Jante aliaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Urmelinho View Post
    @Cromatic, poti vedea lista mea in postul #425
    Asa cum ti-a spus si NDL evita jantele in 5 spite. Deasemenea, evita jantele fara omologare (asa cum ti-am mai spus). Pentru modelele care sunt disponibile si cu prindere in 4 prezoane, poza de prezentare pe site-uri este tot cu prindere in 5 prezoane si nu poti sa-ti faci o imagine clara a felului in care arata real janta (in general doar jantele OEM in 5 spite arata bine cu prindere in 4 prezoane asa cum este si janta EMPREINTE de pe Logan 2 si in plus nu se folosesc inele de centrare la astfel de jante ceea ce greu gasesati pe aftermarket (ti-am afisat o poza reala mai jos).

    Janta Momo "Quantum" arata real cu prindere in 4 prezoane ca in imaginea de mai jos - avand in vedere ca acest model de la MOMO are si omologare TUV, achizitionarea lor ramane doar o chestiune de gusturi.

    Nu vreau s-o mai lungesc, din ce-ai afisat tu as lua MAM W3 sau MOMO Quantum iar din ce-am studiat eu pana acum m-am oprit in special la 3 modele (toate pe 15" cu omologare TUV pentru DACIA Logan):

    1) OZ Superturismo GT finisaj Grigio Corsa - este "Made in Italy" , are un design foarte potrivit pentru prinderea in 4 prezoane si este de o calitate excelenta.
    Am vazut ca ai afisat si jante la 500+ Ron, daca iti permiti si poti sa faci un efort, acum sunt la promotie si le gasesti aici;

    2) Ca o alternativa la modelul de mai sus si din perspectiva pretului este RIAL "Zamora" - a fost janta anului 2011, are garantie 5 ani data de producator si un design foarte asemanator cu OZ Superturismo GT;

    3) EVOCorse "X3MA" - preferata mea chiar daca am clasat-o pe locul 3 - "Made in Italy" , gaura centrala 60.1, usoara (6,5 Kg), foarte rezistenta, design optimizat pentru a putea folosi frane mai mari, etc

    Pentru toate astea am afisat mai jos poze reale cu jantele in 4 prezoane.
    Attached Files
    Last edited by Cromatic; 18 March 2014, 19:14.

    Comment


    • @Cromatic, din pozele enumerate de tine, astea le-as lua eu http://www.loganclub.ro/forum/attach...8&d=1395158917 (EVOCorse "X3MA") Da destul de bine pe logan ))
      ​​​​​​

      Comment


      • Am si scris ca sunt preferatele mele dar ce sa-i facem daca "malaiul" are mai mereu alte prioritati...

        Comment


        • mie imi plac astea, tot rial.
          oricum, mai ieftine decat superturismo



          vazusem undeva si cu 4 prezoane, dar n-o mai gasesc. oricum, arata bine fiindca e simetrica, avand un numar par de spite
          si titaniul ala arata bine, depinde de culoarea masinii.
          dar ar merge pe alb, pe albastru egee, pe rosu, pe negru ( jante negre ar fi pre banale pe logan negru. parca ar fi logan MIB. )
          Last edited by B997NDL; 18 March 2014, 19:32.

          Comment


          • @B997NDL, jantele cu 5 spite erau alternative daca nu gasesc altceva sa se pupe. erau ultimile in preferintele mele. Eu unul aveam clar in cap ca as vrea MAM W3 Masinuta e neagra.

            @Cromatic, imi plac si mie X3MA-urile, insa nu pe logan. Le-am vazut asta primavara pe un A6. Cred ca erau undeva la 19" cu un etalon destul de mic - nu cred ca distanta intre buza jantei si zona de contact a cauciucului de cel mult 5-6 cm. Nu stiu cu rezista ele pe drumurile noastre, dar cert este ca pe masina aia aratau genial. Pe logan nu mi se pare nimic mai mult decat un kitch. De altfel si eu m-am gandit la versiunea de Logan II, insa nu stiu daca renteaza minunea asta.

            In principiu m-am cam hotarat pe MAM W3. Merg sambata la magazinul supert-jante ca am 10 Km de pasit si vad acolo si cum ar veni real live pe masinuta.

            Multumesc de opinii si sfaturi, revin cu pozele cu masinuta si jantele

            Comment


            • cred ca titaniul ala ar merge beton pe masina neagra.
              parca m-am cam saturar de masini negre "din cap pana-n picioare".
              e lipsa de imaginatie sa bagi folia cea mai inchisa si sa mai faci si stopurile negre.
              nu ma refeream la tine, dar am vazut destule. daca ar fi fost vorba de alta masina (una adevarata ) si nu de logan, as fi pus ceva jante meseriase cromate sau bronz, si atat, fara alte brizbrizuri.
              Attached Files

              Comment


              • @B997NDL sunt deacord cu tine, dar folierea la mine nu va fi mai mult de 50% pe spate si nuanta pe laterale fata. MAM W3 as vrea sa fie cea neagra cu argintiu. dar voi vedea exact ci si cum.

                Comment


                • Originally posted by Urmelinho View Post
                  Pe logan nu mi se pare nimic mai mult decat un kitch.
                  Dezvolta putin, de ce ti se pare un kitch pe Logan?

                  Nu te supara dar mai acum vreo 2 zile nu stiai mai nimic despre jante si deja acum poti sa spui care janta e kitch pe Logan?
                  Last edited by Cromatic; 19 March 2014, 00:22.

                  Comment


                  • eh, fiecare cu gusturile lui Sa nu ne suparam inutil !
                    ​​​​​​

                    Comment


                    • Nu puneti jante scumpe pe Logan, ca-i dublati valoarea.

                      Comment


                      • Originally posted by Urmelinho View Post
                        @B997NDL sunt deacord cu tine, dar folierea la mine nu va fi mai mult de 50% pe spate si nuanta pe laterale fata. MAM W3 as vrea sa fie cea neagra cu argintiu. dar voi vedea exact ci si cum.
                        uite aici ce pot face niste jante bine alese. si asta e un roman din timisoara.
                        daca punea jante negre mi se parea banala. asa, e simpla si de mare efect.
                        Attached Files
                        Last edited by B997NDL; 20 March 2014, 02:58.

                        Comment


                        • Originally posted by Cromatic View Post
                          Dezvolta putin, de ce ti se pare un kitch pe Logan?

                          Nu te supara dar mai acum vreo 2 zile nu stiai mai nimic despre jante si deja acum poti sa spui care janta e kitch pe Logan?
                          Nu cunoșteam și nu cunosc nici acum mare lucru. Acum am înțeles ce e ET, ce semnifica 4x100 mai exact. Despre partea cu designul, nu știu, dar și țața Leana de pe marginea șanțului își poate da o părere. Pică bine, nu pică bine pe mașină, dar asta doar când o vede. Dacă îi arați jantele și mașina separate nu știe cum pică. De aceea am spus că momentan pe MAM W3 m-am stabilit, dar voi merge cu mașinuța la Serviceul lui super_jante și voi vedea acolo.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          Nu puneti jante scumpe pe Logan, ca-i dublati valoarea.
                          Totuși nu este vorba de dublat valoare. Nu este trabant să îi dublezi valoarea cu un plin de benzina . Oricum niște jante de tablă originale am înțeles că ajung la 250 de lei. Mai pui 250 și primești aceeași calitate, cel putin, dar un design care dă mai bine pe mașinuță. Bugetul meu am zis ca e undeva în jur de 3000 de lei pentru jante. Dacă dau mai puțin, nu este nimic, punem mai devreme folia pe mașinuță.

                          Originally posted by B997NDL View Post
                          uite aici ce pot face niste jante bine alese. si asta e un roman din timisoara.
                          daca punea jante negre mi se parea banala. asa, e simpla si de mare efect.
                          Corect, dă bine pe mașină, dar nu cred că ceva de genul ar da bine pe Logan. Ca și exemplu cam toți, chiar și cei cu super gusturi, anulează croamele de pe portbagaj și masca Loganului, tocmai că e prea mult crom pentru el sau chiar nu dă deloc bine pe el (gusturi). Eu cel mult aș căuta o folie sau ceva de genul să îi iau din strălucire, dar nu aș anula de tot croamele alea.

                          Originally posted by Leo0608 View Post
                          eh, fiecare cu gusturile lui Sa nu ne suparam inutil !
                          Da, gusturile și iar gusturile, dar și imaginația. Vezi jantele, le poți pune în cap pe mașină să vezi cum arată? Eu unul nu prea pot

                          Comment


                          • ma tot uit dupa jante de aliaj ...
                            pana acum mi-au atras atentia doua modele de la un vanzator de sh
                            1 - pe 15", 7J, ET 42 - multe spite
                            2 - pe 16", 7,5J, ET 35 - 5 spite
                            le-as lua pe cele pe 16 dar ma cam iau fiorii cand ma uit la preturi la anvelope. sa zicem ca trecem peste, imi e teama sa nu stearga pe etrier.
                            care va pricepeti asa... ochiometric sa va dati cu parerea?
                            Attached Files

                            Comment


                            • sau ar mai fi si varianta a 3-a
                              pe 15", 7,25J, ET 35
                              Attached Files

                              Comment


                              • Nu stiu ce buget ai dar eu iti recomand de origine, astea prezentate de tine sunt cam atipice la dimensiuni iar ca design...no comment.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google