Alarmistul Va Raspunde

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aveti in oferta dumneavoastra niste chei universale briceag si as avea cateva intrebari.
    eu momentan folosesc o alarma maat 675 si din cate stiu eu e cu cod fix, am inteles ca aceasta cheie poate fi invatata doar in cazul alarmelor cu cod saritor, este adevar? si daca da as putea pastra senzorul de soc si sa cumpar doar o unitate de la alta alarma care sa cunoasta cod saritor pentru a o monta si a face compatibilitatea cu cheia briceag?

    daca in momentul de fata am la portbagaj doar actuator ce imi mai trebuie? trebuie sa cumpar si un modul special pentru asta ca atunci cand am cheia originala sau acest modul este inclus in chit?

    multumesc si o seara placuta.
    Last edited by o8MeLC; 26 February 2011, 00:57.

    Comment


    • Originally posted by o8MeLC View Post
      aveti in oferta dumneavoastra niste chei universale briceag si as avea cateva intrebari.
      eu momentan folosesc o alarma maat 675 si din cate stiu eu e cu cod fix, am inteles ca aceasta cheie poate fi invatata doar in cazul alarmelor cu cod saritor, este adevar? si daca da as putea pastra senzorul de soc si sa cumpar doar o unitate de la alta alarma care sa cunoasta cod saritor pentru a o monta si a face compatibilitatea cu cheia briceag?

      daca in momentul de fata am la portbagaj doar actuator ce imi mai trebuie? trebuie sa cumpar si un modul special pentru asta ca atunci cand am cheia originala sau acest modul este inclus in chit?

      multumesc si o seara placuta.
      salut !

      nu merge sa imperechezi cheia briceag cu alarma.
      nu inteleg ce vrei sa faci la portbagaj, in momentul de fata portbagajul cum se deschide? in acelasi timp cu inchiderea de la usi sau separat de la alarma ?

      Comment


      • nu merge in niciun caz sa imperechezi cheia cu alarma sau doar in cazul emu in care am o alarma cu cod fix?

        in moemntul de faza am doar actuatorul monatat. nu am legat inca acesti dispozitiv la comenzile inchiderii centralizate cautand detalii despre aceasta cheie briceag. normal ar fi sa cumpar un modul de deschidere portbagaj care la 2 apasari de deschidere sa se deschida portbagajul. daca as vrea sa mearga de pe cheia briceag (de la butonul special conceput) ce imi trebuie in plus?

        nu am dai quote la ultimul mesaj ca se intelgere ca la el raspunzi pentru a nu se lua de tine meoderatorii.

        Comment


        • nu merge sa imperechezi indiferent ce alarma sau briceag gasesti
          ptr a deschide portbagajul se poate face in 2 feluri : odata cu inchiderea centralizata a masinii ( daca ai buton pe portbagaj ) sau doar portbagajul ( sa dai comanda din telecomanda maat sau daca iti pui briceag )

          Comment


          • Va salut pe toti.
            problema mea : am pe logan de 5 ani, o alarma Maat Matrix 679WS. Functioneaza "perfect" , doar ca... nu se mai aude goarna. Goarna e cu comanda wireless. Am incercat multe variante de remediere dar... nimic.
            Ma poate ajuta careva?

            Sau am alta varianta : am cumparat o larma noua Pilot YT-A400. Ma poate ajuta cineva sa corelez firele de la Maat la Pilot?

            Multumesc anticipat.

            Comment


            • Buna ziua auto100.ro !
              As dori sa montez o alarma Viper 350 Responder pe un Logan. Imi puteti spune la ce fire/culori (din bord) sa ma leg cu alarma ? De asemenea corelatia cu pinii/mufa/culori de la viper. Imi puteti da o schema de conectare a alarmei ? Va multumesc anticipat

              Buna ziua auto100.ro
              Doresc sa montez o alarma Viper 350 Responder pe Logan. Imi puteti spune la ce fire/culori sa ma leg cu alarma ? (Bord). De asemenea corelatia firelor/culori/mufa cu pinii de la alarma viper. As dori daca aveti schema de conectare a alarmei la logan. Va multumesc anticipat.
              Last edited by cristu; 6 March 2011, 16:39. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Hornet 740T - Logan Laureat

                Salutare.
                De curand am montat la Dacoserv o alarma Hornet 740T (cumparata de la ei) pe un logan Laureat.
                Dar pare sa nu functioneze cum ar trebuii.
                Ce se intampla?
                Una din probleme este plafoniera, care nu se aprinde/stinge atunci cand usile sunt blocate/deblocate din telecomanda alarmei.
                Dar conform unor manuale gasite pe acest forum ea ar trebuii sa functioneze.
                Exista totusi unele neconcordante in manualul venit cu alarma si cea de pe forum.
                Firul pentru plafoniera, zice in manualul de pe forum, este cel alb-negru si ar trebuii legat la releul pentru plafoniera.
                In manualul de instalare venit cu alarma arata ca firul alb-negru trebuie legat de firul negru al alarmei. Din pacate nu am explicatia firelor in manualul venit cu alarma.
                In manualul de pe forum zice ca acel fir este optional. Este posibil ca la alarma aceasta firul alb-negru sa fie de la altceva? Si daca da, de la ce?
                Sau trebuie montat la plafoniera si el de fapt nu a fost montat.
                La cerere pot posta un scan la manual.

                O alta problema ar fi faptul ca nu se inchid usile singure dupa un anumit timp daca nu a fost deschisa nici o usa de la dezarmare din telecomanda alarmei.

                Multumesc
                Laurentiu

                Comment


                • Buna ziua auto100.ro !
                  Tin sa-ti multumesc pentru ajutorul acordat, dar mai am o nedumerire.
                  Recent mi-am achizitionat un LED de avertizare care se monteaza pe parbriz.
                  Problema este ca nu pot identifica firul de la contact AUXILIAR la logan.
                  Imi puteti spune cum pot sa-l conectez la masina FARA sa am alarma ?
                  (Sa se aprinda doar cand motorul este oprit - cheie scoasa din contact)

                  Din manual reiese ca se poate conecta si fara sa am alarma.
                  Va atasez manualul.
                  Multumesc

                  Store your photos and videos online with secure storage from Photobucket. Available on iOS, Android and desktop. Securely backup your memories and sign up today!
                  Last edited by cristu; 14 March 2011, 10:30. Reason: Upload manual

                  Comment


                  • rlarry: plafoniera nu se poate aprinde/stinge, doar daca actionezi inchiderea din UCH de pe placa electronica.
                    firul alb/negru este iesire ptr plafoniera ( dome light ), cand se dezarmeaza alarma pe acest fir scoate un minus temporizat - optional.
                    daca este setata functia de inchidere la punerea contactului trebuie sa fie usile inchise cand se pune contactul si atunci se vor inchide usile

                    cristu: pe firul galben de la contact ar trebui sa ai un minus cand este contactul luat, o sa incerc in cursul zilei de azi sa ma uit pe sch. trimisa.

                    Comment


                    • Buna ziua auto100.ro !
                      Puteti sa-mi spuneti daca, la logan, se poate realiza activarea avariei cand sunt usile deschise ? Cam ce fire ar trebuie conectate ?
                      Va multumesc.

                      Comment


                      • din ce stiu nu se poate.

                        Comment


                        • Se poate face. Cu ajutorul unui releu. Bobina releului (pinii 85 si 87) alimentata cu +12V permanent si cu masa de la pinul B30 si B40 de la UCH (contactori usi). Contactul releului va fi: pinul 30 la masa permanenta si pinul 87 la pinul nr 8 (firul maro) de la butonul de avarii.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • scurt si la obiect, am facut si eu, multam' daniel

                            Comment


                            • Multumesc auto100.ro
                              V-am trimis pe mail si schema de conectare a alarmei Viper la logan. Cand aveti timp, uitati-va peste ea si spuneti-mi daca e ok. Multumesc inca odata.

                              Comment


                              • Originally posted by auto100ro View Post
                                rlarry: plafoniera nu se poate aprinde/stinge, doar daca actionezi inchiderea din UCH de pe placa electronica.
                                firul alb/negru este iesire ptr plafoniera ( dome light ), cand se dezarmeaza alarma pe acest fir scoate un minus temporizat - optional.
                                daca este setata functia de inchidere la punerea contactului trebuie sa fie usile inchise cand se pune contactul si atunci se vor inchide usile
                                ...
                                Totusi insist.
                                In manualul de utilizare scrie:
                                "Optiuni de instalare
                                Sistemul are multe optiuni care pot necesita adãugarea
                                unor componente si a unor manopere suplimentare de
                                instalare. Iatã câteva posibilitãti:
                                ➣ Lumini interioare: Plafoniera interioarã poate fi
                                configuratã sã lumineze 30 secunde dupã ce
                                sistemul este dezarmat. Dacã sistemul este rearmat
                                în timpul perioadei de 30 secunde, plafoniera se va
                                stinge pânã când sistemul va fi dezarmat din nou."

                                Iar in cel de instalare scrie:
                                "H1/4 NEGRU/ALB Iesire comandã plafonierã:
                                Legati acest fir la releul de comandã plafonierã.
                                IMPORTANT! Aceastã iesire poate comanda un releu. Nu poate fi legatã direct la circuitul de plafonierã, pentru cã nu poate suporta consumul de curent de la unul sau mai multe becuri."

                                Atasat o schema cum ar trebuii legat firul pentru plafoniera.
                                Nu poate fi legat si la logan asa? Sau ii trebuie releul ala?
                                Si doar in acest caz ar functiona?
                                Ce releu ar trebuii in acest caz? Si la ce fire ar trebuii legat. Eventual langa UCH deoarece presupun ca firele de alimentare pentru plafoniera pleaca de langa UCH.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google