De Unde Alimentati Cu GPL?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    in general din benzinarii(petrom sau rompetrol) si nu de pe marginea drumului

    Comment


    • #77
      In cea mai mare parte am alimentat de la Lukoil si nu am avut probleme, am mai alimentat si de la Mol, Agip, Petrom si Rompetrol. Filtrul de stare lichida l-am schimbat prima data la 26.000 km si am ramas surprins cand am vazut ca la km astia e destul de curat. Cel de stare gazoasa l-am schimbat a doua oara la km astia dar nu le-am disecat pe niciunul sa vad cum arata in interior, stuturile in/out erau curate.

      Comment


      • #78
        app in exclusivitate am alimentat de la petromul de pe mihai bravu si uneori de la rompetrol cand am avut ocazia sa ajung pe sos. fundeni. m-am ferit de 'micii redistribuitori'.

        Comment


        • #79
          Pentru Sibiu: Am trecut de ceva vreme pe LukOil, am luat numai de la statia de pe Alba Iulia cea pe dreapta cum iesi din oras mergand spre Sebes (peste drum de Metro). Mi-a intrat tot atatia litrii ca si de la statia de la care luam de aproape un an (gaz Rompetrol), deci statie corecta care nu fura la pompa. Consumul a mediu s-a imbunatatit cu 0.5 l - 1 l, sunt foarte multumit de gazul de la pompa aceasta.

          Acum 3 zile m-am dus sa fac plinul (se terminase gazul) dar pompa avea afis pe ea cu "defecta". Mi-am zis ca asta e, nu-i nimic, mai este un LukOil chiar peste strada pe sensul celalalt si ma duc sa alimentez la Luckoil-ul de peste strada (care este pe aceeasi parte cu Metro) - era prima data cand luam de la statia aceasta - Si m-au FURAT la pompa. Mi-a intrat 35 de litrii, ca niciodata - de regula imi intra 33.5 litrii. Era seara si nu era cald afara. Mi-am zis OK, hai sa vad cat merg pana se stinge primul led indicator de nivel, poate chiar mi-a intrat mai mult si azi am avut confirmarea: chiar M-AU FURAT - primul led s-a stins exact la atatia kilometrii cat faceam cu o alimentare de 32.5 litrii.

          Deci pentru Sibiu feriti-va de LukOil-ul de pe partea cu Metro, care este pe strada Alba Iulia la intrare in oras cum vi de la Sebes pe dreapta. Pentru mine a fost prima si ultima alimentare de la ei (m-au furat cu 1.5 litrii; nu-i nimic, pe termen lung o sa piarda mai mult decat au castigat furandu-ma cu cei 1.5 litrii numai din faptul ca nu o sa mai iau de la ei veac; in plus daca si altii o sa tina seama de cele povestite de mine o sa piarda si mai mult ).

          Deci pentru Sibiu o sa iau in continuare si recomand LukOil-ul de pe strada Alba Iulia, cel pe dreapta cum iesi din oras mergand spre Sebes (peste drum de Metro).

          Pentru cei care doresc gaz Rompetrol recomand statia Petroil care se afla tot acolo in zona, langa Metro, de la care am alimentat aproape un an. Ambele statii au pompa corecta.

          Originally posted by Johnny_L View Post
          Pentru Sibiu: Am trecut de ceva vreme pe LukOil, am luat numai de la statia de pe Alba Iulia cea pe dreapta cum iesi din oras mergand spre Sebes (peste drum de Metro). Mi-a intrat tot atatia litrii ca si de la statia de la care luam de aproape un an (gaz Rompetrol), deci statie corecta care nu fura la pompa. Consumul a mediu s-a imbunatatit cu 0.5 l - 1 l, sunt foarte multumit de gazul de la pompa aceasta.

          Acum 3 zile m-am dus sa fac plinul (se terminase gazul) dar pompa avea afis pe ea cu "defecta". Mi-am zis ca asta e, nu-i nimic, mai este un LukOil chiar peste strada pe sensul celalalt si ma duc sa alimentez la Luckoil-ul de peste strada (care este pe aceeasi parte cu Metro) - era prima data cand luam de la statia aceasta - Si m-au FURAT la pompa. Mi-a intrat 35 de litrii, ca niciodata - de regula imi intra 33.5 litrii. Era seara si nu era cald afara. Mi-am zis OK, hai sa vad cat merg pana se stinge primul led indicator de nivel, poate chiar mi-a intrat mai mult si azi am avut confirmarea: chiar M-AU FURAT - primul led s-a stins exact la atatia kilometrii cat faceam cu o alimentare de 33.5 litrii.

          Deci pentru Sibiu feriti-va de LukOil-ul de pe partea cu Metro, care este pe strada Alba Iulia la intrare in oras cum vi de la Sebes pe dreapta. Pentru mine a fost prima si ultima alimentare de la ei (m-au furat cu 1.5 litrii; nu-i nimic, pe termen lung o sa piarda mai mult decat au castigat furandu-ma cu cei 1.5 litrii numai din faptul ca nu o sa mai iau de la ei veac; in plus daca si altii o sa tina seama de cele povestite de mine o sa piarda si mai mult ).

          Deci pentru Sibiu o sa iau in continuare si recomand LukOil-ul de pe strada Alba Iulia, cel pe dreapta cum iesi din oras mergand spre Sebes (peste drum de Metro).

          Pentru cei care doresc gaz Rompetrol recomand statia Petroil care se afla tot acolo in zona, langa Metro, de la care am alimentat aproape un an. Ambele statii au pompa corecta.
          Am corectat, am scris gresit intr-un loc 32.5 in loc de 33.5 litrii.
          Last edited by Johnny_L; 29 September 2013, 14:49. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #80
            Colegu, nu inseamna neaparat ca ai fost furat, ia vezi autonomia pana cand se termina tot gazul, poate ca cei de la statia respectiva alimenteaza la o alta presiune si de aceea au intrat mai multi litri. De asemenea pe langa presiunea de alimentare conteaza si temperatura, astea pot infulenta multivalva care nu lasa sa se umple butelia mai mult de 80% astfel ca ti-au intrat cu 1,5 litri mai mult. Nu cred ca e vre-o problema sau ca ai fost furat...

            Comment


            • #81
              Spunea cineva,mai demult,ca Bulrom ar fi foarte bun.Recent am descoperit in oras o statie Bulrom.Ce stiti despre firma asta?
              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

              Comment


              • #82
                Originally posted by Johnny_L View Post
                Pentru Sibiu: Am trecut de ceva vreme pe LukOil ...... Mi-a intrat 35 de litrii, ca niciodata - de regula imi intra 33.5 litrii ...... M-AU FURAT
                Ba nu m-au furat. Imi cer scuzele de rigoare.

                Pe ultimile 3 alimentari mi-au intrat 35litrii, 36 litrii, 35 litrii la trei pompe diferite (LukOil si partener Rompetrol). Banuiesc ca poate s-a dereglat un pic plutitorul care comanda valva de nivel - inca studiez problema.

                Toate alimentarile le-am facut seara dupa ora 20:00 la o temperatura de 17-18 grade. Presiunea la incarcare la pompele de alimentare era 15 bari la statiile LukOil si 14 bari la cea partener Rompetrol. La autonomie nu am castigat mare lucru pentru ca mi-a iesit un consum mai mare (de la 9% si 9.4% mi-a crescut la 10.2% si 10.3% - asta fiind si motivul pentru care am fost convins ca m-au facut la pompa).

                Poate au schimbat compozitia gazului, nu stiu, inca studiez fenomenul.

                Comment


                • #83
                  Pana astazi vroiam sa incerc si alt GPL de la alte firme ca alimentez numai de la lukoil dar nu o sa mai fac acest lucru pentru ca am intalnit un taximetrist care avea peste 400000 km pe gpl si numai de la lukoil a alimentat si nu a avut probleme deloc!

                  Comment


                  • #84
                    Am alimentat de la Agip o singura data in viata mea, acum 8 ani, vreo 10 litri. Mergea masina de zici ca aveam toate rotile strambe si neechilibrate.
                    Am zis sa vad care-i treaba cu GPL-ul de la ei si am pus de vreo 50 de lei. Masina mergea exact la fel de prost ca si atunci cand am alimentat cu benzina.

                    O sa raman pe Lukoil. Mi se pare ca motorul se impaca foarte bine cu GPL-ul de la ei.
                    Last edited by vitriol; 28 October 2013, 19:39.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #85
                      am incercat in marea majoritate a cazurilor sa alimentez de la Rompetrol care mi s-a parut a fi un gaz ok
                      insa atunci cand nu am gasit am alimentat si de la alte statii (mol,petrom)
                      am incercat sa ma feresc sa alimentez de pe marginea santului deoarece am alimentat o data si masina mergea in ultimul hal

                      Comment


                      • #86
                        Confirm si eu ca gazul de la Lukoil este bun.

                        Am reusit sa scad consumul extraurban cu gaz de la Lukoil pana la 7.4 litri la 100 de km.

                        Cu gaz Rompetrol nu reuseam sa scad sub 8 litri la 100 de kilometri extraurban.

                        Din experientele de pana acum pot sa spun asa:

                        1. Lukoil - bun
                        2. Rompetrol - mediu
                        3. Petrom - mediu spre rau
                        4. Statii mici fantoma - evitati cu orice pret
                        Logan GPL 1.4

                        Comment


                        • #87
                          in Sibiu am alimentat de la lukoil metro sau real si la Calimanesti de la Bulrom (statie pe stg cand mergi spre VL)...curios dar cel de la Calimanesti "dureaza" mai mult!

                          Comment


                          • #88
                            In Pitesti de unde e bun gazul ???
                            Petrom-ul e ok sau nu ??? vad ca nimeni nu zice de Pitesti ...

                            Comment


                            • #89
                              La petrom/mol e bun gazul cam peste tot. Mai nou si pe la Crimbo

                              Comment


                              • #90
                                La inceput am alimentat de la un particular si de la agip; in ultima perioada, numai de la lukoil( alternand rar cu agip). Ieri am schimbat filtrele, la 15200 km si erau ca noi, s-au mirat cei de la service; doar la filtrul gpl lichid era putina parafina depusa pe una din parti.
                                Zona geografica dauneaza GRAV sanatatii!
                                Pentru sanatatea dv., evitati sarea, zaharul si Romania!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google