Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai nou ma enerveaza pietonii care au trotuare libere si curatate de zapda si merg pe strada si aia care arunca zapada in strada cand trec masini. Azi pe o strada ingusta, unul arunca zapada desi vazuse ca vin, cand l-am claxonat dadea din maini ca de ce il claxonez. Cata prostie...
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • eu sunt taximetrist, si le multumesc celor care au o parerre despre noi, e bine sa nu ne bagati pe toti in aceeasi oala. de anul trecut am si carnet de A si am ajuns sa fiu f atent la doua roti ca am vazut ca esti neobservat. am boala pe scuteristi, pe alti taximetristi, pe aproape toti mosii si babele, pe femeile care au buburuze si parcheaza in timp record de 20 min intr-un loc unde ar incapea si o basculanta si tot la un metru jumate de trotuoar o lasa, pe fitzosii de bani gata cu suoper masini sau 4x4 care cred ca toata strada e a lor.. si cind merg cu motorul am boala pe toata lumea ca nimeni nu se uita in oglinda retrovizoare.si mai ales pe cei care stau in dreapta si cind sta masina la semafor in coloana deschide portiera fara sa se asigure.asa ca.. bina acum am boala si pe casco si pe service ca am masina la reparat din noembrie si nu e gata inca.

      Comment


      • Originally posted by Rocri View Post
        Putin off topic dar cine vrea sa inteleaga intelege. Pe drumul dintre Galati si Braila(veneam de la intalnirea LG). Am depsit un MCV 1,4 si i-am dat numai cu 130km/h(ma astepta nevasta ). La primul semafor in oras m-a ajuns MCV-ul din urma. Putin probabil sa fi mers si el cu viteza de altfel pe drum nici nu se vedea in spate a mers cred max. 100. Asa ca m-am convins, viteza nu-i buna de nimic, am ajuns cu 1 min. mai devreme la semafor nicidecum la destinatie.
        pai daca am stii unde putem ajunge datorita vitezei nu ne-am mai grabi asa.
        cred ca suntem inconstienti de multe ori dar unii sar calul cam tot timpul.
        nici eu nu inteleg de ce daca de exemplu am coloana in fatza sta cate un tir la 10cm de mine sau unul care nu-mi acorda prioritate in intersectie la urmatoarea unde el are prioritate se opreste.
        cred ca romanul nu e un om civilizat de fel.are nevoie de multa educatie.
        doar amenzile mari pot civiliza omul.

        Comment


        • Originally posted by suru View Post
          pai daca am stii unde putem ajunge datorita vitezei nu ne-am mai grabi asa.
          cred ca suntem inconstienti de multe ori dar unii sar calul cam tot timpul.
          nici eu nu inteleg de ce daca de exemplu am coloana in fatza sta cate un tir la 10cm de mine sau unul care nu-mi acorda prioritate in intersectie la urmatoarea unde el are prioritate se opreste.
          cred ca romanul nu e un om civilizat de fel.are nevoie de multa educatie.
          doar amenzile mari pot civiliza omul.
          Ca nu suntem civilizati ai dreptate . In Grecia , Ungaria sau Austria nu auzi un claxon pe strada . Parca nici nu au . Fata de Salonic in Buc este raiul pe pamant la cum se circula dar acolo sta lumea linistita la rand , sunt constienti ca nu au unde sa se duca . La noi ......ura si la gara . In afara , ti-e rusine sa fumezi pe strada iar la noi sa vedeti pe Valea Oltului la semaforul unde se lucreaza ce este in sant . Da pe afara gunoiul .
          Aseara , pe sos Fundeni , in fata mea era un taxi pe banda 2 si alta ( nu am retinut marca )pe banda 1 . Un pusti , face semn spre taxi , ala trage fara texte de volan dreapta , fara sa-i pese ca-l scotea pe celelalt pe trotuar , frane , claxoane ,fara scuze , si-a luat clientul si gata . Asta ar trebui pus intr-o masina , usile sudate si sa vii din lateral cu 120 la ora sa-l busesti . Isi va arunca permisul in foc . I-as omora pe handicapatii astia .
          Am vazut mai sus un post unde scria ca nu-i plac cei care ii iau fata si apoi multumesc . Eu unul daca gresesc salut pt a-mi cere scuze , daca ma lasa altul sa intru in fata lui atunci multumesc . Altii , poate asa fac , cum a spus cel de mai sus .
          B -X X - DDF x 2

          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

          Comment


          • @florin77: Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic insa si in Ungaria ai parte de claxoane cam tot asa ca si la noi. Exemplu concret: am mers in Budapesta anul trecut prin august la o expozitie de flori care se desfasura undeva in afara Budapestei. Pana aici nimic de reprosat...Trafic lejer pe autostrada si pe M0 (centura Budapestei). Dupa terminarea expozitiei am zis sa intru si in oras sa urc sus la Citadela. Cum nu aveam nici GPS ci doar o harta la scara destul de mica sa nu iti zic ce de claxoane imi luam cand incetineam sa vad si eu pe unde ma aflu sau daca incercam sa ma incadrez undeva, nu eram lasat pur si simplu...Sa nu mai zic de flash-urile ce le primeam non-stop cand eu mergeam cu 60 km/h in zona de 40 km/h.

            Deci si in Ungaria e cam la fel ca la noi, atunci cand vad ca esti roman... Parerea mea...


            In Austria insa, e alta viata. Acolo chiar ca nu ai parte de niciun flash sau claxon chiar daca nu esti bine incadrat sau te incadrezi mai din scurt si iei un pic fata la cel din spate, esti lasat sa faci manevra fara ca cel din spate sa te claxoneze sau sa te flash-uiasca. Si sunt chiar mai permisivi soferii austrieci atunci cand vad ca esti strain si nu stii drumul.
            Last edited by MAVERICK_SS; 11 January 2008, 19:32. Reason: Completari
            sigpic

            Comment


            • Mi se pare ca thread-ul asta are un rol medical foarte bun... toti cei care spun ce ii deranjeaza, poate se simt si mai linistiti pe urma, gata sa mai intalneasca o noua greseala din partea partenerilor de trafic.

              @Rocri, din ce am mai vazut si eu, as putea zice ca e mai important sa mergi cu o viteza de croaziera de 100-110 si sa o mentii constanta, decat sa ii dai cu 130 sau peste, sa risti mult mai mult si sa castigi cateva minute in plus. In cazul tau a fost un minut, ar putea fi 15-20 de minute in alte cazuri, dar si daca se intampla ceva, poate fi cam aiurea la viteza aia. Acuma nu zic ca oi fi eu model, am mai mers si eu asa, si diferenta pe un drum Vaslui - Bucuresti, daca mergi cu 100-110 constant sau cu 120-130 in afara localitatilor, e de undeva in jurul a o ora.. in loc de 5 ore faci 4 ore... avand in vedere distanta de 350 km, diferenta de timp nu mi se pare chiar semnificativa.

              Cu totii gresim in trafic, dar e important sa ne dam seama unde o facem, si sa incercam sa nu repetam... eu nu pot sa cred ca un sofer care accelereaza cand vede ca vrei sa-l depasesti o face din greseala, asa cum nu cred nici ca unu care depaseste coloana de la semafor o face din greseala.

              Anyway, sa conducem cat mai corect si sa invatam din greselile noastre si altora.
              Bafta all
              Don't touch! Never ever steal
              Unless you're in for the kill

              Comment


              • Care soferi va enerveaza cel mai tare? in afara de taximetristii ...... si conducatorii de autobuze & maxitaxi ?
                ym! dorinu2005@yahoo.com
                BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                Comment


                • In seara asta 2 specimene, unul cu Logan Prestige, care s-a gandit sa aprinda stopul de ceata, desi afara era foarte putina ceata si unul cu Megane fara nici o luminita aprinsa si masina era gri inchis.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Maverick_ss nu vreau sa te contrazic . Eu unul am fost de 3 ori in Ungaria si a fost totul Ok . Ca se schimba situatia cand vad ca esti roman iarasi in foarte mare masura ai dreptate . Dar noi nu suntem la fel cand este vorba de straini si mai ales de unguri ?
                    B -X X - DDF x 2

                    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                    Comment


                    • salutare

                      pai sunt doua tipuri de conducatori auto posesori de permis si soferi aku depinde de fiecare unde crede k se incadreaza )
                      ym! dorinu2005@yahoo.com
                      BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                      Comment


                      • tare dorule ai zis-o acum . Sunt multi posesori de permis care sunt total pe dinafara cu condusul ;)
                        sigpic

                        Comment


                        • Da, numa ca mai sunt posesori de permis care isi dau seama ca nu stralucesc la capitolul 'volan', si unii care se cred mai ceva ca cei de pe circuit... mergi cu unu din ala in masina si cand cobori tre sa iei pastile de inima :P
                          Don't touch! Never ever steal
                          Unless you're in for the kill

                          Comment


                          • pastile de inima si de cap
                            ym! dorinu2005@yahoo.com
                            BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                            Comment


                            • io nu pot merge cu vreun viteaz de-ala ca am rau de masina ( tare nu? ). asta e dezavantaju meu la capitolu masini . cand trec la volan se schimba situatia: ma simt excelent
                              sigpic

                              Comment


                              • @florin77: Intr-adevar ai si tu dreptate...De obicei cand ma duc la cumparaturi pana la Szeged nu patesc niciodata asa ceva cum am patit la Budapesta, chiar daca la inceput nu stiam drumul. Iar eu sper ca macar noi, cei de pe forum, nu facem la fel cu ungurii sau cu alti cetateni straini. Eu cel putin sigur nu am facut asa ceva la niciun strain (se exclud cetatenii tuciurii cu numere de Franta, Spania, Italia sau alte tari europene cu jeguri de masini) oricat de grabit sau nervos as fi fost, din contra, chiar incercam sa ajut ungurii mai ales, deoarece cunosc foarte bine limba (sunt pe jumate ungur ).

                                Off-topic: Chiar daca nu intra la aceasta arie tot am sa postez aici acest mic "incident" care m-a distrat azi in timp ce stateam in parcare si asteptam pe cineva: Apare o domnisoara/doamna cu o Supernova si trage langa bordura intr-un loc lat cat 1 si 1/2 Supernova. Ce m-a distrat este ca a facut cel putin 5 manevre inainte-inapoi ca sa apropie cat mai mult masina de bordura (parcare paralela cu bordura) desi statea bine si nu incurca deloc circulatia. Sa mai adaug ca in timpul acestor manevre i-a murit si motorul de 2 ori. Chiar imi pare rau ca nu am avut prezenta de spirit sa filmez dar nu ma gandeam ca o sa faca atatea manevre...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google