Vrum, Vrum....Formula 1!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    vazand obiectiv lucrurile Alonso nu e vinovat cu nimic ca hamilton a plecat de pe 10 ca nu a strans bine pistolul ala roata in calificari. nu e vinovat ca kimi a abandonat si nici ca massa e incet pe ploaie si a avut probleme spre final.
    privind tot obiectiv lucrurile alonso la batut doua sezoane la rand pe schumacher care era la ferrari si avea o masina mai buna. si nu datorita norocului. cel putin in 2006 l-a batut si spre disperarea bossilor din F1, care il doreau pe MSC campion. si spre marea disperare a lui Miki Alexandrescu care si-a batut joc de toate comentariile de F1 la TVR.

    acu' eu nu sunt fan-ul niciunui pilot din F1 de azi dar nu pot sa nu observ ca intre un kimi care e un vesnic aspirant la titlu, un massa cu o ascensiune fulminanta spre marea echipa ferrari, un senzational debutant hamilton si alti cativa piloti talentati, alonso e unu' care are in buzunar 2 titluri, a schimbat echipa si e din nou in cursa pentru un nou titlu.

    si poate avem ultima cursa de F1 de anul asta cu FA, LH, KR si FM cu sanse la titlu si plecand toti patru din primele 4 pozitii ale grilei de start.
    Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
    10.000 km - 22.01.2007

    Comment


    • #47
      [QUOTE=1.5 DCI]vazand obiectiv lucrurile Alonso nu e vinovat cu nimic ca hamilton a plecat de pe 10 ca nu a strans bine pistolul ala roata in calificari. nu e vinovat ca kimi a abandonat si nici ca massa e incet pe ploaie si a avut probleme spre final.[QUOTE]
      Deci obiectiv vorbind a avut noroc ca s-au intamplat toate acestea.

      Oricum nu am zis ca e un pilot slab, dar nu merita atatea laude, pt ca sunt piloti cel putin la fel de talentati care nu au avut sansa sa prinda echipe de top ca Alonso. Oricum, comparatia cu Schumacher nu-si are rostul, germanul fiind la orice ora cu 10 clase peste spaniol. Nu vreau sa ma mai contrazic cu nimeni ca masina x era mai buna sau mai slaba ca masina y pt ca n-are rost. Uitati-va la Massa. Este la fel de rapid ca Raikkonen, Alonso sau Hamilton si se bat toti 4 cu sanse egale la victorie. Si acum ganditi-va in ce mod l-a dominat Schumacher cand erau coechipieri anul trecut. Acum probabil ca o sa veniti cu tot felul de scuze sau o sa cautati contraargumente, dar va zic ca n-are rost pentru ca ma uit si citesc despre F1 de mic si la capitolul asta bag in buzunar pe oricine vreti voi. Daca vreti puteti sa incercati
      sigpic

      Comment


      • #48
        privind lucrurile in optica asta oricine castiga o cursa a avut NOROCUL ca celorlalti participanti li s-au intamplat diverse evenimente astfel incat niciunul dintre ei nu a putut castiga cursa.

        Schumacher l-a dominat pe Massa, ca si pe Barrichello de altfel, intr-un mod categoric din doua motive:
        1. a fost un pilot de superclasa
        2. la Ferrari pe vremea lui a existat ordin de echipa: Schumi primul, celalalt al doilea.

        Daca esti atat de bun cunoscator in ale F1 recunoaste ca din cele 91 de victorii ale lui MSC unele sunt obtinute rusinos. Aminteste-ti de cate ori s-au dat la o parte Irvine, Barrichello si Massa ca sa ii faca loc lui MSC.
        Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
        10.000 km - 22.01.2007

        Comment


        • #49
          1. Imi place ca spre deosebire de majoritatea tu recunsoti ca este un pilot de superclasa
          2. Au fost si victorii "murdare" in dauna lui Irvine si o data a lui Barrichello, dar niciodata Massa n-a fost fortat sa se dea la o parte. Oricum acestea au fost f putine si nu au fost doar ale lui MSC. Si Coulthrd a fost nevoit sa se dea din calea lui Hakkinen in Australia 1997 si mai recent Fisichella din calea lui Alonso in China 2006. Oricum pilotul cu sansele la titlu trebuie sustinut tot timpul de echipa, asa ca nu invinovatesc pe nimeni pt ordinele de echipa, oricare echipa sau pilot ar fi vorba
          sigpic

          Comment


          • #50
            pai daca asa a fost de ce sa nu recunosc?
            foarte rapid, precis, calculat si, ceea ce m-a impresionat cel mai mult, a fost pilotul care a adus primul titlu la constructori lui Benetton si a scos Ferrari din plutonul umbra aducand-o acolo unde ii e locul.
            un pilot care a realizat performante extrem de greu de atins.
            Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
            10.000 km - 22.01.2007

            Comment


            • #51
              Decizia in cazul McLaren:

              Following Thursday’s extraordinary meeting of the FIA’s World Motor Sport Council, the following statement was issued:

              “The WMSC is satisfied that Vodafone McLaren Mercedes was in possession of confidential Ferrari information and is therefore in breach of article 151c of the International Sporting Code. However, there is insufficient evidence that this information was used in such a way as to interfere improperly with the FIA Formula One World Championship. We therefore impose no penalty.

              “But if it is found in the future that the Ferrari information has been used to the detriment of the championship, we reserve the right to invite Vodafone McLaren Mercedes back in front of the WMSC where it will face the possibility of exclusion from not only the 2007 championship but also the 2008 championship.

              “The WMSC will also invite Mr Stepney and Mr Coughlan to show reason why they should not be banned from international motor sport for a lengthy period and the WMSC has delegated authority to deal with this matter to the legal department of the FIA.”

              sursa: www.f1.com

              Deci: WMSC este convins ca McLaren a fost in posesia informatiilor confidentiale de la Ferrari dar nu sunt dovezi ca informatiile au fost folosite astfel incat sa ..... bla, bla, bla
              Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
              10.000 km - 22.01.2007

              Comment


              • #52
                cursa fara istoric in Turcia.
                s-a mai animat un pic lupta pt. titlul mondial al pilotilor,dar cursele au in continuare aspectul unui trenulet care se plimba pe circuit si cind mai trece prin traj (pitstop) se mai schimba uneori locurile in compunerea trenuletului.

                Comment


                • #53
                  ma bucur ca Alonso a prins un loc 3 pe podium si asta cu ajutorul lui Hamilton

                  Comment


                  • #54
                    mai mult cu ajutorul celor de la Bridgestone

                    Comment


                    • #55
                      Ce ziceti de ultima cursa? Rusine totala pentru Ferrari, care au fost grav umiliti de McLaren pe teren propriu. Eu in locul lui Jean Todt l-as zbura urgent pe Raikkonen din echipa. Nu e un pilot demn de asa un team si de un asemenea salar. Pur si simplu nu e destul de rapid, si in afara de vreo 3 curse a fost net inferior lui Massa. Pacat de brazilian, care ar fi fost singurul pilot care putea sa tina pasul cu cele 2 McLaren. In sfarsit Alonso si-a batut clar coechipierul pe pista si are mari sanse la titlul de anul acesta
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Ferrari a luat-o pe teren propriu,dar cred ca a fost vorba de lipsa de fiabilitate Raikkonen am avut impresia ca nu a mai fortat spre finalul cursei e posibil sa fi aparut aceasi problema ca la masina lui Massa oricum au fost dominati clar.
                        lupta pt. titlu s-a intetit ramine de vazut ce interese vor guverna sfirsitul de campionat si conducerii FIA si echipei McLaren le-ar convenii un campion mondial in persoana lui Hamiton.
                        sa vedem ce modificari vor aparea de la anul la regulament ca avem in continuare parte de curse ca in era Schumacher nici macar la boxe nu se mai fac depasiri.

                        Comment


                        • #57
                          cam ciudata hotarirea FIA in privinta echipei McLaren,unul din pilotii echipei va deveni campion cu o masina "furata" avind in vedere ca la constructori li s-au retas punctele.

                          Comment


                          • #58
                            stai asa ca nu se stie si kimi are sanse reale....nu e prea departe din cate stiu eu mai sunt 3 curse si se pot intampla multe ..eu unu sunt fan alonso ....mi-a placut de el de cand a aparut in F1...dar vechea iubire e kimi de pe timpul cand se batea cu Shumi

                            Comment


                            • #59
                              si mie imi place Kimi dar ca sa cistige campionatul trebuie sa cistige tot ce a mai ramas iar Hamilton sa nu cistige mai mult de 6 puncte si Alonso mai mult de 8 puncte pina la sfirsitul campionatului, in 3 curse e putin probabil sa nu ia mai mult de atit unul din pilotii McLaren.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by gabriel
                                cam ciudata hotarirea FIA in privinta echipei McLaren,unul din pilotii echipei va deveni campion cu o masina "furata" avind in vedere ca la constructori li s-au retas punctele.
                                Mie mi se pare super corecta decizia FIA. Dovezile din cate am inteles au fost clare si McLaren trebuia descalificata, dar pilotii nu au avut nici o vina. Au exploatat la maxim ce au avut si au dovedit o constanta mult mai buna decat cei de la Ferrari, asa ca in ciuda faptului ca eu tin cu Ferrari si pilotii echipei, daca va castiga Hamilton sau Alonso titlul, va fi o victorie pe deplin meritata.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google