Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la semafor la terceri penrtru pietoni nu ai ce sa faci.trebuie sa astepti sa sara el pe trecere.altceva nu poti face.trecerea de pietoni e "sfanta".ai dat peste el faci bulau ,sau daca te vede politaiul ca ai "obstructionat" pietonii iarasi s-a terminat si ei vacanta.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • Mi-am luat o injuratura de la unu o data cand am traversat strada "ba chioru dracu vezi ca te loveam",era semnalizata ca trecere de pietoni cu panou dar nu si cu marcaj.Am traversat chiar prin dreptul panoului.

      Si eu odata cu masina in trecere prin Barbulesti,o tiganca repede traverseaza strada eu claxon,ea imi arata indicatorul cu trecerea care era la vreo 15 m de unde a traversat ea,eu ii spun ceva de bine ea imi arata ce-i sub fusta.

      Dreptatea in Romania se imparte in functie de contul din banca nu de numarul de oase rupte
      Last edited by john Q; 25 June 2012, 15:30. Reason: Automerged Doublepost
      "light up the darkness" Bob Marley

      Comment


      • ionut.stavar,si eu trec aproape saptamanal prin Barbulesti,acolo nu trebuie sa ai pretentii la absolut nimic.
        trebuie sa fii cu ochii in 4 ca de oriunde poate sa apara un negrotei !
        My Ride ! B - 29 - TmT

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Ai vreo solutie?
          am eu, impuscai

          te bagi ?
          sigpic

          Comment


          • Daca ii impusti, nu mai scapi cu suspendare.


            Eu l-as impusca pe asta, in schimb.


            Ieri, magistratii de la Judecatoria Iasi au decis condamnarea lui Tudor Semaca, de 31 ani, la zece luni de inchisoare cu suspendare pentru ca a comis un grav accident de circulatie in zona Copou. De asemenea, asiguratorul trebuie sa plateasca peste 120.000 de lei despagubiri catre victimele din acest dosar. Potrivit anchetatorilor, pe 12 noiembrie 2010, Tudor Semaca conducea un autoturism Opel Astra Cupe dinspre Agronomie spre Super Copou. La intersectia cu stradela Stefan cel Mare a facut "o pirueta" cu masina si s-a izbit de un autoturism Kia, condus regulamentar. Nu a stat prea mult la discutii si a fugit. Dupa cateva sute de metri, soferul, care s-a crezut Schumacher pentru o clipa, a incercat sa depaseasca alt autoturism, dar a pierdut controlul volanului, a lovit o masina si a ricosat intr-un refugiu de tramvai, unde se aflau victimele. Acestea au fost proiectate la cativa metri distanta. In urma impactului, una dintre fete s-a ales cu un picior rupt, celelalte fiind ranite ceva mai usor. Imediat, la fata locului au mers mai multe echipaje ale Serviciului Mobil de Urgenta, Reanimare si Descarcerare (SMURD), care au preluat victimele si le-au transportat la spital. Beatrice Stoica, din Buzau, a avut nevoie de 100/105 zile de ingrijiri medicale pentru a-si reveni. Colegele ei au avut sub zece zile. In fata anchetatorilor, Semaca a sustinut ca a fost incomodat in trafic de un microbuz si de un autoturism de culoare albastra, fiind astfel obligat sa traga de volan spre stanga. Martorii, in schimb, au sustinut ca facea drifturi pe strada. Politistii l-au testat cu etilotestul, insa rezultatul a fost negativ. Autoturismul, marca Opel, cu numarul de inmatriculare IS-81-TUD, a daramat si refugiul de tramvai, care s-a facut bucati in urma impactului.
            Deci bovanu' facea drifturi, a lovit o masina, a fugit, a depasit, a incercat sa evite alt autoturism si a ajuns in refugiu, unde a luat la popice pe cei ce asteptau in statie.

            Si justitia ii da doar 10 luni cu suspendare, plus daune.


            Are dreptate Diaconescu cand spune ca trebuie jurati in completele de judecata. Altfel, judecatorii sunt usor de cumparat.
            Last edited by mr.K; 26 June 2012, 10:24.

            Comment


            • Ar trebui batut cu ranga, fara numar, fara numar, fara numar ...
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Cum era aia in politica militara externa: violentei armate i se raspunde cu violenta armata extrema
                Asa si aici. Cred ca cei vinovati n-ar mai trebui sa prinda in viata sentinta cu suspendare. Sa dea si peste ei o masina, seara, pe o strada intunecata.

                Comment


                • Noo, da de ce sa moara asa usor ? Chin tata, chin ...
                  A se urmari filmul Motivat sa ucida, cu Gerard Butler, sa vezi acolo razbunare ....
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Am vazut filmul. Prea mult de asteptat, eu sunt adeptul solutiilor rapide.

                    Comment


                    • ) stii doar ca "lucrul bun" se vede la 9 luni, nu asa de pe-o zi pe alta ))
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Daca masina mai are si numere de BG, merita o pedeapsa dubla.

                        Comment


                        • Unde erau justitiarii estului salbatic!
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Unii o merita cu varf si indesat. Ba chiar sa le scoti dinte cu dinte cu un patent.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Vitri, nu se mai poate asa. La nivel de tara s-a ajuns sa fie ca-n Vestul salbatic.
                              Fara exemple in justitie, stiind ca scapi doar cu niste ani de parnaie inscrisi pe o hartie, de ce te-ai teme?
                              Ca-s 6 luni, ca-s 6 ani, tot un drac, nu? Nu te afecteaza in vreun fel, ca si condamnat. Poate doar niste drepturi suspendate, dar pentru astia sunt vax albina.

                              Comment


                              • Nu asa se pune problema intr-o tara care se vrea o tara europeana, o tara in care cetatenii se bat cu pumnul in piept ca ei vor o tara ca afara, o tara care vrea autostrazi... pe scurt: o tara "cu impresii in cap".
                                Eu inteleg ca nu se mai poate asa, dar "sa-i omoram cu pietre" nu a fost si nici nu va fi vreodata solutia, pentru ca ne-am intoarce in urma cu 500 de ani, iar asta ar fi, cumva, contrar asteptarilor nostre (o tara ca afara, civilizatie, autostrazi).
                                Exista un principiu de drept elementar care spune ca "decat sa intre la inchisoare un nevinovat, mai bine scapa 10 vinovati". Conform acestui principiu, legiuitorul considera ca daca omori pe cineva, circuland pe drumurile publice, pedeapsa cu inchisoarea nu este rezolvarea problemei, ci mai degraba ar fi o agravare, o reactie in lant. De ce spun asta? Oricare dintre noi poate comite un accident in regimul circulatiei pe drumurile publice, iar partea cu "reducerea vitezei pana la evitarea oricarui pericol" a fost si o sa ramana in continuare o ineptie, pentru ca nici la viteza zero (0km/h - stand pe loc) nu ai cum sa eviti orice pericol, te poate lovi unul din spate atunci cand tu astepti culoarea verde la semafor. Evita tu pericolul asta! Poate ca pe viitor cercetatorii englezi vor face echipa cu aia americani si vor inventa viteza -1 km/h, dar pana atunci cam asta este treaba.
                                Ce spuneam? A, da! Asa, ca deschid paranteze peste paranteze si nu-mi pot controla ideile pentru ca vin gramada in capul meu. Spuneam ca oricine poate da cu mucii-n fasole (observati exprimarea mea cat se poate de plastica) si atunci cand ai acasa o familie, cand ai un rol in societatea asta, cand sunt niste persoane care depind de tine (ex. copii), o pedeapsa privativa de libertate iti poate curma cursul vietii intr-o directie destul de urata - tu fiind o persoana care nu a avut, niciodata, probleme cu legea. Tocmai d-aia, in cazul unui accident de circulatie, legiuitorul incadreaza fapta la omor din culpa, cu alte cuvinte - omor fara intentie (ca d-aia se cheama accident si nu crima). De aia judecatorul da o sentinta de pedeapsa cu suspendare, pentru a-i da sansa autorului sa se indrepte.
                                Acum, ca sunt si multi care n-au nicio treaba cu volanul, care au facut cei sapte ani de acasa cu suspendare, ce sa zic... sunt cu gramada. In orice societate, astfel de indivizi au un rol bine defint, acela de a servi ca exemplu negativ pentru ceilalti, care se presupune (si chiar asa e) ca sunt o majoritate, in shimb, la noi exemplele astea negative au cam scapat de sub control pentru ca institutiile statului care au rolul de a preveni astfel de tragedii, nu prea fac altceva decat sa constate. Constata ca ai mers cu 61 km/h ora, constata ca s-a produs un accident, si mai ce vor ei sa constate, dar in niciun caz sa previna. Pe romaneste: daca s-ar aplica legea asa cum trebuie la fiecare abatere, probabil "exemplul ala negativ" se va trezi cumva cand o sa vada ca da tot salariul la bugetul statului, dar cand stie ca de fiecare daca o sa scape cu o "mica atentie" la nenea politai, atunci isi permite sa faca ce vrea el pe sosea.

                                Si acum partea a doua.
                                Sa ne spuna colegul nostru, @827sam, care e legatura dintre fapta de a merge cu 120 km/h pe un bulevard din Bucuresti, noaptea, pe prima banda, avand in stanga (pe banda a doua) coloana de masini mergand cu 50-60 km/h, iar pe partea dreapta masini parcate, intlnind in cale si o trecere pentru pietor peste care n-ai luat picorul din gaz, cu dintii aia scoti cu patentul.

                                P.S. Nu vreau sa vitriolez, vreau doar sa deschid niste ochi si sa se realizeze ca nu exista nimeni "fara pacat" si care sa aiba dreptul de a arunca primul cu piatra.
                                Last edited by vitriol; 27 June 2012, 03:23.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google