Hai Pe Transalpina ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    da si eu merg 100%.
    sa vedem cine ma vine cu noi.
    dupa o discutie cu sinx am ajuns la urmatoare solutie de compromis pentru cei care nu pot 4 zile.
    plecam de vineri la pranz , ajungem pana unde putem. inoptam fie la cort fie la o pensiune mai subtire ca banuti.
    dimineata un mic dejun si plecam sa facem traseul propus pana la sebes. inoptam sambata noapte in sebes si duminica spre casa.
    daca nu reusim sa ajungem la sebes tot sambata, inoptam pe munte si dimineata de duminica terminam traseul, ajungem la sebes, mai papam ceva de pranz si luam calea bucurestiului.

    deci plecare se va face pe data de 11 septembrie in jurul pranzului.

    Intre timp ar fi bine sa cautam fiecare cazari pe dn67c cu preturi si numere de telefon.
    Asteptma sa ne spuns si domnul Skandal in ce stare e exact drumul si cam al ce s an easteptam exact. el a hotarat s aplece singur pe transalpina ca un bun organizator si "pionier" ce este ;) Multa bafta Skandal!!!
    Last edited by NerviiMei; 18 August 2009, 05:13.
    Fuarte Nervos !!!

    Comment


    • #62
      O solutie de compromis...

      Ziua 1:
      Bucuresti --> Curtea de Arges --> Transfagarasan --> Sibiu --> Sebes (innoptare)

      Ziua 2:
      Sebes --> Obarsia Lotrului --> Ranca --> Novaci --> Bengesti -->Rm. Valcea -->Bucuresti

      Varianta buna ptr ca o sa fiti in Ranca, undeva pe la 18:00...lumina e perfecta ptr foto de peisaj... in conditiile in care plecati pe la 07:30 din Sebes... Daca va treziti mai devreme...si mai bine


      Sau:

      In cazul in care nu se vrea conducere pe noapte...ptr ca o sa se face noapte cand ajungeti in Rm Valcea...

      Ziua 1:
      Bucuresti --> Curtea de Arges --> Transfagarasan --> Sibiu --> Sebes (innoptare)

      Ziua 2:
      Sebes --> Obarsia Lotrului --> Ranca (innoptare)

      Ziua 3:
      Novaci --> Bengesti -->Rm. Valcea -->Bucuresti


      Eu personal, prima data cand am facut Transalpina, am ales prima varianta....cazare 50 lei, anul trecut, camera 2 paturi, in Sebes.
      e-mail: office@stickere.info

      Comment


      • #63
        se pare ca va veni si frate-miu cu bimmeru, sper sa reusesc sa-l conving sa mearga tot cu mine si sa-l las si pe el sa se dea extrem cu loganul pe coclauri.
        deci ne-am mai marit numarul cu un participant ;;)
        Fuarte Nervos !!!

        Comment


        • #64
          Deci....ma duc cu Skandal miercuri, intro saptamana, sa vedem ce si cum.....va spunem noi daca sa va luati reesapate cu voi si "crice" hi/nehidraulice :P

          Eu am triunghiu' reflectorizant sunt bazat, o rezerva 160/70/r14, 1 punga de seminte, 6 litri cola la 30 de grade, la nevoie beau din extinctor si/sau mananc ceva paracetamoale iar de dulce niste faringosept, cu toate astea supravietuiesc 1 zi.

          Sa vedem acum pe unde se anunta precipitatii cu motorina sa facem plinu' :P
          No Stress !
          http://www.youtube.com/watch?v=ozV_vWXZgZY

          Comment


          • #66
            ala e filmuletz de spectacol? )))))))))

            Merge greu netul azi... Mai tarziu, cand e gata, va postez filmele cu Loganu pe Transalpina...

            Si...groapa aia cu apa...nu era la sf. drumului, ci undeva la mijloc....))
            e-mail: office@stickere.info

            Comment


            • #67
              ce e asa amuzant ?

              Comment


              • #68
                Multumesc playmo pt poze....
                Skandaleeeeeeee.....te duci ;) ( intelegi aroganta da ? )
                Pt mine threadu' acesta a devenit, dupa pozele de mai sus, "Hai mai pe seara, va salut din mers :P"

                Ma duc sa imi caut elicopter cu care sa imi car masina pan' acolo.
                P.S. Doream sa imi fac niscai poze shucare, pac pac, dar ce am vazut la playmo.... ma face sa ma gandesc de vreo 46.9 ori inainte de orice
                No Stress !
                http://www.youtube.com/watch?v=ozV_vWXZgZY

                Comment


                • #69
                  amuzant e ca ai zis ca e filmuletz de spectacol...si e doar o trecere printr-o baltoaca
                  e-mail: office@stickere.info

                  Comment


                  • #70
                    repet, pozele sunt din septembrie anul trecut, daca tot ziceti ca se asfalteaza sunt convinsa ca e foarte schimbat drumul iar cand va fi gata, se va putea parcurge cu usurinta cu orice fel de masina

                    'alexyno ))))))))' traseul propriu-zis era cel din poze, ce a urmat era prin padure si era drum mult mai ok deci da, groapa respectiva cu apa a fost la sfarsit.

                    o trecere prin baltoaca? o masina de teren topaind in halul ala? da normal, zilnic vezi asa ceva. chiar si loganul mergea lejer sa intre cu viteza in baltoaca si sa iasa cu toate cele intacte. prefa-te totusi ca nu era pentru tine postat filmuletu' si gata :P

                    Comment


                    • #71
                      Filme cu Logan pe Transalpina...Facute din Logan...











                      @playmo: Am postat filmuletzul cu Loganu' prin aceeasi baltoaca.... Loganu' NU a topait ca masina de teren....si...a fost super ok. Nimic atins pe dedesupt...

                      Hai ca nu vreau sa continui discutia...nu de alta dar stiu despre ce vb., si nu am chef de discutii in contradictoriu aici...)

                      Filmele postate sunt ptr cei care vor sa se duca...

                      Offtopic: Traseu de Off-road este mai degraba DJ631 (parca) Cuibul Dorului --> Piatra Arsa --> Babele --> Releu Costila; Nu Transalpina
                      Last edited by alexyno; 19 August 2009, 14:07. Reason: Automerged Doublepost
                      e-mail: office@stickere.info

                      Comment


                      • #72
                        observ cum stii ce vorbesti uita-te mai atent ca nu e aceeasi baltoaca si chiar daca era, e o diferenta majora intre vitezele celor doua masini cu care se patrunde in balta.

                        app, nu e o competitie aici...

                        Comment


                        • #73
                          Ai dreptate...Nu e o competitie

                          Mie mi s-au parut aceleasi baltoace . Asta era singura baltoaca mare...chiar la iesirea din padure (eu am inceput din partea aialalta)...

                          Si...sincer, singura poza de off-road, din ce ai pus, era cea cu masina cocotzata pe bolovani )
                          e-mail: office@stickere.info

                          Comment


                          • #74
                            daca nu va paruiti putin...nu faceti nimic cel mai avantajat la faza o sa fie alexyno ))
                            sigpic

                            Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                            Comment


                            • #75
                              in general masinile de teren au tendinta sa topaie mai mult decat o masina de strada, datorita anvelopelor cu balon mare, si suspensiei conceputa special pentru a amortiza socurile dure.
                              din filmuletele lui alexyno , eu zic ca drumul e practicabil si cu suspensie sport. eu o s ama risc fara sa ma gandesc de 46.9 ori inainte :P

                              si banuiesc eu asa ca dumul nu trece prin bolovani pe care e cocotat "gipanul".
                              Last edited by NerviiMei; 19 August 2009, 14:23.
                              Fuarte Nervos !!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google