Hai Pe Transalpina ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In legatura cu Transalpina, am fost Sambata asta, este un peisaj deosebit, zona este foarte frumoasa, insa vreau sa va anunt ca sunt zone unde se poate descalta foarte usor un cauciuc si zone in care mergand cu atentie si avand ceva experienta in domeniu am reusit sa ating cu scuturile transmisiei de la un Citroen C crosser care este mai inalt ca un Logan. Pe ultima bucata a inceput si ploaia insa nu au fost probleme. In alta ordine de idei am vazut Logane pe drum si chiar doua BMW-uri seria 3 vechi care nu stiu ce au facut intrucat unul era si incepator si celalalt era cu 3 persoane in masina si destul de lasat. Sunt zone intregi unde nu incap doua masini una pe langa cealalta. In Ranca se gasesc pensiuni, majoritatea sunt in constructie insa. Unde am stat eu pretul a fost de 170 Ron pentru un apartament(am stat 4 persoane) cu mic dejun inclus.
    Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
    Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

    Comment


    • Plecand din Ranca, pana unde au ajuns cu asfaltul? Au trecut de bifurcatia ptr vf Papusa? Au ajuns in Pasul Urdele?....
      e-mail: office@stickere.info

      Comment


      • Este f putin asfaltat de la Ranca, pe unde mai sunt utilaje este cel mult indreptat un pic, nivelat, dar inca nu se pune prb. de asfalt. Mai gasesti pe drum cate un copac cazut si ai doua variante ori il scoti din radacina sau il tai, ori te intorci de unde ai venit Noi am ales varianta cu scosul din radacina!
        Attached Files
        Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
        Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

        Comment


        • deci, vin cu o veste proasta pentru voi:
          din motive tehnice si nu numai , nu pot sa mai fac deplasarea cu voi pe transalpina.
          ma bazam pe anumiti bani de la job, dar e criza si ni s-a taiat din salarii.
          plus am ajuns la 120.000 de km pe bord <realitatea e umpic diferita> si trebuie sa schimb distributia + ulei si filtru ulei + bieleta de directie si capatul de bara pe dreapta <am setul pe ambele parti dar nu si fonduri, iar fonduri de distributie nici atat>....

          imi pare sincer rau si v amultumesc anticipat pentru produsele pe baza de carne din frigider ;)
          Last edited by NerviiMei; 9 September 2009, 00:29.
          Fuarte Nervos !!!

          Comment


          • Daca te ajuta cu ceva, pot sa-ti pun la dispozitie o masina cu 1/2 rezervor motorina. Mai gandeste-te, ar fi pacat dupe ce ne-ai incitat, sa nu mai vii...

            Comment


            • pana diseara aveti un raspuns definitiv, refac niste calcule..., multumesc de oferta o iau in calcul pentru ca chiar vreau sa merg, desi nu imi place sa imprumut masini.
              Fuarte Nervos !!!

              Comment


              • Nu o imprumuti, mergem impreuna cu 2 masini...

                Comment


                • revenim cu poze pe duminica....
                  Fuarte Nervos !!!

                  Comment


                  • asa K-ule..mergem , rupem...ne rupem )

                    Comment


                    • Hai sa uram colegilor nostrii DRUM BUN !!!

                      Comment


                      • Asa e...drum bun, colegi... Vedeti sa nu va prinda ploaia pe acolo, ca nu puteti sa faceti poze

                        Drum bun si sa va intoarceti cu poze si impresii...
                        e-mail: office@stickere.info

                        Comment


                        • In juma de ora plecam... eu (insotit), detail (insotit) si FOFu`. Suntem 5 persoane si mergem cu 2 masini... sper sa iasa ceva frumos si sa ma reintorc cu mare bucurie...
                          @skandal: esti un scump, ca de obicei
                          sigpic

                          Comment


                          • plecat la 15.30 din parcare Praktiker, ajuns (cu pauza de mici pe Dealul Negru si pauza de alimentare la Horezu) la orele 20 la Ranca. Vreme splendida, ceva nori, vizibilitate pana in campie. Executat un foc de tabara rapid la lumina stelelor cu hrana rece si bere - poze poate maine dimineata.
                            PS K-ule ne pare rau ca nu esti cu noi, si bafta maine!

                            Comment


                            • Originally posted by mcnalex View Post
                              M-am intors din IAD ...
                              Da, avea dreptate mcnalex, este IAD:
                              De sambata dimineata a fost iadul pe pamant, nu am avut internet pana nu am ajuns acasa...
                              In rest drumul este foarte OK pentru un Logan cu suspensie normala, chiar si pentru MCV care are ampatament mai mare. De la Ranca pana la Obarsia Lotrului nu am coborat din masina decat pentru poze, baut apa de la izvor si admirat peisaje, nicidecum pentru studierea drumului sau a modalitatilor de trcere. Sunt 2-3 locuri care necesita atentie si indemanare, dar nu este cazul de emotii sau sperieturi ca nu treci.
                              Vremea a fost superba, nu a plouat, am reusit sa facem si o tura in ziua a doua pana la Voineasa, unde am facut si un gratar pe drum. Am locuit a doua seara in camping cu casute la Obarsia Lotrului, unde am facut iarasi un foc grozav seara, sinx si-a instalat hamacul achizitionat pe drum, FOF-ul l-a probat vreo doua ore pana s-a facut focul si mancarea...
                              Cam atat deocamdata, am incarcat si niste poze...
                              LE: Observati in ultima poza cat de destins era FOF, nici nu mai stia sa desfaca o punga de Nutline...
                              Attached Files
                              Last edited by detail; 13 September 2009, 21:46.

                              Comment


                              • Foarte frumos! Bravo

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google