Vrum, Vrum....Formula 1!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    marele kimi se pare ca se desumfla usor usor ajutat de alcool desi talent are cu carul. la americani a avut cel mai rapid tur ceea ce e incurajator atat pentru el cat si pentru ferrari. daca la ferrari massa va deveni primul pilot nu il vad bine pe kimi.
    La McLaren Hamilton, desi e nou si multi se asteptau sa aiba problemele inerente debutului, confirma. Are 2 victorii, 4 locuri 2 si 1 loc 3 in primele lui 7 curse. E absolut fantastic si unic in F1 ce face acest pilot.
    Alonso nu trebuie subestimat. E dublu campion mondial, titluri dobandite cand MS era la ferrari, si un pilot extrem de calculat si echilibrat. Sunt convins ca are o contributie mai mare decat LH la masina McLaren din acest an.
    Celelalte echipe, parerea mea, nu prea conteaza chiar daca unele au piloti foarte buni. Ma asteptam mai mult de la BMW. Iar Honda si Toyota la bugetele lor nu arata mai nimic.
    Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
    10.000 km - 22.01.2007

    Comment


    • #32
      se incinge campionatul 8 curse patru cistigatori.
      nu am vazut cursa din Franta asa ca nu pot veni si cu un comentariu.

      Comment


      • #33
        da, da. cu atat mai bine.
        in franta a fost o dominatie ferrari cap coada. cu FM plecat primul si depasit de KR datorita unei intrari la boxe mai scurta cu 1,3 sec si datorita faptului ca FM era prins nasol in trafic. LH a plecat de pe 2 si a terminat pe 3 dar a avut 3 opriri la standuri iar FA de pe 10 a ajuns pe 7. cursa buna pentru BMW la care a revenit Kubica. cel mai rapid tur l-a avut FM iar al doilea cel mai rapid tur KR.
        Ferrari a revenit, McLaren trebuie sa vina si ei cu ceva ca sa ramana in lupta, BMW e in crestere ...
        urmeaza Silverstone ....
        Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
        10.000 km - 22.01.2007

        Comment


        • #34
          am pierdut si cursa din Anglia,intrebarea este:o fi adevarata acuzatia de spionaj facuta de Ferrari?
          daca le sufla si urmatoarea cursa celor de la Mc Laren incep sa cred ca da inseamna ca englezii au scos de pe masini oarece.
          ce spuneti de Kubica al doilea loc 4 dupa revenirea in curse dupa Indianapolis,mergea bine si inainte.

          Comment


          • #35
            eu cred ca acuzatiile au ceva adevar. McLaren a devenit dintr-o data o masina super competitiva. Anul trecut stateau mult mai slab. Nu au castigat nici o cursa. Acum ramane de vazut ce va rezulta in urma anchetelor. Probabil ca va fi greu de dovedit ca inginerul de la Ferrari le transmis celor de la McLaren fisiere cu specificatii tehnice sau altceva care sa ii ajute. Dar un inginer bun de la Ferrari care pleaca si discuta cu unul bun de la McLaren nu prea are nevoie de fisiere, documente pentru ca el cunoaste ff bine sistemele de pe masina. Oricum deciziile care se vor lua vor fi niste compromisuri pentru ca nu vor trebui sa ucida interesul pentru F1 in 2007 dar in acelasi timp vor trebui sa respecte regulamentele F1 si FIA.

            In Anglia ai pierdut o cursa fantastica a lui FM care a plecat de la standuri si s-a oprit pe 4 dupa o cascada de depasiri. KR a mers ceas ajutat de masina si de strategia de opriri la standuri. La prima oprire a iesit in fata lui LH iar la a doua in fata lui FA. FA a facut o cursa extraordinara pana la al doilea schimb de pneuri. A facut primul schimb dupa LH si KR si ajutat de pneuri soft si ca avea putina benzina a facut cateva tururi rapide si a iesit in fata lui KR devenind leader-ul cursei. La al doilea schimb a intrat inaintea lui KR dar a trecut pe pneuri mai tari. KR a mers tare 3 tururi, a intrat la standuri cu vreo 29 sec avans fata de FA, a schimbat rapid, a pus tot pneuri soft, a iesit in fata lui FA si a fost constant mai rapid decat acesta. LH a fost sters in cursa dar a prins un nou podium.
            BMW-urile au mers bine si in Anglia. Kubica, calm si rapid, a fost cel pe care FM nu a mai putut sa il depaseasca iar Heidfeld a venit pe 6.

            Urmeaza MP Europei la Nurburgring unde eu zic ca tot Ferrari au prima sansa ....
            Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
            10.000 km - 22.01.2007

            Comment


            • #36
              conform eurosport.yahoo.com McLaren a fost pusa sub acuzare in scandalul de spionaj industrial.

              Comment


              • #37
                potrivit sursei de mai sus de la anu nu mai avem marele premiu al Unchiului Sam

                Comment


                • #38
                  McLaren a mai fost acuzata in ani trecuti de mangle de genu asta,aveau amortizoare modificate sau ceva de genu,acum vad ca iar se tin de chestii de astea.

                  Comment


                  • #39
                    ce cursa nebuna in Germania.

                    Kimi cred ca va ramine in amintirea iubitorilor de F1 ca pilotul talentat care rupe masini,desi azi s-ar putea sa fie vina impartita cu Ferrari ca dupa abandonul lui si Massa a lasato mai incet.

                    ma intreb daca Hamilton nu alerga pt. Mercedes si cursa nu se desfasura in Germania daca il mai lasau medici sa alege azi,sau dupa ce a fost repus pe circuit cu utilajul de interventie (nu a revenit cu forte proprii) nu il descalificau oficialii,cred ca in privinta lui s-a impins regulamentul la maxim astazi,altfel a aratat ca are talent.

                    Comment


                    • #40
                      curata nebunie acvaplanarea dupa prima ploaie.
                      eu consider ca nu trebuiau sa il mai lase sa alerge pe Hamilton dupa ce l-au pus aia cu macaraua pe pista. e cam peste limita regulamentului dar deh ... spectacolul, publicitatea .... un hamilton plecat ultimul si care incearca cu disperare sa recupereze ... creste audienta ... intra bani buni la televiziuni si implicit la F1.

                      cred ca a fost cursa care l-a descatusat pe Alonso. Le-a aratat tuturor cine e jupanu' acum in F1. l-a depasit pe Massa pe a doua ploaie ca pe un simplu incepator. eu ma bucur mult pentru Fernando pentru ca sunt convins ca nu o duce bine la McLaren unde Hamilton e favoritul lui Ron. de altfel gesturile si bucuria lui Alonso de la final arata aceste lucruri.

                      urmeaza MP Ungariei unde calificarile pentru grila de start si alegerea pneurilor vor face diferenta ...
                      Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
                      10.000 km - 22.01.2007

                      Comment


                      • #41
                        victorie meritata pentru alonso

                        Comment


                        • #42
                          sunt de acord ca victoria lui Alonso este meritata,muncita dar meritata.

                          daca in weckend-ul asta nu scria Mercedes pe masina lui Hamilton era "pa" de la accidentul din calificari.

                          apropo de accident,odata cu venirea lupilor tineri au reaparut si accidentele spectaculoase in F1,ca sa ii mai tempereze cred ca iar o sa micsoreze FIA cilindreea motoarelor ( or sa merga cu motoare de 2000 )

                          Comment


                          • #43
                            Eu totusi sunt de parere ca asta trebuia sa fie cursa lui Massa. A condus tot timpul, a avut de departe cel mai rapid tur si daca nu aparea ploaia cu 8 ture inainte de final ar fi castigat lejer cursa, dar asta e. Norocul a fost de data aceasta de partea spaniolului. De Hamilton a scapat inca din calificari, pe Raikkonen l-au lasat suspensiile cand era in spatele sau iar de Massa nu mai amintesc.
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              pai a fost si cursa lui massa dar pana la depasit alonso.
                              cel mai rapid tur al lui a fost turul 34 cand era uscat pe jos si putea sa foloseasca la maxim potentialul masinii sale. cand a inceput sa ploua nu a mai contat prea mult masina ci pilotul si aici alonso a fost peste.
                              bine, massa a avut si niste probleme cu vibratiile masinii dupa ce a trecut pe pneuri de ploaie dar asta e ... face parte din joc.
                              Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
                              10.000 km - 22.01.2007

                              Comment


                              • #45
                                Ce tot il laudati atata pe Alonso asta? El este recunoscut unul dintre cei mai norocosi piloti de F1 si inclusiv de data asta NUMAI DATORITA NOROCULUI a castigat. A fost mult mai lent si decat Massa si decat Kimi. De masina nu are rost sa vorbim, pt ca anul asta McLaren este cel putin la fel de rapid ca Ferrari si mult mai fiabil. Alonso a mai avut noroc si cu accidentul lui Hamilton din calificari si cu lipsa acestuia de experienta in conditii de ploaie, pentru ca altfel cred ca si plecand de pe 10, Lewis tot este net superior spaniolului.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google