Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, Am probleme cu ora la Medianav evolution; pe auto imi seteaza ora cu o ora mai devreme. I-am facut si o resetare la default, dar nu a ajutat. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? Multumesc!

    Comment


    • Vezi la locație, sa fie trecuta România.

      Comment


      • @ cataIin, nu stiu ce versiune de Medianav evolution ai, dar de decalajul orar pe auto de obicei "sunt vinovate" fisierele global_cfg si tzone_spatial (pentru pana la 9.1.3 este testat, cel sub Linux nu stiu). S-a mai discutat.

        Comment


        • Versiune 9.1.3 scuze, bănuiesc că trebuie sa folosesc un windows explorer pentru a edita fisierele. Medianavul este stoc.

          Comment


          • @ cataIin, se poate si intrand in Windows CE, dar recomandat ar fi TTCMD sau ceva similar. Cu ceva timp in urma ca am pus si un tutorial actualizare harti pe acest topic (poti descarca si de acolo utilitarul). Eu nu am avut probleme cu decalajul orar (tot 9.1.3 am) dar am oferit cele doua fisiere la 3-4 colegi care au avut aceasta problema si dupa inlocuire totul a fost OK (la unii a fost suficient doar global_cfg).
            Urc (daca mai au si altii nevoie) aceste fisiere pe: https://www8.zippyshare.com/v/ArXFK1Q7/file.html si https://www8.zippyshare.com/v/3TRbL63u/file.html
            Practic se sterg sau inlocuiesc (dar recomand sa faci un back-up inainte la tot sistemul) fisierele din Storage Card4\NNG\CONTENT\global_cfg cu acestea.
            Sunt si fisiere mai noi, se pot descarca de pe forumuri.

            Comment


            • Am vazut ca linkurile din tutoriale nu mai sunt actuale, pentru cei interesati am urcat tutorialul actualizare harti cu TTCMD refacut pe: https://www33.zippyshare.com/v/I233o4gL/file.html.

              Deoarece autorul a lasat inca la liber USB Depanare 1.3cRO (o varianta mult mai eleganta) am urcat si acest tutorial pe: https://www33.zippyshare.com/v/JXtRLiqH/file.html
              Absolut toate multumirile merg catre userul Neek, eu nu am facut decat sa detaliez putin pasii. Tutorialele sale sunt de referinta si merita citite. Cu toata aprecierea pentru munca sa (informatii, linkuri, filmulete, dezvoltare utilitare, ajutorul dezinteresat oferit colegilor, etc.).

              @ cataIin, bine ar fi ca decalajul sa fie doar din setari, dar cred ca unele 9.1.3 stoc au avut probelma asta (chiar si actualizarea aceea mica oficiala). Primii pasi din tutoriale sunt la fel, doar inlocuirea fisierelor difera. Eu nu m-am mai jucat de mai bine de un an cu Medianavul (am mai pus doar hartile noi). Din ce tin minte am testat si un global_cfg mai recent oferit de userul Irinuca (este OK si pentru cei care au alte patchuri) dar nu au fost diferente asa ca am revenit la cel stoc.

              Comment


              • Merci de ajutor si in primavara am avut problema cu ora, dar atunci dupa am mers cateva zile pe setare manuala, cand am dat auto nu s-a mai decalat ora. Acum nu vrea sa-si mai revina si cred ca am facut si acel ultim mic update de la Dacia.

                Comment


                • Eu nu am mai actualizat hărțile de un an, nici nu prea îl mai folosesc din cauza lipsei traficului online.

                  Comment


                  • Dupa multe ezitari, mi-am luat inima in dinti si am accesat asa-zisul "meniu ascuns" Micom Manager de la MediaNavul din dotare.
                    In primul rand as fi fost interesat de temperatura motorului dar se pare ca nu este posibil.
                    In al doilea rand sunt interesat de traiectoria dinamica a camerei (nu de cea statica existenta standard). Din linia a cincea am apasat OD X52 1 dar nu face decat sa dispara sau sa reafiseze grila deja existenta. Exista sau nu posibilitatea la Dacia de a activa aceasta traiectorie dinamica? Daca da, este cineva atat de dragut/dezinteresat sa-mi spuna cum?
                    Am mai umblat doar in linia a saptea la TEMP (afisare temperatura ext pe ecran). Efectul este cel din poza, apar doar doua linii. Se pare ca este doar pentru Renault. Nu stiu ce face AIR, dar se pare ca este tot pentru Renault. Cred ca este legat de afisarea informatiilor legate de climatizarea automata.
                    Linia a sasea, de la al doilea pana la al saselea buton (Dacia Logan Guidelines). La ce folosesc?
                    Doar din pura curiozitate se poate schimba grafica in cea de Renault din linia a doua butonul COL M0 in COL M1? La fel, merge schimbat logoul din tastele dreapta-stanga de la butonul Dacia?
                    Si la final, exista ceva util de modificat in acest "meniu ascuns"?

                    Daca va intereseaza ce inseamna fiecare linie si buton le gasiti aici

                    https://lisandru.eu/automotive/renau...a-renault.html
                    Attached Files
                    Last edited by 77sky; 9 December 2019, 19:55.

                    Comment


                    • Din cate stiu, daca pui multiplexor, afiseaza si temperatura aia.

                      Comment


                      • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                        Dupa multe ezitari, mi-am luat inima in dinti si am accesat asa-zisul "meniu ascuns" Micom Manager de la MediaNavul din dotare.
                        In primul rand as fi fost interesat de temperatura motorului dar se pare ca nu este posibil.
                        Temperatura motorului se poate afisa doar pe TdB, dar doar la modelele mai noi (parca din 2018 de la un anumit software de TdB in sus).

                        In al doilea rand sunt interesat de traiectoria dinamica a camerei (nu de cea statica existenta standard). Din linia a cincea am apasat OD X52 1 dar nu face decat sa dispara sau sa reafiseze grila deja existenta. Exista sau nu posibilitatea la Dacia de a activa aceasta traiectorie dinamica? Daca da, este cineva atat de dragut/dezinteresat sa-mi spuna cum?
                        Pentru traiectoria dinamica mai trebuie un controller si nu stiu daca este functionala la noi. Teoretic ar merge deoarece unitatea de control directie transmite informatiile despre pozitia volanului pe CAN, mai lipseste acel controller (imi scapa numele acum) cred.

                        Am mai umblat doar in linia a saptea la TEMP (afisare temperatura ext pe ecran). Efectul este cel din poza, apar doar doua linii. Se pare ca este doar pentru Renault.
                        Ai nevoie de multiplexor pentru functia asta.

                        Doar din pura curiozitate se poate schimba grafica in cea de Renault din linia a doua butonul COL M0 in COL M1? La fel, merge schimbat logoul din tastele dreapta-stanga de la butonul Dacia?
                        Tema se poate schimba via DDT dar cu ELM-ul conectat pentru CAN-Multimedia. Logo-ul il poti schimba din Micom.

                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                          Nu stiu ce face AIR, dar se pare ca este tot pentru Renault. Cred ca este legat de afisarea informatiilor legate de climatizarea automata.
                          Afiseara informatii text despre sistemul de climatizare: temperatura setata, flux aer, etc. in functie de cum actionezi butoanele de pe panoul de control (trebuie multiplexor si pentru asta).
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Deci multiolexorul rulz

                            Comment


                            • Originally posted by Silviu View Post

                              Temperatura motorului se poate afisa doar pe TdB, dar doar la modelele mai noi (parca din 2018 de la un anumit software de TdB in sus).
                              Am vazut prin unele tutoriale ca in loc de temperatura de afara afisa temperatura motorului.

                              Comment


                              • Originally posted by Stormy View Post
                                Am vazut prin unele tutoriale ca in loc de temperatura de afara afisa temperatura motorului.
                                Da, cu un multiplexor homemade (sau mai bine zis un adaptor CAN-to-CAN-Multimedia). Daca era vorba de multiplexor, te rog sa-mi dai link, ca sunt curios cum au reusit.

                                Eu unul am incercat sa modific niste profile din Multiplexor pentru a citi altceva de pe CAN si a transmite pe Multimedia dar nu am reusit sa le incarc in multiplexor.
                                Last edited by Silviu; 9 December 2019, 21:23.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google