Hai Pe Transalpina ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Frumoase poze,astazi eram si eu pe acest traseu dar s-a ivit o problema si nu mai pot ajunge ,apropo cum sunt cazarile la Obarsia Lotrului sau Novaci adica pretul?MS

    Comment


    • Am facut si eu joi...pe data de 18 august...partea dintre Obarsia Lotrului si Novaci venind dinspre Brezoi. Peisajul absolut Superb! E si periculos...mai ales cu al meu logan 1.4...care a fost solicitat la maxim). Dar a meritat.... O sa revin cu cateva poze
      Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

      Comment


      • @radu2008 - cand am ajuns in zona am stat in Ranca pe la Pensiunea Rubin si Pensiunea Panoramic.
        Si ca sfat sa eviti pensiunea hotel Eden.

        Preturile au fost ok, din cate tin minte la Rubin 100 ron pe noapte + mic dejun sau 70 ron pe noapte fara mic dejun (pret pe camera dubla, cu conditii exceptionale). Iar la Panoramic erau asemanatoare, eu unu am dat acolo 25 ron pe pat pe noapte de persoana fara mic dejun, dar au restaurant la parter cu preturi foarte ok.
        Super Oferte Accesorii Logan

        Comment


        • MS de informatie!

          Comment


          • Revin cu cateva poze. Sunt si poze cu portiuni unde inca se lucreaza...
            Attached Files
            Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

            Comment


            • oare pun baietii asfalt de calitate sau bitum de ala care in 2 ani e praf?
              Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

              Comment


              • superb superb
                pentru retro - de ce spui ca al tau logan 1.4 a fost solicitat la maxim , ce nu urca nu trage , explica te rog frumos . eu am facut de doua ori tranfagaraseanu este mai greu de urcat .
                superbe pozele facute bravo baieti .

                Comment


                • pleaca cineva in septembrie (de pe 12 de preferat)?
                  poate ne intalnim acolo!!

                  Comment


                  • Originally posted by tataieb12 View Post
                    superb superb
                    pentru retro - de ce spui ca al tau logan 1.4 a fost solicitat la maxim , ce nu urca nu trage , explica te rog frumos . eu am facut de doua ori tranfagaraseanu este mai greu de urcat .
                    superbe pozele facute bravo baieti .
                    Pai au fost portiuni in care abia urca cu treapta 1...undeva pe la 3500-4000 rpm. Oricum...in afara de acele zone in care se simte clar lipsa de putere...per total s-a descurcat bine. Plus ca nu a urcat temperatura mai mult decat in mod normal...ceea ce mi se pare foarte bine.
                    Cat despre Transfagarasan...nu prea e acelasi lucru cu Transalpina...nu sunt pante atat de abrupte.
                    Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                    Comment


                    • pe 16- 17 septembrie as vrea sa ma duc si eu

                      Comment


                      • Am fost si eu in weekend pe acolo, soseaua este superba.
                        Daca vrei sa o faci intr-o zii nu trebuie sa conduci pe acolo ci sa pilotezi.
                        Daca o ti bine si nu pierzi cuplu in curbe nu ai nevoie sa o bagi in treapta 1 deloc.
                        Daca ai "piuiroare" dupa tine rupi masina, cam toate curbele sunt de a treapta 2 si trebuie sa intri in ele pe frana de motor la 3500-4000 de rotatii ca sa ai cuplu sa iesi si sa urci, in linie poti sa ii dai treapta 3 si dupa aia iar frana de motor in curba. Asa e tot drumul, ca sofer nu prea ai timp sa de uiti la peisaje.
                        Erau uni care ziceau de garda la sol ca rupi barile. Duminica trecuta a fost cursa de viteza in coasta intre Novaci si Ranca si am vazut urcand inclusiv cu monoposturi pe acolo, asa ca daca ai mai mult de 1,5 cm garda potzi urca.
                        E destul de nasol acuma ca e foarte aglomerat si daca dai de unu care habar nu are cum se urca muntele cu masina o cam omori pana apuci sa depasesti, ca e circulatie intensa din ambele sensuri si putine lini in care sa poti depasii in siguranta.
                        Daca sunteti mai multi luati neaparat statii ca sa vorbiti, e mult mai usor de depasit asa, noi le-am uitat si chiar trebuiau.
                        Last edited by jony_cube; 14 September 2011, 09:29.

                        Comment


                        • Soseaua este perfecta in majoritatea zonelor si te trage la alergat daca e liber insa zonele din curbe cu nisip si chiar pietris scos pe carosabil te pot scoate fara drept de apel de pe calea asfaltata catre prapastie. Este foarte placut de condus insa cu frane normale inevitabil le supraincalzesti.
                          Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                          Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                          Comment


                          • anul asta care te-ai baga la o transalpina ?
                            in 2011, sus pe creasta in august erau intre 3 si 5°C in functie de masina care masura

                            Comment


                            • am fost si eu sanbata pe Transalpina iar duminica am fost pe Transfagarasan[ pana la balea lac]

                              voi reveni cu cateva poze

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google