa opresc in timp util si ma pupam cu bizonu ramas in pana si cu luminile stinse [asfaltul era ud, eu aveam cam viteza] si asa cred ca am lasat juma de cm de cauciuc pe asfalt
                              baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

                              Comment


                              • Pana si titlul thread-ului indeamna spre generalizare. In loc sa va simtiti atacati, mai bine v-ati intreba daca nu cumva gresiti si voi la fel. Daca nu, bravo voua! Totusi, thread-ul asta a fost "conceput" ca sa invatam din greselile altora si sa ne indreptam, nu ne simtim atacati.

                                Eu cel putin am invatat cateva lucruri inca de dinainte de a fi sofer.
                                Luminile de ceata - doar in caz de ceata.
                                Farurile - reglate cat de des.
                                Semnalul e sfant in orice situatie.

                                Si astea ar fi doar cateva chestii - semn evident ca ar fi cazul sa mai citesc pe-aici.

                                Din nou, nu m-am referit la nimeni anume. Dar nu cred ca e cazul sa interpretam nimic gresit, pentru ca nu cred ca e intentia nimanui sa acuze.
                                Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google