Jante aliaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 160 de grame de plumb pe o janta noua ? pe cele vechi de vara care aveau 3 vrei rulaj si aprox 90000 km aveam pe toate 4 la un loc 50 de grame !
    Masina este in perfecta stare tehnica, si sa vreau nu am ce sa schimb la ea. Constatare facuta la reprezentanta cu o zi inainte de achizitie.
    Last edited by dani55wss; 2 April 2014, 20:06.
    http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

    Comment


    • - gaura de centrare a jantelor e perfecta la 60.1mm? o diferenta cat de mica duce la batai in mers
      - anvelopele sunt noi sau ai mai rulat cu ele? daca ai mai mers cu ele, depinde si cum au stat depozitate peste iarna.
      dezechipeaza janta de aliaj cu cea mai mare cantitate de plumb, da jos anvelopa si plumbii de echilibrare si verific-o doar pe ea pe masina de echilibrat.
      pune anvelopa pe o janta de tabla si vezi daca iese la fel.
      daca sunt jantele de vina... nasol.

      LE: dupa ce am scris am recitit cu atentie postul tau...
      vezi inelele de centrare daca sunt perfecte pe butuc.
      anvelope noi - posibil sa fie deformate din depozit.
      du-te la vulcanizare si verifica doar jantele fara anvelope si plumbi.
      incearca si cu prezoanele de la dacia. poate sunt proaste ale lor.
      Last edited by skd_ozenel; 3 April 2014, 15:49.

      Comment


      • Multumesc de sfaturi skd_ozenel, am incercat deja varianta doar cu janta pe masina de echilibrat si da valori mari de plumb, de altfel se vede si cu ochiul liber cand se invarte ca nu e perfect rotunda. Totul e nou, jante, cauciucuri, prezoane, iar inelele vin la fix. E imposibil ca o janta noua sa ceara 200 si ceva de grame de plumb.
        Cred ca ma duc si le cer banii inapoi ca deja nu mai am nervi si timp de servicii de astea romanesti... am cheltuit 150 de lei deja in plus si niciun rezultat... 50 de lei gaz de plimbat pt teste, 50 reechilibrat, 50 directia.
        Si daca incep aia cu figuri, direct opc scrie pe ei + antireclama cat pot de multa pe net...
        http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

        Comment


        • macar da-le numele si aici sa stim sa ne ferim. oricum jantele de genul asta...

          Comment


          • Sincer, eu o duceam inapoi imediat ce vedeam tigania aia de echilibrare. Chiar daca ar fi mers perfect, nu ai cum sa echilibrezi o roata cu 200 de grame; e clar ca undeva e o problema.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Daca ai caucicucuri resapate ai cum, insa o schimbare a pozitiei anvelopei pe janta ajuta. Daca se vede ca e ovala la ochi, e clar insa, e de dat inapoi.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Ainstaine, iar postezi ca sa n-adormi (am adaptat putin expresia "vorbesti ca sa n-adormi)? Sau simti tot timpul nevoia sa spui ceva, fie ca esti pe subiect sau nu? A zis cineva de anvelope resapate?
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  Sincer, eu o duceam inapoi imediat ce vedeam tigania aia de echilibrare. Chiar daca ar fi mers perfect, nu ai cum sa echilibrezi o roata cu 200 de grame; e clar ca undeva e o problema.
                  Ai vazut jante pentru senzori de presiune catamai gaura au? Sa vezi cat plumb intra la una din aia daca scoti valva cu senzor de exemplu. Nu mai emite judecati absolute, nu se aplica chiar peste tot.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • skd_ozenel, deocamdata prefer sa nu le dau numele pt ca s-ar putea sa fie un incident izolat... firma este foartemare, cunoscuta si din cate stiu apreciata. Nu le fac antireclama decat in momentul in care nu o voi scoate la capat cu ei, daca se va intampla asta.
                    Deocamdata sunt hotarat sa imi cer banii inapoi si sa raman cu paguba de vreo 200 lei cat e drumul pana la ei si cu stresul si nervii aferenti...
                    Nu imi mai trebuie nimic de la ei, cred ca daca luam din targ de la samsari si sh-uri eram mult mai castigat. Macar ma asteptam la surprize...

                    @ vitriol - Am mers cu toata increderea la ei stiidu-i ca pe niste profesionisti. Cand le-au montat nu m-au lasat sa stau langa masina ca cica asa e politica firmei si au camere peste tot, deci am asteptat in showroom... Iar cand am plecat eram atat de presat de timp incat nu m-am mai uitat unde si cat plumb au pus, inca o data mergand pe mana lor de profesionisti... drumurile prin Bucuresti fiind cum le stiti nu am sesizat batai, dar imediat ce am iesit pe DN1 a inceput ''distractia''.
                    Last edited by dani55wss; 4 April 2014, 14:56. Reason: Automerged Doublepost
                    http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                    Comment


                    • Originally posted by einstein1984 View Post
                      Ai vazut jante pentru senzori de presiune catamai gaura au? Sa vezi cat plumb intra la una din aia daca scoti valva cu senzor de exemplu. Nu mai emite judecati absolute, nu se aplica chiar peste tot.
                      Amice, noi aici vorbeam de un caz concret, nu despre jante pentru senzori carora le scoti tu valvele.
                      Lasi impresia ca nu te poti concentra pe ce vorbim noi aici si vii sa ne povestesti despre ce ar fi daca ar fi. Suferi de deficit de atentie?
                      Last edited by vitriol; 4 April 2014, 15:54.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Oricat de mahnit as fi nu pot sa nu ma amuz de comentariile voastre, vitriol si einstein m-ati facut sa rad !
                        Si, tocmai am aflat ca asul din maneca (opc-ul) nu se baga daca factura e emisa pe firma !
                        Ramane doar calea instantei ! Legi romanesti. Asa m-am saturat de tara asta...
                        http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                        Comment


                        • Cea mai buna varianta este sa te duci si sa vorbesti omeneste cu ei, sa le expui problema si sa vezi ce cale de rezolvare gasesc ei. Pana la OPC, jantele alea beneficiaza de o garantie. Daca spui ca sunt vazuti ca si profesionisti, nu cred ca risca sa-si pateze imaginea pentru cativa lei.
                          Eu cred ca o sa rezolvi.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Asa e, se mai rezolva si cu omenia dar mai rar in ultima vreme... De asta nu am dat niciun nume inca. Garantie... ce cuvant frumos... mie nu mi-au dat nimic la mana. Doar factura. Banuiesc ca ar fi trebuit si o hartie de garantie ceva totusi !
                            Vedem luni. Pana atunci ma dau cu maxim 90 km/h.
                            http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                            Comment


                            • deci? bataie?

                              Comment


                              • Omul nici nu s-a trezit bine si tu sari pe el

                                Sent from my ODYSEA-4 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google