Chiptuning Dacia incepand cu 150 ron by Obdtuning.ro

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @mad_voly: Indraznesc sa raspund eu,turbina nu va pati nimic pentru ca nu are nicio legatura resoftarea cu turbina,injectoarele nu au treaba deoarece nu se da atat de multa motorina in plus incat sa iti faca figuri,cu fumul va da un pic mai mult fum,dar se poate remedia si problema asta,asta ti-o poate spune Doc.
    In legatura cu noxelem,treci fara probleme.

    Comment


    • se merita sa fac un chip tuning?
      daca da, de ce?
      creste consumul in trafic? Puterea se simte intr-adevar marita?
      eu am un 1.6 de 90 CP...
      Better late than never, but never better late

      Comment


      • S-a discutat si para discutat.
        Esti topic separat: http://www.loganclub.ro/forum/remapa...remapat+sau+nu.
        Continuati acolo.

        Comment


        • Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

          Comment


          • eu am facut acum 2-3 luni in urma si sint super multumit! am 1,5 dci si nu este adevarat cu fumul.cine vrea sa faca nu va avea ce regreta! SARBATORI FERICITE TUTUROR!

            Comment


            • Din experienta mea de loganist si sofer pe alte masini de peste 130cp,nu va recomand sa faceti chiptunning la o masina sub 100cp.Diferenta e prea mica,iar cutia si restul pieselor mecanice sunt construite pentru fiabilitate,nu performanta.Credeti-ma ca 110cp sunt o nimica toata.Nu mi se pare cine stie ce.Probabil cei care si-au facut chiptunning sunt incantati ca n-au testat alte masini mai puternice.Daca era masina straina mai ziceam ca se merita.
              Am condus si cateva masini cu chiptunning,printre care un passat b5.5 tunat de la 105-135cp si e diferenta de performanta,dar si de consum,noxe si uzura turbinei,iar in timp a cutiei,daca nu e prea "sport".Daca vreti un chiptunning,personal va recomand cel ecotunning pentru logan.Masina asta nu poate mai mult,pana si un kart e mai rapid la acceleratie decat loganul )

              PS: Nu va jucati cu acceleratia la fund in curbe sau cercuri...vi se distrug planetarele si alte piese...
              Last edited by crater; 21 December 2008, 01:01. Reason: adaugare

              Comment


              • Fum la 1.5 Dci Scoate la cei care iti pun pe masina un soft piratat ... Dar daca te duci la obd sau la o firma specializata sigur nu scoate fum mai mult decat e normal. Daca faceti aceasta resoftare la coltu blocului o sa va treziti cu injectoarele prin esapament.. nu va zgarciti la bani ca o sa bagati mai mult dupa. Daca nu aveti bani sa faceti la un centru specializat mai bine nu o faceti! )

                Comment


                • Originally posted by crater View Post
                  Din experienta mea de loganist si sofer pe alte masini de peste 130cp,nu va recomand sa faceti chiptunning la o masina sub 100cp.Diferenta e prea mica,iar cutia si restul pieselor mecanice sunt construite pentru fiabilitate,nu performanta.Credeti-ma ca 110cp sunt o nimica toata.Nu mi se pare cine stie ce.Probabil cei care si-au facut chiptunning sunt incantati ca n-au testat alte masini mai puternice.Daca era masina straina mai ziceam ca se merita.
                  Am condus si cateva masini cu chiptunning,printre care un passat b5.5 tunat de la 105-135cp si e diferenta de performanta,dar si de consum,noxe si uzura turbinei,iar in timp a cutiei,daca nu e prea "sport".Daca vreti un chiptunning,personal va recomand cel ecotunning pentru logan.Masina asta nu poate mai mult,pana si un kart e mai rapid la acceleratie decat loganul )

                  PS: Nu va jucati cu acceleratia la fund in curbe sau cercuri...vi se distrug planetarele si alte piese...
                  o fi ca daca faceai chiptuning la passatu de 90 de cai nu se merita, doar la cele peste 100. iar tractorul ala de 105 cai, ce sa zic, are muult mai multi peste 100 si se simte. aha...
                  iar faptul ca passatul e straina inseamna ca softul din ecu stie sa-i dea mai multi cai si se merita. inca o data "aha"... ca dci85 dus la 105 se tine de tractorul ala de passat cu 130 de cai si 2 tone aia nu mai conteaza, ca doar e straina...io zic sa te dai cu bff-ul de 1.5dci sa-ti arate cum se merita chiptuning la o masina romaneasca in dauna uneia germane, considerata de multi inca masina indestructibila, invincibila, etc. asa or zis si nemtii despre ei, ca-s cei mai buni, dar uite ca au pierdut 2 raboaie mondiale...si noi inca ii consideram etalon...
                  un kart tin sa te anunt ca iti da de zaci pe pista, chiar si golf gti sa ai, nu mai zic de combina aia de passat...te-ai dat vreodata cu kartul sa vezi cum face ala 60-160km/h?
                  jucatul cu acceleratia pe curbe nu distruge planetare, iti pot da exemple de loganuri alergate la raliuri si la acre nu s-au schimbat planetare, in schimb te scot de pe sosea; si aici iti pot da exemple...iar daca ai tractiune spate, poti sa-i dai fara mila, nu se distrug planetarele asa des ca la tractiune fata.

                  @mrfler: crezi ca softul "piratat" e cumva modificat fata de unul furat de la vreo firma de tuning? eu as zice ca nu, doar e mai ieftin. iar faptul ca fumega sau nu depinde daca-i face corectia de injectoare la dizal sau nu. la benzinare nu-i absolut nici o diferenta, n-ai ce corectie sa faci, ala merge si gata.
                  daca te refferi la harti facute pe genunchi in spatele blocului, alea da, se poate sa nimeresti unele proaste, dar ala nu e soft piratat. piratat e sa pui soft de dimsport, si sa nu fii dealerul lor. dar asta nu dauneaza motorului, cum am mai spus.
                  Last edited by Seba; 22 December 2008, 16:18.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Cu intarziere la postul lui mad_voly:
                    Eu am resoftare facuta de DOC de prin septembrie(pe un logan dci 65 cai).
                    Am aproximativ 8000 km facuti de atunci si masina se comporta la fel de frumos ca-n ziua cand a fost resoftata: nu da fum aiurea, nu s-a stricat nimic si nici nu da semne, iar cu mersul mai turat(cand este nevoie in principal) aceeasi poveste adica nu s-a intamplat nimic rau pana acum si nici nu prea are de ce sa se intample.
                    Sfatul meu este sa te incumeti la o resoftare.
                    ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                    Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                    Comment


                    • Si eu am resoftare facuta tot la OBD dar de un reprezentant din Suceava. Am 30.000 de km facuti de atunci si am trecut si un ITP, nu au comentat nimic cei de acolo. Oricum, nu vreau sa ma gandesc cum era inainte de a face remaparea. :P

                      Comment


                      • Originally posted by crater View Post
                        pana si un kart e mai rapid la acceleratie decat loganul )

                        E ceva logic ca un kart sa accelereze mai repede si iti zic eu ca accelereaza mult mai repede decat masini mult mai bune decat loganul)
                        Zimi si mie cu ce masina faci tu kartul pe acceleratie si la ce kart te referi?

                        Comment


                        • Aici intervine si raportul greutate/cai puterere!Este absolut normal ca un kart sa accelereze mai tare decat loganul si decat multe masini foarte bune.Un kart bun accelereaza pana la 100km/h in 5 secunde,deci.....
                          Pana si ATV-ul meu accelereaza mai tare decat loganul dar acesta nu este un criteriu de comparatie.

                          Comment


                          • Karturi, atv-uri...hai ca mai putin si bagam si ceva scutere p-aci )))

                            Comment


                            • Originally posted by crater View Post
                              Daca vreti un chiptunning,personal va recomand cel ecotunning pentru logan...
                              Ce inseamna, mai precis, acest ecotunning si ce consecinte are?...

                              Comment


                              • O prostie pe care romanii in general nu o inteleg. ECOTUNING-UL NU FUNCTIONEAZA IN ROMANIA. Modificarile care se fac pentru consum redus si noxe mai mici nu sunt compatibile cu masinile din Romania din cauza infrastructurii, mai exact nu avem autostrazi. Cand se fac modificari ecotuning e nevoie de un regim constant de mers pentru a obtine consumuri mai mici.
                                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google