Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cea mai profi metoda este folosirea unei matrite specifica bornei si retopirea plumbului.E nevoie de dotarea necesara si experienta...

    Comment


    • Ups....si cu carcasa din plastic ce facem? Cred ca mai am prin magazie o buc de teava din plumb, o bat cu ciocanul pana o fac "bara plana", pe urma o tai la dimensiune. Cred ca se muleaza mai bine pe borna si are aceeasi duritate.
      Multumesc pentru atentie!

      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Bornele au diametre diferite , daca nu ma insel . Care din ele s-a deformat ?
        Mie unul mi se pare complicat sa torni alta borna ....

        Comment


        • Exista o procedura prin care se repara bornele deteriorate ale bateriilor auto. Reparatia implica insa si un risc major de explozie, datorita gazului emis prin supraincalzirea bateriei, din acest motiv este indicat ca aceasta operatiune sa fie executata de o persoana instruita si echipata in acest sens.
          Reparatia consta in incalzirea bornei defecte cu ajutorul unui electrod de carbune, alimentat de la o alta baterie, timp in care se adauga plumb; un fel de sudura, daca doriti.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Se justifica?
            O baterie nu are pret cat greutatea ei in aur. Ai stricat bornele, alta.

            Comment


            • Eu am vorbit doar despre o anume procedura, fiindca a venit vorba.
              ...
              Decizia pentru astfel de reparatie, depinde de foarte multe lucruri.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Pune-i tabla si da-i bice ca n-are nici pe naiba. Daca era vreun camion poate era o problema, poate, dar la turism nu simte. Si nu strange bornele cu toata forta.
                http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                Comment


                • mai bine pune-i folie alimentara de aluminiu, cel mai bun conductor.

                  Comment


                  • Multumesc pt raspunsuri, ok ! aleg varianta optima.

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Adica o vei schimba ? eu asa as face .
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Ha, ha , ha! sa fim seriosi, pt faptul ca nu se strang bine sa iau alta baterie? asa cum este, mai tine inca 10 ani, o duc la remat cu bateria asta.

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Se incurajeaza consumul ostentativ; o fi blec fridei, in fiecare vineri la romani, dar nici chiar asa.
                          Oare se justifica inlocuirea unei baterii, in parametrii fiind, doar pentru ca are o problema la una din borne?
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Inseamna ca de fapt NU e o problema, ci doar ca borna nu mai e perfecta.
                            Cand aud chestii gen turnare plumb in matrite, ce naiba sa crezi?
                            Oti, mai vezi ce mai e de reparat si prin casa, mai lasa masina in pace, ca de la atata demontat, o s-o duci mai repede la remat.
                            Last edited by mr.K; 22 November 2015, 17:27.

                            Comment


                            • Corect la asta m-am gandit si eu credeam ca borna e facuta praf!! daca nu este , da normal ca nu se merita sa-ti cumperi alta baterie!
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Normal ca nu merita!!!
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google