Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu amortizoarele stock iti cam bat la cap de cursa, cel mai corect cu amortizoare scurte, amortizor +arc combinatie sport corecta...
    Cu cele originale cam lungi chiar daca nu-ti cade arcul spate lovesc la socuri de ridicare a rotii ( pe fata simti chiar naspa socul blocarii la cap de cursa ), si prin gropile noastre iti trece tot cheful de mers sportiv sa eviti gropile, eviti una dai in alta ...

    Comment


    • de unde stii toate astea? culmea, mie pe fata nu imi fac figuri amortizoarele. iar pe spate doar cand am cel putin o persoana pe bancheta, bagaje in portbagaj si cel putin jumatate de rezervor plin.
      iar bataile le aud doar la primul limitator de viteza peste care trec. am la munca 4 limitatoare in 100-150 de metri, stiu ce vorbesc. primul il trec cu tr1 usoooor, usoooor. urmatoarele iau cu a doua usor, fara probleme.
      in rest doar la gropi/denivelari foarte mari pe care nu apuc sa le vad. de exemplu sinele de tramvai le traversez fara grija/mila.

      Comment


      • Am facut niste probe pe masina unui prieten, erau arcuri H&R cred ( sau poate altceva, nici el nu stia, le luase SH ), cobora mult masina si loveau tare amortizoarele fata, alea spate cadeau la ridicare pe elevator.
        Cred ca Eibach sint mai lungi decit H&R, poate merg amortizoarele stock.

        Comment


        • poate erau H&R cu spira taiata. eu am H&R cu amortizoare stock de trei ani si nu bate absolut nimic. merg perfect. pe spate am taiat 2 "gogosi" de cauciuc de jos de pe amortizoare, si masina n-are treaba. arcurile nu sunt curse si sunt in stare buna cat despre cazutul arcurilor, nici vorba. daca se intampla asta, inseamna ca au spire taiate si nu mai corespund la diametrul ultimei spire.

          Comment


          • Originally posted by Nimeni View Post
            Nea Dsignu inseamna ca umbla cu "fofarlica" altii : http://prolex-uk.com/shop/index.php?...ducts_id=13369 .
            Astea sunt fixe bre, nu regulabile

            EDIT: Ce de priceputi aici.

            Nu amortizorul bate in cap de cursa ci limitatoarele de cursa, acele gogosi din cauciuc atasate de protectiile de praf.

            Arcurile Eibach si H&R sunt ok de folosit cu amortizoare normale, doar ca acestea se vor strica mai repede si nu vor oferi nici confort dar nici stabilitate optime.

            Dupa multe teste, curse, bani aruncati pe piese etc eu am ajuns la concluzia ca optim este cu arcuri H&R si amortizoare scurtate si intarite cu aprox 30%.

            Bilstein B8 sunt de mamaliga, se indoaie mult prea repede la gropi, iar atunci cand le pui cu unghi negativ de cadere, la prima linie de tramvai le termini complet. Am fost cu un B8 in brate la nenea care modifica amortizoare si mi-a facut unele de fabrica sa se comporte la fel (ca B8-ul) Sunt deja 3-4 ani de cand folosesc asa ceva, intre timp am mai taiat din arcuri, am mers la cursele de indemanare, am mers mult pe strada, ba chiar am trecut si vreo 2 ierni asa.
            Last edited by dsign; 11 January 2015, 11:02. Reason: Automerged Doublepost
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • si eu voiam asa ceva. 30% mai tari sau mai scurte ? nu ma pricep. cat m-ar costa sa mi le faca si mie ?
              si mai am doua intrebari. m-ai putea ajuta si pe mine cu ce ziceai pe topicul lui Adi "marocanul" ? adica repozitionarea bucselor din spate, ca sa mai coboare putin spatele
              si a doua intrebare: nu mai pui ceva poze cu ce ai mai facut la noua masina ?
              sa ma mai inspir si eu, ca la exterior sunt gemene din fabrica.
              Last edited by B997NDL; 11 January 2015, 17:16.

              Comment


              • stie cineva arcurile de golf 4 merg pe logan?
                Diverse accesorii Logan-oglinzi logan(orice model)
                Pasla fonomin pentru antifonare 6ron mp
                Piese/consumabile/accesorii-orice logan/dacia

                Comment


                • Vrei sa le pui pe 1.6 16v ?

                  Comment


                  • Da bogdan,am înțeles că sar potrivii
                    Diverse accesorii Logan-oglinzi logan(orice model)
                    Pasla fonomin pentru antifonare 6ron mp
                    Piese/consumabile/accesorii-orice logan/dacia

                    Comment


                    • Am arcuri h&r pe masina cu amortizoarele stock . Ce ziceti ? Sunt taiate din ele ?
                      Attached Files
                      Last edited by dezeubby; 21 January 2015, 19:42.

                      Comment


                      • dsign ne dai si noua te rugam un pont unde intarim/scurtam amortizoare de serie daca spui ca se preteaza cel mai bine. ca sa nu mai fac postari tampite in care sa-mi dau cu firma in cap legat de pretul unui kit suspensie sport profi.

                        Comment


                        • Originally posted by dezeubby View Post
                          Am arcuri h&r pe masina cu amortizoarele stock . Ce ziceti ? Sunt taiate din ele ?
                          nu, nu sunt taiate.

                          si eu tot h&r am, netaiate.
                          la ph1 am observat ca se aseaza mai bine pe spate. nu stiu ce sa le fac alor mele...
                          Attached Files
                          Last edited by Niki; 22 January 2015, 08:27.

                          Comment


                          • pui o butelie de gpl si se aseaza perfect

                            Comment


                            • Trebuie sa ai roti adecvate, cu anvelope de dimensiuni potrivite. Normal ca arata ca un tractoras daca ti-ai pus anvelope superbalon !
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Din ce observ si Loganul de mai sus are aceleasi dimensiuni ca ale NDL-ului si este mult mai coborata de spate ( asta daca nu cumva sunt taiate spire ... )
                                Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google