Posesori Instalatii GPL - Landi Renzo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ciocan100
    replied
    Salut,
    Intrebare: Atunci cand decelerez (iau piciorul brusc de pe acceleratie) sau cand accelerez mai brusc, motorul are un lag adica sta putin sa gandeasca daca sa accelereze dupa care o face. La decelerare produce un soc ca o frana de motor, brusc. Am mai patit treaba asta cu "socul" cand am constat ca am tamponul antibalans (cel de la cutie) rupt si l-am inlocuit dupa care nu am mai avut probleme.
    Poate fi de la instalatia gpl? pentru ca pe benzina nu face asa.
    Daca a mai patit cineva ceva asemanator va rog sa imi spuneti si mie cum ati rezolvat problma.
    Multumesc!

    Leave a comment:


  • adi xxl
    replied
    Saltare colegi revin si eu cu rezolvarea la problema mea cu landirenzo
    Am urmarit parametri instalatiei in mers
    si toate problemele pe care le aveam cu trecerea pe gaz erau cauzate de interpretarea gresita a
    Senzorului Temperatura Map
    acela care e montat inainte de injectoare
    am schimbat acel senzor si acum instalatia trece perfect de pe benzina pe gaz fara sa mai treaca din nou pe benzina cum facea inainte.
    problema se manifesta doar pana probabil se incazea motorul su desigur si gazul dupa vaporizator.
    _sonda de temperatura antigel ai spunea ca e ok sa treaca pe gaz
    _iar senzorul acela de gaz nu permitea trecerea
    deaceea batea campi.

    Leave a comment:


  • gabau86
    replied
    Salut colegi,

    Zilele trecute am facut revizia la gaz ( schimbat filtre + membrana vaporizator ), intr-un service autorizat RAR din Braila. Dupa inlocuirea filtrelor respectivul domn din service a zis sa ne conectam si la calculatorul de GPL sa mai faca nu stiu ce setari pe acolo si din acel moment au inceput problemel. Nu stiu ce i-a facut insa acum nu merge deloc pe gaz. Atasez cateva imagini, poate cineva cu experienta imi poate spune ce este de facut. 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
    Attached Files

    Leave a comment:


  • ciocan100
    replied
    Ai banuit bine, ia un patent si taie orice conducta sau furtun al instalatiei de unde vrei incepand din spate si pana in fata si vei observa ca va fasai putin gaz dupa care se va inchide automat gazul. Astfel in cazul unui accident, esti protejat sa nu faca boom.

    Leave a comment:


  • moog
    replied
    Ai electrovalva și în spate.

    Leave a comment:


  • oBED
    replied
    Merci, nu am stiut (banuiesc ca este un sistem de siguranta), asta era informatia de care aveam nevoie.
    Last edited by oBED; 31 January 2019, 12:20.

    Leave a comment:


  • ciocan100
    replied
    Pai sigur ca se poate schimba fara sa inchizi gazul de la robinetul din spate, daca te apuci da desfaci oricare din cele doua piulite gazul se inchide automat singur.

    Leave a comment:


  • oBED
    replied
    asta stiu, ideea e ca am fost la revizie, baietii au zis ca au schimbat filtrele (la 15k km) dar nu vad cum puteau face asta fara a inchide gazul. Filtru de stare gazoase vad ca se poate schimba fara a inchide gazul deoarece se gaseste dupa electrovalva, dar filtru de stare lichida sunt 99% ca nu, vreau sa fiu 100% sigur inainte de a ma lua de ei.

    merci

    Leave a comment:


  • moog
    replied
    Aia e electrovalva ...
    Dacă nu stii ce e aia mai bine te duci la un service..

    Leave a comment:


  • oBED
    replied
    IMG_20190131_072850.jpg


    Intrebare de noob, se poate schimba filtru din imagine fara a opri gazul de la robinetul de pe butelie (eu nu prea vad cum)? exista alt robinet?

    Merci

    Leave a comment:


  • adi xxl
    replied
    Da tot de aici am aflat de ce nu se conecteaza interfata cumparata de aici
    Mai jos scrie ca pt instalatiile landi renzo omegas evo incepand cu 2014
    e nevoie de activarea unei licente pt interfata pe care site nu o furnizeaza

    https://gazmagazin.ro/interfata-diag...0landi%20renzo

    Leave a comment:


  • gabau86
    replied
    Ai incercat aici ?
    Interfete diagnoza pt. instalatii GPL autoCabluri de interfata pentru diagnoza, reglaj si programare instalatii GPL auto. Interfete si mufe adaptoare GPL pentru diferite instalatii.

    Leave a comment:


  • adi xxl
    replied
    (Interfata)

    Leave a comment:


  • adi xxl
    replied
    Am monitorizat temperatura la antigel functioneaza normal
    creste fara fructuati spre minus
    -astazi a mers asa:
    -sa incalzit a trecut pe gaz a functionat un minut
    -dupa care a inceput sa treaca cand pe gaz cand pe benzina de 4-5 ori
    -a intrat in defect ,dupa care s-au stins toate becurile la comutator si a stat asa cateva secunde
    -dupa ce a facut antigelul 90 ' a mers ok

    Va rog ma ajutati cu un link sa cumpar o inerfata compatibila cu ECU meu sa pot sa ai urmaresc parametri sa vad ce cade ?
    Nu sta nimeni dupa mine sa se plimbe cu masina sa descopar ce are.

    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 2 photos.

    Leave a comment:


  • gabau86
    replied
    Cand ai schimbat ultima data termostatul ?
    Last edited by 77sky; 7 January 2019, 18:48.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google