Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by einstein1984 View Post
    Acu o luna am luat o amenda de viteza in localitate. Politistul mi-a zis ca pe marcajul de trecere de pietoni trebuia sa am 30 km/h.
    Nu te supara, dar daca ai luat amenda pentru asa ceva, schimba-ti nick-ul, nu-l meriti. Legea spune spune sa adaptezi viteza, chiar si la 30 km/h poti sa-i rupi cuiva picioarele.

    Comment


    • einstein1984 Poti, te rog, sa executi un scan al procesului verbal cu aceasta sanctiune? Poate dezlusim cimiliturile organului si intelegem abaterea, sa ne ferim (poate?!?) si altii de asa ceva...
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Poate avea indicator de limitare a vitezei la 30 la ora in zona aia de trecere a pietonilor si omul a inteles altceva decat i-a explicat politaiul.

        Comment


        • Nu acesta e motivul, o sa va lamureasca el, daca nu v-ati dat seama, inca.
          A avut un motiv foarte serios de nu a contestat amenda, ba chiar a fost multumit cu ea
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h, în localitati, sau 50 km/h în afara localitatilor, în urmatoarele situatii:
            i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, când drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, în imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze în traversare;

            Dar

            ART. 124
            Administratorul drumului public este obligat ca in locurile prevazute la art. 123 sa instaleze indicatoare de avertizare si sa ia masuri pentru realizarea de amenajari rutiere care sa determine conducatorii de vehicule sa reduca viteza de deplasare
            Last edited by mr.K; 2 July 2012, 14:57. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Eu amenda am luat-o pentru 70 in localitate cu limita de 50, inclusiv peste o trecere. Politistul a facut referire la codul rutier cand m-a avertizat, destul de amabil dealtfel, ca o completare a cunostintelor mele si o atentionare.
              Merci mr. K, la asta cred ca se referea politistul. Cum restul masinilor aveau vreo 55 la ora, ma gandesc ca nu era nici un pieton, eu nu vazusem vreunul. Filmat fiind, ramaneam fara permis daca era vreunul.
              Amenda era justificata, nu aveam ce contesta.
              Last edited by einstein1984; 2 July 2012, 15:09.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • 2 fetite lovite pe zebra la Calimanesti duminca

                Astazi, inca o fetita lovita pe zebra, tot la Calimanesti.

                Chiar nu mai da nimeni prioritate pietonilor, la zebra?

                Comment


                • Eu cand tot spun ca bivolul ala de pieton trebui sa-si apere singur pielea voi spune-ti ca-s nebun. Pe trecere trebuie sa te asiguri continuu, poti sa te stergi cu legea la cur, pe sofer nu-l doare tabla...

                  Comment


                  • Sa comentam pe cazul asta.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Moral, c8chilu' e de vina, nu s-a asigurat. Asta dovedeste ca Legea nu are musai legatura cu realitatea cotidiana.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Cand am inceput vizionarea clipului mi-am zis: cam mare viteza, intra cam tare in bretea.
                        In mod sigur soferul se mai si uita in stanga, la fluxul de masini, sa caute fereastra in care sa intre.
                        A neglijat partea dreapta, mai inchisa la culoare si nu a observat pietonul fugind.
                        Doi factori favorizanti.
                        Ca nu trebuia sa alerge, este alta poveste.
                        Ce ma irita la pietoni: traversarea zebrei in cca 3-5 minute, mai lento decat in parc...
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • Intra tare pe dracu, mai incet intra pe jos, daca vitelul ala de pieton avea obiceiuri umane nu se intampla nimic.

                          Comment


                          • Mah,,uite unul care a vrut sa se agate de tramvai a ""parcat"" intre statii sperand ca-l va lua si pe el cineva la stanga Sigur asta merita circumstante atenuante daca ar fi lovit pe cineva in statiile alea..

                            Ps,,are numar de BIrJar,,,ca de, are ce birjeri ...
                            Attached Files
                            Last edited by Ivan Marian; 3 July 2012, 21:55.

                            Comment


                            • Originally posted by vasile78 View Post
                              Intra tare pe dracu, mai incet intra pe jos, daca vitelul ala de pieton avea obiceiuri umane nu se intampla nimic.
                              A intrat ca si cum nu ar fi fost trecere de pietoni, a fost surprins de individul tzopaind, in plus, sunt multe obstacole in aria din dreapta, nu prea ai cum sa observi oitza care zburda, decat daca ai viteza adaptata...
                              Repet: soferul era concentrat la ce se intampla pe segementul in care vroia sa intre.
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • A intrat cum a intrat, 99% din legistii sufletului de aici tot la fel ar fi intrat, vina cea mai mare apartine celui ce risca sa iasa cel mai sifonat. In principiu nu alergi pe trecerea de pietoni, ca te poate omora un sofer si o sa-l doara coada burtii de tine dupa ce ia 2 ani cu suspendare... ce-i asa de greu frate sa-ti feresti propria piele?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google