De Unde Alimentati Cu GPL?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mda... eu iti doresc sa fie si in continuare la fel de bine si fara probleme. Ca sa exemplific ce am patit de-a lungul timpului cu Lukoil:

    - diesel masina de munca, alimentat numai Luk la 100.000 km au trebuit curatate rezervorul si injectoarele, erau pline de mal
    - la benzinare cam la fel
    - pe Gpl intr-adevar consum foarte bun, dar iarna cand bagam in masina de munca parca n-avea deloc vlaga. Si de multe foarte multe ori sarea pe benzina la 2500-3000 de ture.

    Cam asta fiind experienta, prefer sa-i ocolesc.
    http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

    Comment


    • Alimentez cu gpl frecvent de la Autogaz si Lukoil, pana acum ma declar multumit.

      Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

      Comment


      • 28/07/2015 Lukoil -șoseaua Chitilei 2.45lei/l - 0.15 lei/l ( rezervor 58 l / 50l plin)
        http://dintrafic.files.wordpress.com/2010/09/w.jpg

        Comment


        • ti-ai luat leapsa 2 litri, la Lukoil Jiului/Poligrafiei si la Straulesti e 2.35

          Comment


          • Originally posted by Floxtrot View Post
            ti-ai luat leapsa 2 litri, la Lukoil Jiului/Poligrafiei si la Straulesti e 2.35
            N-am stiut. Sti cumva daca reducerea de 0.15 lei de la Lukoil se mai aplica si dupa data de 3 august ?
            http://dintrafic.files.wordpress.com/2010/09/w.jpg

            Comment


            • au prelungit pana pe 31... daca tot vor sa dea bani la notar pe prelungiri si acte aditionale ar trebui sa le faca zilnic

              Comment


              • Forumistii din Bucuresti , la ce statii de gpl alimentati si vi se par cinstite ? Adica sa alimenteze intre 8-10 , sa intre 80+-5% in rezervor , etc... ? Pana acum din ce statii am alimentat doar Lukoil sos Alexandriei a indeplinit cerintele astea.

                Comment


                • Cea mai "cinstita" statie GPL din Bucuresti, care are gaz bun => consum bun, comportament bun al masinii, este OMV Bellu (singurul OMV din Bucuresti care are GPL).
                  Cand se termina gazul, trece pe benzina si gata, apoi la alimentare intra fix 80% din capacitatea rezervorului: 47.2l (rezervor de 59l). La celelalte statii mai mergi inca ~20 km fara sa bruschezi acceleratia si fara sa treci de 2200 RPM, iar la realimentare (daca nu fac cei 20km in regim de melc) intra 45-46l.
                  La revizie filtrul de stare lichida, dupa 15k, era curat.

                  In ultima vreme n-am prea avut drum pe acolo si am alimentat doar de la Mol Timpuri Noi. Consumul este tot cam pe acolo si masina se comporta ok. Sa vedem cum arata filtrul la urmatoarea revizie.
                  Last edited by vitriol; 8 December 2015, 11:10.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Am mers cu gaz de la lukoil pentru ca am card dar tot cel de la bulrom este mai bun.

                    Comment


                    • Unii spun ca gazul de la Omvul ala nu e bun. Am sa incerc si eu la urmatorul plin sa bag de la ei , cu atat mai mult cu cat stau si aproape.
                      @Viore_l: Si Lukoil tot de la Bulrom se aprovizioneaza cu gaz.

                      Comment


                      • Originally posted by raducku View Post
                        Unii spun ca gazul de la Omvul ala nu e bun. Am sa incerc si eu la urmatorul plin sa bag de la ei , cu atat mai mult cu cat stau si aproape.
                        @Viore_l: Si Lukoil tot de la Bulrom se aprovizioneaza cu gaz.
                        Cred ca este invers....bulrom poate cumpara gpl de la lukoil si mai adauga ceva poate il filtraza mai bine sau adauga mai mult propan...
                        In tara nu sunt decat rafinaria petrom si lukoil si poate rompetrol

                        Comment


                        • Am intalnit multi care spun ca Lukoilul cumpara de la Bulrom, e invers.
                          ""Societatea achiziționează materia prima atât de pe piața internă (furnizori principali - Petrotel - Lukoil Romania SRL, SC Petrom SA- Sucursalele Arpechim , Petrobrazi, Turburea,SC Rafo S.A- Onești) cât și de pe piața externă selectarea acestora realizându-se pe baza principiile Politicii de Calitate ale firmei."" - de pe pagina Bulrom
                          E posibil ca Bulromul sa-l filtreze mai bine si sa aiba alta reteta.
                          Confuzia apare pentru ca flota de masini de la Bulrom efectueaza transportul GPL si pentru Lukoil. Chiar avusesem o discutie cu un amic mai incapatanat pe tema asta si am prins ocazia sa intreb un sofer de la Bulrom care alimenta statia unde oprisem... "Nu domne, e gazul lor, noi facem doar transport"

                          Comment


                          • Originally posted by raducku View Post
                            Unii spun ca gazul de la Omvul ala nu e bun. Am sa incerc si eu la urmatorul plin sa bag de la ei , cu atat mai mult cu cat stau si aproape.
                            Eu, dupa ce mi-am montat instalatia, alimentam de la fiecare statie cate 10l ca sa-mi fac o idee si sa vad care imi place. Te sfatuiesc sa faci la fel.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • O idee foarte buna!

                              Comment


                              • Originally posted by Floxtrot View Post
                                am prins ocazia sa intreb un sofer de la Bulrom care alimenta statia unde oprisem... "Nu domne, e gazul lor, noi facem doar transport"
                                Corect. Anul trecut ori acum doi ani Lukoilul si-a vandut flota de cisterne pentru GPL si acum inchiriaza pentru aprovizionarea statiilor proprii masini de la Bulrom.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google